fbpx
اسلایدافغانستاندیدگاهگزارش

معاون اول مجلس: رئیس جمهور کشور را به‌سوی تجزیه می‌برد

 خبرگزاری یاش: همایون همایون نایب اول مجلس نمایندگان، رهبری حکومت را به نقض قانون اساسی، دامن زدن به تعصبات قومی و تبعید معاون اول ریاست جمهوری متهم کرده و  می‌گوید که این عملکرد رئیس جمهور کشور را به‌سوی تجزیه می‌برد.

آقای همایون امروز(دوشنبه، ۱ اسد) در نشست عمومی مجلس نمایندگان گفت: «‌حکومت مشکلی که در ولایات شمالی میان اقوام ایجاد کرده، کشور را به طرف تجزیه می‌برد، اما به هیچ کس به شمول اشرف غنی اجازه نمی‌دهیم که به تعصبات قومی دامن ‌بزند و کشور را به تجزیه برابر کند». وی با اشاره به بازگشت جنرال عبدالرشید دوستم از ترکیه به کشور می‌گوید، برای حکومت شرم است که خلاف قانون، یک‌ونیم سال معاون اول را تبعید کرد و روز گذشته به پذیرایی او به میدان هوایی رفت.

به گفته او، اشرف غنی نماینده پشتون‌ها نیست و کسانی که دست به نفاق قومی می‌زنند افراد ناکام هستند.

آقای همایون تأکید کرد، روزانه ۳۰۰ تن از نیروهای امنیتی جان خود را از دست می‌دهند و این افراد تنها مربوط به یک قوم نیستند؛ بل به تمام اقوام بستگی دارند.

نصر الله صادقی زاده نیلی نماینده مردم دایکندی گفت، سیاست‌های غلط رهبری حکومت و نهادهای امنیتی هر روز از نیروهای امنیتی قربانی می‌گیرد.

وی افزود: «در دو شب گذشته ده‌ها تن از نیروهای امنیتی در ولسوالی‌های کجران و پاتوی دایکندی کشته شدند، مردم در برابر خون فرزندان‌شان بی‌تفاوت بوده نمی‌تواند. اگر حکومت از حملات طالبان بالای پوسته‌های امنیتی در این ولایت جلوگیری نکند، جنگ در دایکندی تبدیل به جنگ قومی و مذهبی خواهد شد».

آقای نیلی هشدارداد، در صورت که حکومت به وضعیت امنیتی این ولایت توجه نکند، جنگ شکل دیگری را به خود خواهد گرفته و فاجعه رخ خواهد داد.

 براساس گزارش‌ها، در نتیجه حملات گروه طالبان از نیمه‌های شب گذشته تاکنون، بر ولسوالی پاتوی ولایت دایکندی ۱۴ تن از نیروهای امنیتی کشته و زخمی شده‌اند.

از سوی‌هم  الله گل مجاهد نماینده مردم کابل گفت: «حکومت به دست شغال‌ها افتاده، آنها توان تأمین امنیت شهر کابل را ندارند و فقط بالای خون ملت تجارت می‌کنند و سیاست را که پیش می‌برند هم بخاطر جیب خودشان است».

به گفته او، کسانی که توان تأمین امنیت پایتخت را ندارند چگونه ممکن است که امنیت ولایات را تأمین کند.

در همین حال برخی دیگر از اعضای مجلس از پیش برد روند صلح ازسوی حکومت انتقاد کرده می‌گویند، حکومت باید از موضع قدرت با طالبان صلح کند.

غلام فاروق مجروح نماینده مردم هرات در این رابطه گفت: «پس از پایان آتش‌بس موقت حکومت و طالبان، ما شاهد تغییر در رفتار طالبان برای پیوستن به روند صلح نبودیم؛ بل این گروه دست به حملات خونین زد که باعث شهادت تعداد زیادی از فرزندان این سرزمین شد. حکومت یا از موضع قدرت صلح را جستجو کند یا هم آتش‌بس براساس میکانیزم باشد».

حکومت و طالبان برای اولین بار آتش بس موقت را در روزهای عید فطر اعلام کردند. اقدامی که با استقبال جامعه جهانی رو بروشد. تلاش‌هایی نیز جریان دارد که  بار دیگر در روزهای عید قران بین حکومت و طالبان آتش‌بس اعلام شود.

محمد اسلام بهنوش

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن