fbpx
اسلایدافغانستاندیدگاهسیاستگزارش

جنرال دوستم برسر دو راهی؛ انتخاب حکومت یا ائتلاف ملی نجات؟

خبرگزاری یاش: رهبران ائتلاف ملی نجات در مراسم استقبال از بازگشت جنرال عبدالرشید دوستم، از اعلام موجودیت ائتلاف بزرگ ملی، تا پایان هفته جاری خبر دادند. یکی از اعضای این ائتلاف، جنرال دوستم است که هم‌زمان سمت معاونیت اول ریاست جمهوری را نیز به عهده دارد.

جنرال دوستم، دیروز(یک‌شبنه، ۳۱ سرطان) پس از رسیدن به کابل، به دفترکارش در صدارت رفت و در سخنانی، نسبت به حکومت و شخص رئیس جمهور غنی، موضع نرم و محتاطانه‌ای اختیار کرد.

او، از آمادگی‌هایش برای «فداکاری» و ادامه همکاری با رئیس جمهور، خصوصا در مورد پروسه مصالحه ملی، سخن گفت. در پیام آقای دوستم که در فاصله کوتاهی از حضور وی در دفتر کارش به نشر رسید، مهم‌ترین اولویت کاری او، کار به‌حیث معاون اول رئیس جمهور عنوان شده است.

در بخشی از پیام تصریح شده است: «مهم‌ترین اولویت کاری من به‌حیث معاون اول ریاست جمهوری، تلاش خستگی ناپذیر‌ام در چارچوب حکومت وحدت ملی است».

شورای عالی ائتلاف ملی نجات، از زمان تأسیس آن تاکنون همیشه حکومت را مورد انتقاد قرار داده است. در آخرین مورد، سران این ائتلاف، در نشست خبری که در پیوند به گسترش اعتراضات در شمال، برگزار کرده بودند، بار دیگر حکومت را به قانون شکنی، رفتارهای قوم‌گرایانه و توطئه چینی علیه شخصیت‌های سیاسی، متهم کردند.

در پیام آقای دوستم، با اشاره به تشکیل ائتلاف ملی نجات نیز آمده است: «ما رهبران سیاسی بین هم مشوره کردیم و به مقصد جلوگیری از توسعه فعالیت‌های مخالفین در شمال، شورای عالی ائتلاف ملی برای نجات افغانستان را، ایجاد نمودیم. البته که هدف ایجاد این ائتلاف، هرگز یک حرکت ضد حکومت و نظام نیست؛ بر عکس برای حمایت مشترک از نظام می باشد».

محمد محقق و عطامحمد نور، دو عضو ارشد ائتلاف ملی نجات که آقای دوستم را از میدان هوایی تا دفترش همراهی کردند، در سخنانی گفتند که تا آخر هفته جاری، ائتلاف بزرگ ملی اعلام موجودیت می‌کند.

این دو عضو ائتلاف نجات تأکید کردند که بازگشت جنرال دوستم در کشور، نتیجه اعتراضات گسترده مردم شمال و فشار‌های ائتلاف ملی نجات است.  

حضور جنرال دوستم، در کشور از خواست‌های کلیدی ائتلاف نجات به شمار می‌رفت که هم‌زمان با ایجاد آن، مطرح شده بود. اعضای ائتلاف نجات پیش از این گفته بودند که ائتلاف برای اهداف دراز مدت از جمله انتخابات ریاست جمهوری پیش‌رو شکل گرفته است.

به نظر می‌رسد، جنرال دوستم در برابر انتخاب‌های دشوار قرار دارد؛ این‌که آیا حکومت می‌تواند حضور او را در صف مخالفانش تحمل کند؟ هنوز سوال جدی است.

با توجه به این که ائتلاف‌های سیاسی در گذشته از ثبات چندانی برخوردار نبوده‌ است و سیاسیون به‌گونه غیر منتظره تغییر موضع داده‌اند، هنوز باید منتظر ماند که ائتلاف ملی نجات می‌تواند تشکیلات کنونی خود را حفظ کند و یا از هم خواهد پاشید.

شماری از کارشناسان مسائل سیاسی می‌گویند که مسئله حضور جنرال دوستم در ائتلاف ملی نجات و اعلام موجودیت آن، معادلات سیاسی در کشور را دگرگون خواهد کرد و در واقع سرنوشت انتخابات‌ آینده نیز تاحدی تعیین خواهد شد.

فضل‌الرحمان ارویا، کارشناس مسائل سیاسی در گفت‌وگو با خبرگزاری یاش، گفت: «ممکن برخی از چهره‎های حکومتی ، نسبت به حضور جنرال دوستم در ائتلاف‌های سیاسی مخالفت، توطئه و دسیسه کنند؛ اما عده دیگر با قاطعیت حمایت خواهد کرد».

آقای اوریا، با اشاره به موضع‌گیری نرم آقای دوستم، در نخستین سخنرانی‌ پس از بازگشت‌اش به کشور، گفت که موضع‌گیری آقای دوستم، متناسب با شرایط و ناشی از ایجابات فضای موجود بود و این به‌ معنایی خروج آقای دوستم از ائتلاف نجات نیست.

به باور این آگاه سیاسی، جنرال دوستم از اعضای کلیدی ائتلاف ملی نجات است و در هماهنگی با این ائتلاف، تصمیم و موضع‌گیری خواهد کرد.

درهمین حال، آصف بكتاش، کارشناس مسائل سیاسی در گفت‌وگو با خبرگزاری یاش در این مورد گفت که، آقای دوستم به نمایندگی از حزب جنبش اسلامی می‌تواند که در ائتلاف‌های سیاسی حضور و فعالیت کند؛ اما به گفته او، ادامه هم‌زمان کار به‌عنوان معاون نخست ریاست جمهوری او را در وضعیت دشوار قرار می‌دهد.

آقای بکتاش هرچند، در مورد این‌که جنرال دوستم، حکومت و یا ائتلاف نجات را انتخاب خواهد کرد، گفت که سیاست مداران کشور بایستی در تصمیم‌گیری‌های‌شان منافع ملی را، بر منافع شخصی‌ ترجیح دهند.

از سوی‌هم، بشیراحمد ته‌ینج، سخنگوی حزب جنش ملی، در مصاحبه با خبرگزاری یاش می‌گوید که حزب جنبش ملی اسلامی به رهبری جنرال دوستم، از عمده‌ترین احزابی می‌باشد که ائتلاف ملی نجات را ساخته است و در این ائتلاف به صورت مقتدرانه‌ به حضور و فعالیتش ادامه می‌دهد.

به گفته‌ آقای ته‌ینج، توافق برسر اعلام موجودیت ائتلاف ملی نجات نهایی شده است، و این ائتلاف به زودی اعلام وجود می‌کند. آقای ته‌ینج افزود: «به احتمال قوی، جنرال دوستم، معاون صاحب و یا باتور دوستم با یک هیئت معتبر به نمایندگی از حزب جنبش اسلامی در محفل اعلام موجودیت ائتلاف بزرگ ملی، شرکت خواهد کرد».

با توجه به سنت مرسوم سیاست‌های فصلی و مقطعی کشور، هنوز باید منتظر ماند که جنرال دوستم، از میان گزینه‌های احتمالی کدام یک را ترجیح خواهد داد؛ حکومت، یا متحدانش در ائتلاف ملی نجات؟

علی‌شاه حقمل

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن