fbpx
اسلایدافغانستانخبر داخلی

تاجیکستان: عامل حمله به گردشگران خارجی، در ایران آموزش دیده است

خبرگزاری یاش: وزارت کشور تاجیکستان اعلام کرده است که حزب ممنوعه نهضت اسلامی، عامل حمله به چند گردشگر خارجی در جنوب این کشور است.

در بیانیه این وزارت که امروز (سه‌شنبه، ۹ اسد) منتشر شده آمده است که حسین عبدالصمدف، رهبر مهاجمان، در سالهای ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ میلادی در ایران (در قم و مازندران) آموزش نظامی و ایدئولوژیک دیده و در آنجا به حزب نهضت اسلامی پیوسته بودند.

به گزارش بی‌بی‌سی، وزارت کشور تاجیکستان می‌گوید عاملان حمله قصد داشتند بعد از عملیات به افغانستان فرار کنند، اما مهاجمان در درگیری با نیروهای امنیتی تاجیکستان کشته شدند.

براساس اعترافات یکی از مظنونین بازداشت شده، حزب ممنونه نهضت اسلامی تاجیکستان که درسال ۲۰۱۵ ممنوع شده، مسئول این عملیات بوده است.

پیش از این گروه تروریستی داعش مسئولیت این حمله را که به کشته شدن چهار گردشگر خارجی از جمله دو امریکایی منجر شده، بر عهده گرفته بود.

اما حزب نهضت اسلامی که اکثر اعضایش در تبعید به سر می‌برند، با انتشار بیانیه‌ای این ادعای مقامات تاجیک را بی‌پایه خواندند.

در این بیانیه آمده که مقامات تاجیک تلاش دارند با بهره‌برداری از این مصیبت انسانی و ملی سرکوب مخالفان را توجیه کنند. این حزب خواستار تحقیق این حادثه از سوی یک گروه بین‌المللی شده است.

حزب نهضت اسلامی از طرف‌های عمده جنگ داخلی تاجیکستان بود که در سال ۱۹۹۷ توافق صلح را با دولت امضاء کرد و تا سه سال پیش فعالیت رسمی و دو نماینده در پارلمان داشت. اما در سال ۱۳۹۴ دولت این حزب را یک گروه تروریستی خواند، فعالیت‌اش را ممنوع، دهها تن از فعالانش را بازداشت و برای مد‌ت‌های طولانی زندانی کرد.

حمله بر گردشگران بایسیکل‌ران در منطقه دنغره، در هفتاد کیلومتری دوشنبه، پایتخت تاجیکستان رخ داد و کشته‌شده‌ها شامل دو امریکایی، یک شهروند سوئیس، یک شهروند هالند هستند. سه گردشگر دیگر هم در این حمله زخمی شده‌اند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن