fbpx
اسلایدافغانستانخبر داخلیسیاست

ائتلاف بزرگ ملی: چهار سال گذشته تجربه دردناک برای مردم بود

خبرگزاری یاش: ائتلاف بزرگل ملی افغانستان پس از اعلام موجودیت، مواضع سیاسی خود را طی نشر یک بیانیه اعلام کرد و گفت که از عملکرد ارگ ریاست جمهوری رضایتی ندارد.

این بیانیه که امروز (پنجشنبه، ۴ مرداد) اعلام شد، چهار سال گذشته از عمر حکومت وحدت ملی را یک تجربه بسیار دردناک برای مردم عنوان کرد.

ائتلاف بزرگ ملی که حکومت وحدت ملی را یک حکومت برآمده از تقلب، مصلحتی، توافقی و خارج از چارچوب قانون اساسی می‌داند، می‌گوید که رئیس‌جمهور غنی تاکنون با هیچ کس صادق نبوده است.

بیانیه، اشرف غنی را متهم به این می‌کند که قدرت را منحصر به شخص خود کرده و بدون درنظرداشت منافع افغانستان و مصالح ملی، به افراد مربوط به شخص خودش صلاحیت فراقانونی داده و به همین دلیل، مشروعیت حکومت صدمه دیده است.

ائتلاف بزرگ ملی با اشاره به اختلافات داخلی حکومت می‌گوید رهبران دولت وحدت ملی نه تنها بحران مشروعیت ناشی از انتخابات پر از تقلب را نتوانستند مهار کنند، بلکه باعث تشدید این بحران شده‌اند.

بیانیه با اشاره به وضعیت بد اقتصادی در کشور به مواردی همچون عدم سرمایه‌گذاری تاجرین، فرار سرمایه، افزایش بیکاری و کاهش نرخ ارز اشاره می‌کند و می‌گوید: «حکومت با عوام‌فریبی تمام به مردم افغانستان پروژه‌های تاپی، چابهار و کاسا ۱۰۰۰ را که فعلا بازدهی اقتصادی ندارند، ناجی اقتصاد افغانستان قلمداد می‌کند».

بیانیه می‌افزاید به دلیل همین نگرانی‌ها و مشکلات، احزاب و جریان‌های شناخته شده کشور تصمیم گرفته‌اند که ائتلاف بزرگ ملی افغانستان را تشکیل دهند تا با حمایت اکثریت مردم افغانستان، در مبارزات انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری پیروز شده و با حل بحران‌های موجود، صلح و رفاه در کشور تأمین شود.

همچنین ائتلاف بزرگ ملی موقفش را پیرامون انتخابات، صلح، وحدت ملی، حکومت‌داری خوب، مبارزه بر ضد فساد و بهبود وضعیت اقتصادی نیز در این بیانیه تشریح کرده است.

ائتلاف بزرگ ملی افغانستان پیش از این در انقره ترکیه در اقامتگاه جنرال دوستم ایجاد شده بود و حالا پس از حضور آقای دوستم در کابل، امروز اعلام موجودیت کرد.

از آغاز کار دولت وحدت ملی تاکنون، بسیاری از احزاب و چهره‌های سیاسی کشور از نحوه مدیریت و عملکرد رئیس‌جمهور غنی انتقادهای جدی داشته‌اند؛ اما ارگ ریاست جمهوری تاکنون وقعی به این انتقادها نگذاشته است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن