fbpx
اسلایدجهانخبر خارجی

امریکا: اجازه نمی‌دهیم ایران تنگه هرمز را مسدود کند

خبرگزاری یاش: مقامات امریکایی در واکنش به سخنان یک فرمانده ارشد نظامی ایران که تهدید کرده بود در صورت جلوگیری از صادرات نفت ایران، تنگه هرمز را خواهد بست، هشدار داد که این گذرگاه در خلیج فارس باید همچنان به روی نفتکش‌ها باز بماند و امریکا و متحدان آن در این زمینه از آمادگی برخوردارند.

یکی از سخنگویان ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده، روز چهارشنبه (۱۳ سرطان) به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت: «نیروی دریایی امریکا و متحدان آن در منطقه آماده‌اند که آزادی رفت و آمد و جریان آزاد تجاری را در هر کجا که قوانین بین‌المللی اجازه می‌دهد، برقرار کنند».

اسماعیل کوثری، جانشین فرمانده قرارگاه ثارالله سپاه پاسداران، تهدید کرده است که در صورت جلوگیری از صادرات نفت ایران، این کشور مانع از عبور کشتی‌های نفتی از تنگه هرمز خواهد شد.

وی به رسانه‌ها گفته است که اگر قرار بر منع صادرات نفت ایران باشد، اجازه خروج نفت به دیگر نقاط دنیا از طریق تنگه خلیج فارس را نمی‌دهیم.

به گفته این فرمانده سپاه پاسداران ایران، ۲۰ درصد نفت جهان از تنگه خلیج فارس عبور می‌کند و دنیا به این نفت نیاز دارد و هر اقدام خصمانه‌ای از طرف امریکا هزینه‌های گزافی برای آنها به دنبال دارد.

تحریم‌های نفتی امریکا علیه ایران از ۱۳ عقرب به مرحله اجرا درمی‌آید و ایالات متحده اعلام کرده است که به با تشویق کشورها به قطع خرید نفت از ایران و اعمال تحریم‌های ثانویه صادرات نفت ایران را متوقف خواهد کرد.

تنگه هرمز از مهم‌ترین راه‌های عبور و مرور نفتکش‌ها در جهان است و گذرگاه حدود یک سوم از نفت خام صادراتی در جهان تلقی می‌شود. ایران بارها در پی بالا گرفتن تنش‌ها با امریکا تهدید کرده که این گذرگاه را می‌بندد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن