fbpx
اسلایدافغانستانخبر داخلی

فعالان مدنی غزنی: تعویق انتخابات در غزنی قابل قبول نیست

خبرگزاری یاش: شماری از فعالان مدنی در ولایت غزنی هشدار می‌دهند، در صورتی‌که انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی در این ولایت به تعویق افتد، شهروندان غزنی، انتخابات ریاست جمهوری را تحریم خواهند کرد.

شماری از فعالان مدنی غزنی، امروز (پنج‌شنبه ۴ اسد) با برگزاری تجمع اعتراضی در این ولایت گفتند که در ولایت غزنی شرایط امنیتی بدتر از ولایت‌های هلمند، قندوز، فاریاب و فراه ندارد. آفت طبیعی هم اتفاق نیفتاده است. آنچه اتفاق افتاده است اختلاف نظر بین دو گروه متعرض بر سر حوزه‌ای و یا عدم حوزه‌ای کردن انتخابات در این ولایت است.

فعالان مدنی غزنی با صدور اعلامیه‌ای گفته‌اند که حکومت و کمیسیون مستقل انتخابات باید توان مدیریت یک منازعه کوچک را که در اثر گفت‌وگو قابل حل است، داشته باشند.

آنها تأکید می‌کنند که به تعویق انداختن روند انتخابات در ولایت غزنی در حالی‌که در ۳۳ ولایت کشور این پروسه تطبیق می‌شود، به حیثیت و آبروی نظام افغانستان و حقوق شهروندان ولایت غزنی صدمه می‌زند.

با این‌حال، شهروندان ولایت غزنی بار دیگر از حکومت و نهادهای مسئول تقاضا کرده‌اند تا از راه گفت‌وگو مشکل انتخابات غزنی را حل و شهروندان غزنی را از حق مسلم شان محروم نسازند.

این در حالی است که کمیسیون مستقل انتخابات در فیصله‌نامه‌ای از کمیته تعیین شده در قانون انتخابات، خواهان تعویق انتخابات در ولایت غزنی شده است. این کمیسیون دلیل تعویق انتخابات پارلمانی در غزنی را، احتمال تأمین نشدن نمایندگی عادلانه یاد کرده است.

شماری از رسانه‌ها به نقل از فیصله‌نامه این کمیسیون گفته: «به دلیل اوضاع وخیم امنیتی و برخی مشکلات دیگر در ولایت غزنی، در صورت برگزاری انتخابات ولسی جرگه امکان آن وجود دارد تا در این ولایت نماینده‌گی عمومی و عادلانه تأمین شده نتواند. بنابر این، موضوع تعویق انتخابات ولسی جرگه در این ولایت به کمیته تعیین شده در فقره یک ماده، ۱۰۴ قانون انتخابات پیشنهاد گردد».

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن