fbpx
اسلایدافغانستاندیدگاهگزارش

در ۸۰ درصد استخدام‌ رسانه‌ها قانون کار رعایت نشده است

خبرگزاری یاش: یافته‌های یک نظرسنجی تازه‌ای اتحادیه ملی ژورنالیستان افغانستان نشان می‎دهد که مسئله اشتغال در رسانه‌ها، پر چالش است و در ۸۰ درصد استخدام‌ رسانه‌ها احکام قانون کار، مقرره‌ طرز تأسیس رسانه‌های همه‌گانی و دیگر اسناد تقنینی مربوط رعایت نشده است.

اتحادیه ملی ژورنالیستان افغانستان، یافته‌های«نظرسنجی در مورد حقوق صنفی خبرنگاران» را امروز (یک‌شنبه ۲۴ سرطان) منتشر کرد. در این نظرسنجی ۵۰۰ خبرنگار و کارمند رسانه، از ۲۴ ولایت شرکت کرده‌اند که از این میان ۳۹۶ تن آن‌ها مرد و ۱۰۳ تن دیگر زن بوده‌اند.

فهیم دشتی، رئیس اتحادیه ملی ژورنالیستان هنگام ارائه نتایج این نظرسنجی‌ گفت: «در کنار دیگر مشکلاتی که ژورنالیستان دارند، یکی از این مشکلات، حقوق و امتیازات است که باید به آن دسترسی داشته باشند، اما بدبختانه ندارند».

 به گفته آقای دشتی، حقوق و امتیازاتی که در قانون و مقررات برای خبرنگاران تعریف شده است، اما در عمل آنان از این حقوق و امتیازات برخوردار نیستند.

بر اساس نظرسنجی این نهاد، ۳۹۹ تن از اشتراک کنندگان شامل ۳۱۷ مرد و ۸۲ زن که نزدیک به ۸۰ درصد کل اشتراک کنندگان را تشکیل می‌دهند، گفته‌اند که در روند استخدام آن‌ها احکام قانون کار و اسناد تقنینی رعایت نشده است. اما ۷۹ مرد و ۲۲ زن که نزدیک ۲۰ در صد کل اشتراک کنندگان را تشکیل می‌دهند، گفته‌اند که استخدام آن‌ها مطابق قانون کار و دیگر اسناد قانونی مربوطه انجام شده است.

بر همین اساس نزدیک به ۷۰ درصد اشتراک کنندگان این نظرسنجی، از قرار دادهای کاری‌شان راضی بوده‌اند و حدود ۳۰ درصد دیگر ابراز نارضایتی کرده‌اند.

حدود یک‌ونیم سال قبل مقرره طرز تأسیس رسانه‌های همه‌گانی نافذ شد. بر اساس این مقرره قراردادهای کاری رسانه‌ها باید در مطابقت با قانون کار باشد. به اساس همین مقرره، هرگاه کارمندان رسانه‎ها در جریان کار معلول، مفقود و یا شهید شوند، بازماندگان شان مستحق حقوق و امتیاز می‎شوند. اما این نظر سنجی نشان می‎دهد که ۸۰ درصد خبرنگاران، حقوق و امتیازهای قانونی خود را به دست نیاورده‌اند.

شماری از خبرنگاران اشتراک کننده در این نظر سنجی، گفته‌اند که مالکان رسانه و کارفرمایان کاپی قرارداد کار را در اختیار آن‌ها قرار نمی‌دهند. ۶۰ درصد اشتراک کنندگان هم از طرز برخورد مدیران خویش ناراضی‌اند.

بر اساس قوانین نافذه کشور، کارمندان و خبرنگارن از امتیاز‌های تقاعدی، اضافه‌کاری، مزد تشویقی و امیتازات مشابه برخوردارند. اما نظر سنجی نشان می‌دهد که شماری از خبرنگاران از این امتیازهای قانونی خود بهره‌مند نیستند.

در ماده ۹۸ مقرره طرز تأسیس و فعالیت رسانه‌های همه‌گانی آمده است: « خبرنگاران و همکاران شان که جهت انجام پوشش خبری به ساحات جنگی توظیف می‌شوند، در هر روز مستحق معادل دو روزه معاش ماهوار می‎شوند». ۸۰ درصد از شرکت کنندگان این نظرسنجی گفته‌اند که چنین امتیاز و معاش را دریافت نکرده‌اند.

یافته‌های این نظر سنجی درحالی از مشکلاتی مانند قراردادهای کاری غیر عادلانه، نبود بیمه، عدم جبران خسارت و تقاعد پرده بر می‌دارد که در هفته گذشته نهاد نی یا حامی رسانه‌های آزاد افغانستان، با نشر گزارشی گفته بود که شماری از رسانه‌ها از ماه‎ها به این‌سو معاشات کارمندان خود را پرداخت نکرده‌اند.

علی‌شاه حقمل

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن