fbpx
اسلایدافغانستانبرگزیدهدیدگاهفرهنگگزارش

مرکز تحقیقات مولانا با کمک ترکیه در دانشگاه پروان فعال شد

خبرگزاری یاش: مرکز تحقیقاتی مولانا جلاالدین بلخی در دانشگاه پروان که به کمک مالی ترکیه ایجاد شده است، افتتاح شد.

مصطفی بتون رئیس بنیاد تیکا امروز(پنج‌شنبه، ۲۹ سرطان) در مراسم افتتاح مرکز تحقیقاتی مولانا جلاالدین محمد بلخی گفت، از سال ۲۰۰۴ تا کنون، ترکیه ۱۰۵۶ پروژه را در بخش‌های صحت، زراعت و معارف در افغانستان تطبیق کرده است.

رئیس بنیاد تیکا هرچند هزینه این مرکز تحقیقاتی را رسانه‌ای نمی‌کند؛ اما می‌گوید، تمرکز بیشتر ترکیه در افغانستان روی معارف است.

وی افزود: «تنها منبع قدرت علم و معارف است؛ بنأ اولویت ما در بخش معارف است و ما روی آن سرمایه گذاری می‌کنیم. ما به این امر آگاه هستیم که آینده افغانستان در گرو کسانی هست که در دانشگاه، تعلیم یافته‌اند».

آقای بتون افزود، نمایندگی دفتر تیکا در ولایت‌های کابل ،هرات و بلخ فعالیت دارد و به گفته او، در صورت ممکن  نمایندگی این نهاد، در ولایت قندهار نیز گشایش می‌یابد.

دانشجویان دانشگاه پروان از تجهیزات پیشرفته این مرکز می‌توانند، در بخش‌های بیولوژی، فزیک و کمیا برای انجام کارهای تحقیقاتی استفاده کنند.

غلام داوود بها، رئیس دانشگاه پروان امیدواری کرد که با استفاده از این مرکز تحقیقاتی بتواند زمینه آموزش با کیفیت و کار را، برای جوانان فراهم کند.

وی افزود: «ما در این مرکز تحقیقاتی تنها به اصلاح مقالات علمی آموزگاران دانشگاه اکتفا نمی‌کنیم؛ بل ما می‌خواهیم که از این مرکز علمی خود بتوانیم بازار کار را برای جوانان فراهم  کرده بتوانیم».

 در همین حال فضل الدین عیار والی پروان، این مرکز تحقیقاتی را در راستای رشد افکار دانشجویان مؤثر خوانده، گفت: «کشور دوست ترکیه نه تنها در بخش معارف بل در بخش نظامی نیز با ما همکاری می‌کند. ما امیدواریم که این کشور در بخش‌های علمی و اقتصادی نیز همکاری کند».

به گفته او، زمینه سرمایه گذاری در پروان فراهم است. وی از سرمایه گذاران خصوصی این کشور خواست تا در این ولایت سرمایه گذاری کنند. آقای عیار تصریح کرد، کشورهای که امروز توسعه یافته اند روی مراکز تحقیقاتی تمرکز کردند.

ترکیه  بیش از دو دهه است که برای رشد معارف افغانستان در کنار دولت تلاش می‌کند. در حال حاضر بیش از ۸ هزار دانش آموز دختر و پسر در ۱۴ مکتب که توسط دولت ترکیه حمایت می‌شود، مشغول تحصیل هستند.

پس از کودتای نا فرجام سال ۲۰۱۶ میلادی، ترکیه مدیریت مکاتب افغان-ترک را از مؤسسه «چاغ ایجوکیشنل» منفصل و آن را به بنیاد معارف ترکیه مدغم ساخت. عصمت یلماز، وزیر معارف ترکیه سال گذشته وعده سپرد که تعداد این مکاتب را به ۲۸ باب می‌رساند و در کنار آن شهریه دانش آموزان را کاهش می‌دهد.

محمد اسلام بهنوش

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن