fbpx
اسلایدافغانستانخبر داخلی

یونیسف: آمار ازدواج زیر سن در افغانستان کاهش یافته است

خبرگزاری یاش: حکومت افغانستان و صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل (یونیسف) در گزارشی تازه می‌گویند که میزان ازدواج زیر سن در کشور کاهش یافته است.

بر اساس این گزارش، ازدواج کودکان در افغانستان کاهش یافته است اما هنوز هم کودکان زیادی به‌ویژه کودکان دختر، در معرض خطر قرار دارند.

این گزارش در پنج ولایت افغانستان، بامیان، قندهار، پکتیا، غور و بادغیس انجام شده است. در این گزارش آمده است که وضعیت امنیتی، فقر، باورها و سنت‌های حاکم بر اجتماع ، دختران را بیشتر آسیب‌پذیر ‌ساخته است.

هر چند در گزارش گفته شده است که در پنج سال گذشته ۱۰ درصد میزان ازدواج زیر سن در افغانستان کاهش پیدا کرده اما هنوز هم آمار ازدواج زیر سن در کشور بالا است.

بر اساس این گزارش ۴۲ درصد خانواده‌ها گفته‌اند که حداقل یک عضو خانواده آنان قبل از ۱۸ سالگی ازدواج کرده است.

با این حال با توجه به وضعیت اجتماعی مناطق، در این آمارها تفاوت وجود دارد. به‌گونه مثال ۲۱ درصد خانواده‌ها در ولایت غور و ۶۶ درصد خانواده‌ها در ولایت پکتیا گفته‌اند که یک عضو خانواده آنان زیر سن، ازدواج کرده است.

همچنان ۷۸ درصد خانواده‌ها گفته‌اند که پدران تصمیم گیرنده اصلی در ارتباط به مسائل ازدواج بوده در حالی که ۵۵.۷ درصد گفته‌اند با کسانی که ازدواج می‌کنند باید مشورت شود.

در گزارش تازه حکومت افغانستان و یونیسف، ‌ازدواج کودکان یک تخطی جدی حقوق بشری عنوان شده و آمده است که کودکان با ازدواج زود هنگام از تعلیم، صحت و رفاه زندگی محروم می‌شوند.

یونیسف و وزارت کار و امور اجتماعی که این گزارش را تهیه کرده، گفته‌اند که شامل شدن دختران در مکاتب یکی از عناصرهای کلیدی برای کاهش میزان ازدواج کودکان می‌باشد.

همچنان این گزارش نشان می‌دهد که وضعیت امنیتی، فقر، باورها و نورم‌های اجتماعی، کودکان دختر را بیشتر آسیب‌پذیر ساخته است. این پدیده، روی وضعیت صحی، تعلیم و تغذیه کودکان و اشتراک دختران در انکشاف اقتصادی نیز تأثیر منفی می‌گذارد.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن