fbpx
اسلایدافغانستانبرگزیدهدیدگاهسیاستگزارش

رئیس مجلس: برای مهار بحران شمال باید نشست اضطراری برگزار شود

خبرگزاری یاش: عبدالروف ابراهیمی رئیس مجلس نمایندگان وضعیت کنونی در شمال کشور را نگران کننده عنوان کرد و از حکومت خواست که برای مهار کردن آن باید نشست اضطراری برگزار شود.

آقای ابراهیمی امروز (دوشنبه، ۱۸ سرطان) در نشست عمومی مجلس گفت، در کنار چالش‌های امنیتی، ادامه تظاهرات در ۷ ولایت شمالی نگران کننده است و حکومت باید برای حل این مشکل فوراً اقدام کند.

وی افزود: «حکومت برای مدیریت بحران‌های امنیتی، سیاسی، اجتماعی و اقتصادی نشست اضطراری را با حضور اعضای کابینه، قوه سه گانه (اجرائیه، مقننه و قضائیه) و رهبران احزاب سیاسی برگزار کند در غیر آن  تداوم و ضعیت کنونی به صلاح کشور نیست».

آقای ابراهیمی خاطر نشان کرد، در صورتی که حکومت بخواهد، مجلس نمایندگان حاضر است، برای مدیریت بحران میان معترضان  شمال و حکومت پادرمیانی کند.

در همین حال برخی دیگری از نمایندگان مجلس، حرکت‌های مدنی در ولایت‌های شمالی را ناشی شده از برتری طلبی و بی‌عدالتی از سوی حکومت تلقی کرده و خواهان رسیدگی به خواست‌های معترضان هستند.

عبدالستار درزابی نماینده مردم جوزجان می‌گوید، معترضان در ولایت‌های شمال نه تنها خواهان رهایی نظام الدین قیصاری بلکه آنان خواستار بازگشت جنرال دوستم نیز هستند.

وی افزود: «اعتراضات مدنی در شمال تنها به بازداشت نظام الدین قیصاری ربط ندارد بل علیه حذف قومی، نابرابری، برتری‌جویی‌ است. متأسفانه رئیس‌جمهور خودش بحران خلق می‌کند و از یک قوم در برابر قوم دیگر استفاده می‌کند که این کار به نفع کشور نیست».

آقای درزابی تأکید کرد، قانون باید بالای همه یکسان تطبیق شود و اجازه تطبیق قانون گزینشی را به هیچ کسی نمی‌‎دهد.

عبدالطیف پدرام نماینده مردم بدخشان گفت: «پست معاون اول ریاست جمهوری از یک سال به این سو فلج است، فلج بودن این پست در دستگاه ریاست جمهوری و جایگاه معاون اول ریاست جمهوری مشکلات زیادی در کشور به وجود می‌آورد».

وی تأکید کرد، حکومت باید به خواست‌های معترضان در ولایت‌های شمال پاسخ دهد در غیر آن مشکلات در شمال بیشتر خواهد شد.

از سوی هم، برخی نمایندگان دیگر از بازداشت فرماندهان مسلح غیر مسئول حمایت کرده و از حکومت می خواهند که این روند بدون در نظر داشت مسائل قومی و سمتی ادامه یابد.

عبیدالله بارکزی نماینده مردم ارزگان گفت که از مقابله حکومت با زورمندان محلی به شرطی حمایت می‌کند که این امر در سراسر کشور به صورت یکسان تطبیق شود. به گفته او، در غیر آن، هر اقدام سلیقه‌ای منجر به نفاق قومی خواهد شد.

نظام الدین قیصاری هفته گذشته از سوی نیروهای ویژه امنیتی در یک نشست امنیتی از قول اردوی ۲۰۹ شاهین بازداشت و به کابل انتقال آورده شد.

به دنبال بازداشت قیصاری، هواداران حزب جنبش ملی در ولایت های جوزجان، فاریاب، سرپل، تخار، قندوز، سمنگان و بغلان به‌ جاده‌ها آمدند و خواستار آزادی بدون ‌قیدوشرط قیصاری و بازگشت جنرال عبدالرشید دوستم به کشور شدند.

محمد اسلام بهنوش

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن