fbpx
اسلایدافغانستانبرگزیدهدیدگاهسیاستگزارش

رئیس مجلس: حکومت شش نامزد وزیر را به مجلس معرفی می‌کند

خبرگزاری یاش: عبدالرئوف ابراهیمی، رئیس مجلس نمایندگان می‌گوید، حکومت ۶ نامزد وزیر کابینه را برای کسب رأی اعتماد به مجلس معرفی می‌کند.

قرار بود امروز (شنبه، ۱۶ سرطان) میرویس بلخی، به عنوان نامزد وزیر معارف از سوی محمد سرور دانش، معاون دوم رئیس‌جمهور به مجلس معرفی شود. اما آقای ابراهیمی گفت: «حکومت با فرستادن مکتوبی از معرفی شدن ۶ نامزد وزیر کابینه به مجلس نمایندگان برای کسب رأی اعتماد در آینده نزدیک خبر داده که نام وزیر معارف در میان این افراد قرار دارد».

او گفت که دوام کار سرپرستان خلاف قانون است و رئیس‌جمهور مسئولیت‌ دارد برای تکمیل شدن کابینه نامزد وزیران جدید را به مجلس معرفی کند.

وی با اشاره به پایان کار سه عضو دادستانی کل بیان داشت، ادامه سرپرستی در وزارت‌خانه‌ها و برخی ادارات مستقل مغایر قانون است و باید حکومت هرچه زوتر به این قائله خاتمه دهد. به گفته او، ادامه کار سرپرستان خلاف صریح قانون اساسی است، ما بیشتر از این نباید شاهد قانون‌شکنی از سوی حکومت باشیم.

در همین حال، برخی نمایندگان مجلس نیز حکومت را در پیوند به معرفی نامزد وزرا و مسئولانی که به رأی مجلس نیاز دارند، به بی‌کفایتی متهم می‌کنند.

چمن شاه اعتمادی، نماینده مردم غزنی در این رابطه گفت: «چند ماه به پایان عمر حکومت وحدت ملی مانده است، اما داستان سرپرستی در وزارت‌خانه‌ها ادامه دارد». به گفته او، حکومت در این مورد اراده‌اش را بالای مردم تحمیل کرده و با توجه به این وضعیت مردم نمی‌تواند از حکومت انتظار داشته باشد.

این انتقادها در حالی مطرح می‌شود که ۷ وزارت‌خانه، سه عضو دادستانی کل و سره‌میاشت از یک‌سال به این‌سو توسط سرپرستان اداره می‌شود. در این میان وزارت‌خانه‌هایی هستند که از آغاز شکل‌گیری حکومت وحدت ملی در بی سرنوشتی به سر می‌برند.

برخی اعضای مجلس نمایندگان به این باوراند که اختلاف‌های سیاسی میان ریاست جمهوری و ریاست اجرائیه بر سر معرفی نامزد وزیران کابینه به وزارت‌خانه‌های دلخواه منجر به ادامه سرپرستی در نهادهای حکومتی شده است.

محمد اسلام بهنوش

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن