fbpx
اسلایدافغانستانخبر داخلی

بیش از ۱۹۶ هزار کودک معیوب و معلول از آموزش باز مانده‌اند

خبرگزاری یاش: کمیسیون حقوق بشر می‌گوید که از میان نزدیک به ۳٫۷ میلیون کودک بازمانده از مکتب، حدود بیش از ۱۹۶ هزار تن آن‌‌را، کودکان معلول تشکیل می‌دهد.

مسئولان این کمیسیون دیروز(چهارشنبه، ۳ اسد) در نشست خبری«توسعه و هماهنگی امور تعلیمات خاص و فراگیر» در کابل گفته‌اند که از میان نزدیک به یک میلیون نفر که از معلولیت شدید در کشور رنج می‌برند، رقم قابل توجه و نگران کننده آن کودکان هستند.

محمدعلی محبتی، رئیس عمومی حمایت از حقوق معلولین کمیسیون حقوق بشر، در  این نشست گفته است، عواملی که کودکان معلول را از آموزش باز داشته؛ کمبود نصاب تعلیمی خاص  معلولان، نبود استادان متخصص، دوری مکاتب و عدم امکانات آموزشی لازم می‌باشد.

آقای محبتی، از حکومت انتقاد کرده است که با کودکان معلول با تبعیض برخورد می‌کند و اراده لازم سیاسی برای حمایت از این قشر جامعه ندارد.

کمیسیون حقوق بشر از حکومت خواست که در ‌زودترین فرصت کودکان معلول را سروی و شناسایی کند و برای تأمین حقوق شهروندی آن‌ها گام‌های جدی و عملی بردارد.

 به گفته او، نبود آمار و ارقام درست از شمار کودکان معلول، روند رسیدگی به این کودکان را با چالش روبرو کرده است.

بر اساس معلومات وزارت معارف، بیش از ۱۰ میلیون دانش‌آموز در نزدیک به ۱۸ هزار مکتب در سراسر کشور مصروف آموزش‌اند.

 از سویی‌هم طبق گزارش که یونیسف در سال جاری نشر کرده است، نشان می‌دهد که نیمی از کودکان واجد شرایط از رفتن به مکتب بازمانده‌اند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن