fbpx
اسلایدافغانستاندیدگاهگزارش

فرید حمیدی: در برابر فساد اداری بدون تبعیض و امتیازدهی مبارزه می‌کنیم

خبرگزاری یاش: محمد فرید حمیدی، دادستان کل با پذیرفتن وجود فساد اداری در ادارات دولتی، می‌گوید در برابر فساد اداری بدون جانب‌داری، امتیازدهی و غیرسیاسی مبارزه می‌کند.

آقای حمیدی که امروز (شنبه ۶ اسد) در نشست صدای منبر بر ضد فساد اداری صحبت می‌کرد، گفت: «فقر و بیکاری، خشونت، ناامنی و جنگ همه از فساد اداری تغذیه می‌کند».

وی افزود، ما به‌عنوان نهادهای عدلی و قضایی با بی‌طرفی و غیر سیاسی علیه فساد مبارزه می‌کنیم و از مردم می‌خواهیم که اجازه دهند تا بدون تبعیض و امتیاز، عدالت و قانون بر هر فرد و مقام به صورت عادلانه و مساویانه تطبیق شود.

به گفته او، مبارزه با فساد زمان‌بر است، اما با توجه به اراده جدی حکومت در این‌ راستا، سرانجام این نهاد قضایی در برابر فساد پیروز خواهد شد.

آقای حمیدی، نقش عالمان دین را در مبارزه با فساد مهم تلقی کرده بیان داشت افزود، مبارزه با فساد اداری تنها از رویکرد عدلی و قضایی ممکن نیست بلکه برای پیشگیری از فساد، سرچشمه‌ها و مجرایی که باعث فساد ‌می‌شود باید خشکانیده شود.

وی تأکید کرد، با توجه به جایگاه و نفوذ عالمان دین در میان مردم، ارشادات آنها باعث خواهد شد که شهروندان فساد را مرتکب نشوند.

مولانا قیام الدین کشاف، رئیس شورای علمای سراسری کشور گفت، فساد اداری باعث تشدید جنگ در کشور شده و مردم برای حل و فصل قضایای‌شان به طالبان مراجعه می‌کنند. وی از عالمان دین خواست تا مبارزه با فساد را از منابر آغاز کنند.

به گفته او، ارزش و جایگاهی که منبر در بین مردم دارد هیچ رسانه‌ای ندارد و جامعه باید از طریق آن اصلاح شود.

آقای کشاف، افزود: «فساد در ادارات دولتی بیداد می‌کند، ما باید صدای خود را برضد فساد اداری و اخلاقی از طریق منابر بلند کنیم. مفسد را مفسد، غاصب را غاصب، ظالم را ظالم، رشوت‌خوار را رشوت‌خوار و اختلاس‌گر را اختلاس‌گر بگوییم».

در همین حال آیت الله واعظ زاده بهسودی، مبارزه با فساد را از طریق منابر کاری عبث عنوان کرده می‌گوید، فساد‌های بزرگ از سوی مقام‌های بلند پایه حکومت صورت می‌گیرد و این مقام‌ها هیچ‌گاه برای شنیدن موعظه عالمان دین در مساجد شرکت نمی‌کنند.

به گفته او، بلند بردن حقوق قضات، حمایت از فرامین حکومتی، اراده جدی حکومت برای از بین بردن فساد و دایر شدن صنف‌های اخلاق برای مقام‌های حکومتی از راه های مبارزه با فساد اداری است.

وی افزود: «باید نماز جمعه در ارگ، وزارت‌خانه‌ها و ریاست‌ها برگزار شود. زیرا وزیر و رئیس پشت مولوی در نماز جمعه حاضر نمی‎شود . اولین‌بار باید خود رئیس‌جمهور موعظه شود، وقتی سر اصلاح شد، سپاه اصلاح می‌شود».

او بیان داشت مفهوم حرفم این نیست که رئیس‌جمهور فاسد است؛ نه چون بحث، بحث فساد اداری است و دنیا هم قبول دارد که ما در ردیف کشورهای فاسد هستیم. فساد اداری را با اراده حکومتی باید حل کرد، مردم اصلاح شده است».

دادستانی کل در حالی از مبارزه غیر جانب‌دارانه با فساد پیشگان سخن می‌زند که پیش از این حکومت عبدالرزاق وحیدی وزیر پیشین مخابرات و تکنالوژی را به اتهام فساد اداری و سوء‌استفاده از صلاحیت‌های وظیفوی محکمه علنی کرد.

این اقدام حکومت با واکنش‌های گوناگون شهروندان روبه‌رو شد، برخی از این اقدام ریاست جمهوری استقبال کردند اما شماری دیگر آن را بازی سیاسی عنوان کردند.

محمد اسلام بهنوش

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن