fbpx
اسلایدافغانستانبرگزیدهدیدگاهسیاستگزارش

ادامه اعتراض برای رهایی قیصاری؛ دوستم هنوز با اشرف غنی دیدار نکرده است

خبرگزاری یاش: جنرال عبدالرشید دوستم، معاون اول رئیس جمهور در نخستین لحظات حضورش در پایتخت به معترضان و هوا دارانش وعده داد که برای رهایی نظام‌الدین قیصاری با رئیس جمهور غنی از نزیک صحبت می‌کند و آقای قیصاری به‌زودی از زندان رها خواهد شد.

با گذشت ۸ روز از وعده معاون اول ریاست جمهوری، هنوز نظام الدین قیصاری در بند حکومت است و جنرال دوستم نیز تاکنون با رئیس جمهور غنی دیدار نکرده است.

بشیر احمد ته‌ینج، سخنگویی حزب جنبش ملی در صحبت با خبرگزاری یاش گفت که جنرال دوستم تا هنوز با رئیس جمهور دیداری نداشته و در مورد رهایی آقای قیصاری با او گفت‌وگو نکرده است.

 به گفته ته‌ینج، تلاش‌ها برای رهایی آقای قیصاری جریان دارد و مقام‌های حکومتی وعده سپرده‌اند که به‌زودی وی  از بند رها شود؛ اما انکشاف تازه‌ای در این خصوص به وجود نیامده است.

هفته پیش آقای دوستم با معصوم استانکزی رئیس عمومی امنیت ملی در پیوند به رهایی نظام الدین قیصاری گفت‌وگو کرده بود.

در همین حال، شماری از باشندگان ولسوالی قیصار ولایت فاریاب و نزدیکان نظام‌الدین قیصاری امروز(یک‌شنبه،۷ اسد) با برپایی گردهمایی اعتراضی در برابر کمیسیون حقوق بشر در کابل، شکایت‌نامه‌ای را به این کمیسیون سپردند.

معترضان خواهان محاکمه و برکناری یاسین ضیا، معاون شورای امنیت ملی شدند و ادعا کردند که او هنگام بازداشت آقای قیصاری و محافظانش، مرتکب نقض حقوق بشر و جنایت جنگی شده است و باید به پنجه قانون سپرده شود.

سیدانور رسول اوغلی، مسئول جنبش جوانان کابل و یکی از معترضان در این مورد گفت: «ما خواهان محاکمه عاملان دست‌گیری نظام‎الدین قیصاری و عاملان جنایت جنگی علیه محافظان او می‌باشیم. یاسین ضیا، معاون شورای امنیت ملی نظام الدین قیصاری را با توطئه دست‌گیر و تا کابل لت وکوب کرده آورده، ما خواهان محاکمه و برکناری یاسین ضیا هستیم».

از سویی‌هم، شماری از نزدیکان قیصاری و خانواده‌های محافظان او که برای دادخواهی به کابل آمده‌اند، می‌گویند که ۲۷ روز است که از نزدیکان‌شان خبری ندارند و در این مدت حتی یک‌بار هم موفق نشده‌اند که آن‌ها را ببینند.

به گفته آن‌ها ۱۸ تن از محافظان قیصاری در بند است که هیچ کس از سرنوشت‌آن‌ها خبر ندارد.

عبدالرسول که فرزندش همراه با نظام‌الدین قیصاری یک‌جا بازداشت شده است می‌گوید:« ما امروز به کمیسیون حقوق بشر آمده‌ایم، چند روز پیش به لوی‌سارنوالی رفتیم، نه از مرده و نه از زنده بچه خود خبرهستیم. هر روز از خانه اولادهایش زنگ می‌زند که پدرم کجاست، من جواب آن‌ها را چه بگویم؟».

خانواده‌های آقای قیصاری و محافظان وی، شماری از مقام‌های حکومتی را متهم می‌کنند که امنیت ملی را به زندان‌های شخصی تبدیل کرده و از نیروهای امنیتی استفاده شخصی و سلیقه‌ای می‌کنند.

معترضان هشدار دادند در صورت که حکومت نظام‌الدین قیصاری را رها نکند، آن‌ها تظاهرات شان را در ولایت‌های شمالی از سر خواهند گرفت.

نزدیک به یک ماه پیش، حکومت نظام‌الدین قیصاری را دست‌گیر کرد که پس از آن با موجی از اعتراض شهروندان در ولایت‌های شمالی روبرو شد. معترضان خواهان بازگشت جنرال دوستم و رهایی نظام‌الدین قیصاری شده بودند.

 جنرال دوستم روز یک‌شنبه هفته گذشته به کشور بازگشت و در نخستین سخنرانی خود از مردم و معترضان در شمال خواست که به اعتراضات شان خاتمه بدهند. آقای دوستم تأکید کرد که اگر او موفق به آزاد کردن قیصاری نشد، معترضان می‌توانند دو باره به اعتراض‌شان ادامه دهند.

علی‌شاه حقمل

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن