fbpx
اسلایدافغانستاندیدگاهسیاستگزارش

انتقاد مجلس از بی‌تفاوتی حکومت در برابر معترضان شمال کشور

خبرگزاری یاش: شماری از اعضای مجلس نمایندگان خواستار رسیدگی به خواست‌های معترضان در ولایات شمالی شده و می‌گویند که حکومت خواست‌های قانونی معترضان را پذیرفته و قدم‌های عملی را، در این زمینه بردارد.

عبدالروف ابراهیمی رئیس مجلس نمایندگان امروز (شنبه،۳۰ سرطان) در نشست عمومی مجلس گفت: «از ۱۹ روز به این‌طرف تظاهرات‌ مسالمت‌آمیز در ولایات شمالی راه‌اندازی شده، ولی حکومت تاهنوز به خواست‌های آنها پاسخ نداده است. بی‌اعتنایی بیشتر از این در برابر خواست‌های معترضان شمال از آدرس حکومت، جفا در برابر ملت افغانستان است».

آقای ابراهیمی، بدون اشاره به بازگشت جنرال دوستم، بیان داشت؛ مطابق به قانون حکومت باید در برابر خواست‌های مشروع معترضان شمال چراغ سبز نشان داده و اقدامات عملی را در این زمینه روی‌دست گیرد.

به دنبال بازداشت نظام الدین قیصاری هواداران حزب جنبش ملی در ۱۱ ولایت شمالی دست به تظاهرات زده و خواستار بازگشت جنرال عبدالرشید دوستم به کشور و رهایی آقای قیصاری از بند حکومت، هستند.

شکریه پیکان نماینده مردم قندوز در نشست امروز مجلس گفت: «سکوت حکومت در برابر خواست‌های ترک‌تباران بی‌عدالتی و بی‌انصافی است. روز یک‌شنبه جنرال دوستم به کشور برخواهد گشت؛ اگر آمد امیدوار هستیم که به تظاهرات خاتمه داده شود».

خانم پیکان تأکید کرد، تازمانی که به خواست معترضان رسیدگی نشود ترک‌تباران به اعتراضات شان ادامه خواهند داد.

محمد هاشم نماینده مردم مردم فاریاب در این رابطه گفت: « متأسفانه به‌خاطر خواست معترضان، شماری از ادارات دولتی به ویژه مکاتب و بندر آقینه که بندر تجارتی و راه ترانزیتی است مسدود می‌باشد و مشکلات که در این زمینه وجود دارد، به اقتصاد بازرگانان و عواید کشور ضربه می‌زند».

وی ابراز امیدواری کرد که با برگشت جنرال عبدالرشید دوستم معاون اول رئیس‌جمهور به کشور، این مشکل پایان یابد.

مجلس نمایندگان درحالی بر رسیدگی به خواست معترضان تأکید می‌کند که به تازگی افراد نزدیک به جنرال دوستم از بازگشت معاون اول به کشور خبر داده‌اند.

عنایت الله بابر فرهمند رئیس دفتر آقای دوستم گفته است که معاون اول  فردا یک‌شنبه(۳۱ سرطان) به کشور بازخواهد گشت. در همین حال، هارون چخانسوری سخنگوی ریاست جمهوری امروز در کنفرانس خبری بازگشت معاون اول به کشور را تأیید کرده و گفت، صلاحیت‌های قانونی معاونت اول به او، برگشتانده می‌شود.

محمد اسلام بهنوش

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن