fbpx
اسلایدافغانستانبرگزیدهدیدگاهسیاستگزارش

توافق بر سر بازگشت جنرال دوستم؛ عقب‌نشینی دوجانبه؟

خبرگزاری یاش: جنرال عبدالرشید دوستم، معاون اول ریاست جمهوری قرار است فردا یک‌شنبه (۳۱ سرطان) بعد از چهارده ماه دوری و تبعید اعلام ناشده، به کشور برگردد. برگشت آقای دوستم و رهایی نظام الدین قیصاری دو خواست اصلی معترضان، ظرف نزدیک به سه هفته اعتراضات پیهم در ولایت‌های شمالی است.

برگشت آقای دوستم به کشور بعد از چهارده ماه دوری از کشور و بر اساس توافقاتی میان وی و حکومت در ترکیه، صورت می‌گیرد. تلاش برای چنین توافقی ابتدا در سفر سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری به ترکیه و در دیدارهای وی با آقای دوستم به جریان افتاد. آقای دانش در آنزمان، برگشت و حضور آقای دوستم در حکومت را یک ضرورت خوانده بود.

به گفته عبدالله قرلق از اعضای حزب جنبش ملی افغانستان، برای نهایی سازی این توافق، بعدا تیمی از هردو طرف که در آن مشاوران رئیس جمهور نیز حضور داشته‌اند، کار کردند و سرانجام روی برگشت عبدالرشید دوستم به کشور و حل مسئله نظام الدین قیصاری موافقه کردند.

نزدیکان آقای دوستم و اعضای حزب جنبش ملی راجع به جزئیات توافقات انجام شده میان جنرال دوستم و حکومت چیزی نمی‌گویند. عبدالله قرلق معاون حزب جنبش ملی می‌گوید که جزئیات این توافقات بعد از برگشت جنرال دوستم به کشور، به مردم روشن خواهد شد.

عبدالله قرلق، معاون حزب جنبش ملی افغانستان.

جزئیات توافق روی برگشت جنرال دوستم هرچه باشد، ولی انجام این توافق در شرایط فعلی را، می‌شود نوعی عقب نشینی دوجانبه برای برون رفت از بن‌بست موجود تعبیر کرد.

به نظر می‌رسد که دوری چهارده ماهه آقای دوستم از قدرت، ازبیک‌ها و اعتراضات اخیر در شمال کشور حکومت را، وادار کرده تا به چنین توافقی تن دهند.

آقای قرلق می‌گوید که جنرال دوستم بعد از بازگشت به کابل، به حیث معاون اول ریاست جمهوری مطابق قانون اساسی به کارش ادامه می‌دهد. هارون چخانسوری، سخنگوی ریاست جمهوری نیز امروز در نشست خبری گفت که آقای دوستم بعد از برگشت به کابل، به کارش ادامه خواهد داد.

رهایی قیصاری

با بازگشت آقای دوستم به کشور، بخشی از خواست‌های معترضان (در واقع یکی از خواست‌های مهم آنها) برآورده خواهد شد. اما بخش دیگر این خواست‌ها که رهایی نظام‌ الدین قیصاری از بازداشت حکومت است، هنوز معلوم نیست.

بازداشت نظام الدین قیصاری از افراد نزدیک به جنرال دوستم در فاریاب، محرک اصلی اعتراضات در چند ولایت شمالی شد که هنوز پایان نیافته است.

عبدالله قرلق معاون حزب جنبش ملی در گفت‌وگو با خبرگزاری در این مورد می‌گوید: «موضوع رهایی نظام الدین قیصاری بعد از آمدن جنرال دوستم به کابل، حل خواهد شد».

پرونده آزار جنسی احمد ایشچی

آقای دوستم، معاون اول ریاست جمهوری به دلیل آنچه انحصارگرایی و تبعیض در حکومت یاد می‌کرد، با اشرف غنی دچار اختلاف شد و کمی بعدتر با متهم شدن به آزار و بدرفتاری جنسی از سوی احمد ایشچی و فشارهای حکومت، به ترکیه رفت و بر نگشت.

اتهام اذیت و آزار احمد ایشچی از سوی جنرال دوستم و معرفی کردن وی به دادستانی کل، در آن‌زمان برگ برنده‌ای در دست حکومت داد تا آقای دوستم را تحت فشارهای بیشتری قرار دهد. این موضوع در آن‌زمان در حدی گسترده و رسانه‌ای شد که در آن زمان خارجی‌ها نیز به نحوی وارد قضیه شدند و خواهان رسیدگی به اتهامات جنرال دوستم شدند.

اکنون در حالی که هنوز سرنوشت این پرونده نا معلوم و احمد ایشچی به شدت ناراضی است، حکومت در تلاش است این پرونده را مختومه اعلام و آقای دوستم را تبرئه کند.

عبدالله قرلق معاون حزب جنبش ملی در این مورد گفت: «پرونده اذیت و آزار احمد ایشچی در گذشته هم انگیزه سیاسی داشت و ساخته خود حکومت بود، حالا هم حکومت خود آن‌را حل می‌کنند».

با وجود تماس‌های مکرر، به گرفتن پاسخی از دادستانی کل در این مورد موفق نشدیم، اما اشرف غنی چند روز پیش گفته بود که در این مورد با دادستانی کل به صورت واضیح صحبت شده است.

اعتراضات در شمال

خبر احتمال برگشت آقای دوستم، همزمان است با ادامه اعتراضات و راهپیمایی هواداران حزب جنبش ملی (به رهبری آقای دوستم) در شمال کشور که امروز وارد بیستمین روزش شده است.

این اعتراضات که در پی بازداشت نظام الدین قیصاری ابتدا در فاریاب آغاز شد، بعدتر به ولایات همجوار گسترش یافت و تاکنون به صورت پیوسته ادامه یافته است. این اعتراضات به دلیل مسدود کردن چندین اداره دولتی و دو بندر تجارتی، هم از نگاه سیاسی و هم از نگاه اقتصادی برای حکومت هزینه‌هایی به همراه داشته است. و احتمالا در پی تحمیل همین فشارها، اکنون حکومت حاضر شده است تا به برگشت جنرال دوستم موافقت کند.

اعضای حزب جنبش ملی در پاسخ این سوال که با آمدن آقای دوستم آیا اعتراضات در شمال آرام خواهد شد یا خیر، می‌گویند که این اعتراضات، با آمدن جنرال دوستم مدیریت خواهد شد. مدیریت این اعتراضات به نحوی به معنای ختم این اعتراضات خواهد بود. با این حال هیچ‌چیز قطعی نیست و برای تحقق آن باید منتظر گذر زمان بود.

غلام حسین الهام

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن