fbpx
اسلایدافغانستاندیدگاهسیاستگزارش

پدرام: امریکا می‌خواهد افغانستان را به طالبان واگذار کند

خبرگزاری یاش: پس از آن‌که امریکا از نیروهای امنیتی و دفاعی افغان خواست که از مناطق کم‌جمعیت عقب نشینی کنند، رهبر حزب کنگره ملی افغانستان می‌گوید امریکا تصمیم دارد افغانستان را در سه سال آینده به طالبان واگذار کند.

عبدالطیف پدرام، رهبر حزب کنگره ملی افغانستان و عضو مجلس نمایندگان امروز (چهارشنبه، ۱۰ اسد) در نشستی پیرامون گفت‌وگوی مستقیم امریکا با طالبان و شکل‌گیری ائتلاف‌های اخیر، با اشاره به عقب‌نشینی نیروهای امنیتی افغان از مناطق کم‌جعیت گفت، در صورتی‌که این مناطق در چارچوب قانونی به طالبان واگذار نشود، منجر به تجزیه کشور خواهد شد.

آقای پدرام افزود: «امروز صبح در یک نشریه پاکستانی خواندم که امریکا تصمیم دارد تا سه سال آینده برای دولت‌سازی و اکمال سلطه طالبان کار کند و یا هم قدرت این گروه را در حکومت افزایش دهد. پیام ما به امریکا و رئیس‌جمهورغنی این است که به شرط فدرالی شدن نظام سیاسی، به واگذاری مناطق کم‌جمعیت تحت نام مناطق امن به طالبان موافق هستیم در غیرآن، این طرح برای ما قابل پذیرش نیست و ما در برابر آن می‌ایستیم».

این اظهارات پدرام در حالی مطرح می‌شود که اوایل هفته جاری روزنامه نیویارک تایمز به نقل از سه مقام بلند امریکایی گزارش داده بود که امریکا از نیروهای افغان خواسته است از مناطق کم‌جمعیت عقب نشینی کنند تا گروه ‌های تروریستی چون طالب و گروه‌های دیگر مناطق تحت کنترول‌شان را حفظ کنند.

پدرام نظام کنونی را دست‌نشانده خارجی‌ها به‌ویژه امریکا خوانده می‌گوید، مسائل اقتصادی، سیاسی و همه امورات مربوط به حکومت از سوی امریکا مدیریت می‌شود و حکومت در گفت‌وگوهای امریکا با طالبان نقشی ندارد.

به تازگی گزارش‌هایی از دیدار دیپلمات‌های امریکا و طالبان در قطر به نشر رسیده است. طالبان هم این دیدار را تأیید کرده اما در مورد آن جزئیات نداده است.

به گفته او، واگذاری ۱۲ ولایت تحت نام مناطق امن به طالبان، ساحه حاکمیت دولت افغانستان را به ۳۰ درصد می‎رساند و این وحشتناک است.

اما وزارت دفاع هدف عقب نشینی سربازان ارتش از مناطق دور دست را آراستن دوباره سربازان و تقویت این نیروها عنوان می‌کند.

محمد رادمنش، سرپرست دفتر سخنگوی وزارت دفاع در این رابطه به خبرگزاری یاش گفت: «براساس استراتیژی ملی نظامی، ارتش قوت‌های خود را همه ساله آماده می‌کند. این نیروها براساس نیازمندی در پوسته‌های دیگر جابه‌جا می‌شوند؛ این پروسه در گذشته بوده و در آینده هم ادامه خواهد داشت، خوشبختانه امریکا هم از این استراتیژی ما حمایت کرده است».

ایجاد مناطق امن به طالبان برای اولین‌بار از سوی گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی در ماه حمل سال جاری مطرح شد. حکمتیار در یک نشست خبری اعلام کرد، طرحی را برای کشاندن طالبان به میز مذاکره به ریاست جمهوری داده است که بر بنیاد آن به طالبان حق داده می‌شود تا دفتر سیاسی‌‌‌شان را در کابل باز کنند و نیز مناطقی را زیر نام (مناطق امن) تحت تسلط داشته باشند.

انتقاد از اعضای ائتلاف ملی بزرگ افغانستان

پدرام در بخش دیگر سخنانش از اعضای ائتلاف ملی بزرگ افغانستان انتقاد نموده، گفت اعضای این ائتلاف سیاسی تازه تشکیل، متهم به نقض حقوق بشر و جنایت جنگی هستند.

به گفته او، برخی از اعضای این ائتلاف در اختطاف، قاچاق مواد مخدر دست دارند و پرونده‌های آنها در دادستانی وجود دارد.

وی افزود: «زمانی‌که در قدرت بودید ما دیدیم که شما با این مردم چه کار کردین، وقتی که جنگ‌های داخلی وجود داشت ما مدارا، صلح رحم، ترحم، انسان دوستی و حقوق بشر شما را به یاد داریم، آدم کشتن مگر مزاق، شوخی و ساعت تیری است؟»

پدرام به اعضای ائتلاف هشدار می‌دهد در صورتی‌که با مردم رو راست نباشند، ذره ذره کارهای غیر قانونی آنها را فاش خواهد کرد. به گفته او، اعضای ائتلاف تازه تشکیل اتفاق دیدگاه ندارند و دیری نخواهد گذشت که این ائتلاف از هم می‌پاشد.

ائتلاف ملی بزرگ افغانستان پنج‌شنبه هفته گذشته با حضور احزاب با نفوذ سیاسی و منتقدین حکومت به هدف پرکردن خلاهای موجود در حکومت، اعلام موجودیت کرد.

محمد اسلام بهنوش

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن