fbpx
اسلایدافغانستاندیدگاهسیاستگزارش

بازداشت قیصاری؛ مهار گروه‌های مسلح غیر مسئول یا آب ریختن به آسیاب دشمن

خبرگزاری یاش: تظاهرات و راهپیمایی خیابانی در اعتراض به بازداشت نظام‌الدین قیصاری، امروز (پنجشنبه ۱۴ سرطان) هم برای سومین روز در شماری از ولایت‌های شمالی از جمله فاریاب ادامه دارد.

معترضان، بازداشت قیصاری را دسیسه‌ای از سوی حکومت برای تضعیف جبهه‌ مقاومت در برابر طالبان و داعش در شمال به خصوص فاریاب می‌خوانند و خواهان رهایی هرچه زودتر وی ‌اند.

درپی بازداشت قیصاری، در دو روز گذشته صدها تن از هواداران حزب جنبش ملی در چند شهر از جمله میمنه، مزار شریف، شبرغان و تخار راهپیمایی کردند.

حزب جنبش ملی، بازداشت آقای قیصاری از سوی حکومت را عقده‌مندانه، غیرقانونی و اقدامی ناخواسته به نفع دشمن می‌خواند. کنشکا ترکستانی از اعضای حزب جنبش ملی در گفت‌وگو با خبرگزاری یاش، این اقدام را به معنای آب‌ریختن به آسیاب دشمن توصیف کرد و گفت که مردم با راهپیمایی در شماری از ولایت‌های شمالی، خواهان رهایی فوری قیصاری هستند.

او می‌گوید: «بازداشت نظام الدین قیصاری به هر دلیلی که صورت گرفته باشد، آب ریختن به آسیاب دشمن است و بعد از این رویداد گروه‌های تروریستی روحیه گرفته و در برخی مناطق فاریاب تحرکاتی داشته اند».

وی می‌گوید که در حال حاضر وضعیت فاریاب شکننده است و مردم باور و اعتماد خود نسبت به دولت را از دست داده‌اند و این بی‌اعتمادی در نهایت بحران‌زا خواهد بود.

کنشکا ترکستانی از اعضای ارشد حزب جنبش ملی اسلامی افغانستان

مهار گروه‌های مسلح غیر مسئول یا تضعیف جبهه ضد تروریزم

نظام الدین قیصاری، فرمانده پولیس ولسوالی قیصار، نماینده خاص عبدالرشید دوستم در فاریاب و از چند سال به این طرف فرمانده خیزش‌های مردمی علیه طالبان و داعش در این ولایت بود.

خیزش‌های مردمی یا گروه‌های دفاع خودی با بدتر شدن وضعیت امنیتی در چهار سال اخیر، در نتیجه توافق حکومت و نهادهای امنیتی با مردم در ولایات مربوط ایجاد شد. این نیروها که رقم تشکیلاتی آن‌ها به تناسب تهدیدات امنیتی هر ولایت متفاوت است، در کنار نیروهای امنیتی علیه طالبان و داعش در جنگ بوده و در برخی مناطق عملکرد موثری داشته‌اند.

از جمله در ولایت‌های شمالی به خصوص فاریاب که در سه یا چهار سال اخیر، طالبان و داعش بارها بر بخش‌هایی از این ولایت حمله کردند و حتا برخی ولسوالی‌های آن‌را موقتا با سقوط مواجه کردند.

درحالی‌که نظام‌الدین قیصاری برای هوادارانش حیثیت یک قهرمان و دژ محکم در برابر هجوم طالبان و داعش را دارد، اما حکومت وی را از جمله افراد مسلح غیر مسئول و عامل اقدامات فراقانونی می‌خواند.

شاه‌حسین مرتضوی معاون سخنگوی رئیس جمهور در پاسخ به انتقادها و واکنش‌ها به بازداشت قیصاری در فیسبوک خود نوشته: «شماری از فعالان در فضای مجازی بابت بازداشت‌های برخی افراد مسلح غیر مسئول واکنش نشان داده اند. آیا می‌دانید که برخی از آن‌ها در کنار اقدامات فراقانونی، در تسلیمی ده‌ها پوسته به دشمن نیز نقش داشته اند؟».

او عصر روز دوشنبه (۱۱ سرطان) در جریان نشست امنیتی از سوی نیروهای ارتش در شهر میمنه بازداشت شد. حکومت و مقام‌های امنیتی، دلیل بازداشت وی را بی احترامی و تهدید مسوولان امنیتی فاریاب به کشتن، یاد کرده است. گفته می‌شود او پس از بازداشت، برای محاکمه به کابل منتقل شده است.

نارضایتی‌ها از حکومت

در حال حاضر، در کنار نارضایتی‌های گسترده مردم از فساد، بیکاری و وضعیت آشفته اقتصادی، ناامنی و وجود گروه‌های مسلح مخالف دولت مهم‌ترین چالش برای حکومت به حساب می‌آید.

انتظار می‌رفت، این چالش و آنچه حکومت تروریستان بین‌المللی و جنگ تحمیلی می‌خواند، جبهه واحد و منسجمی از مردم و حکومت را علیه آنها شکل دهد. اما به نظر می‌رسد که در این مورد مهم و حیاتی نیز تفاوت دیدگاه حکومت و مردم زیاد است.

از دید مردم، حکومت با مخالفان مسلح دولت و مشخصا با طالبان که یک و نیم دهه است علیه حکومت و مردم در جنگ است، با مدارا و انعطاف پذیری رفتار می‌کند، اما نیروهای مبارز علیه طالبان و داعش را به بهانه‌های مختلف دستگیر و یا تضعیف می‌کند.

ولی آنچه قابل انکار است تآثیرات و پیامدهای منفی این اقدامات، بر وضعیت جاری کشور است.

محمد حسین فهیمی از نمایندگان ولایت سرپل در مجلس نمایندگان در این مورد می‌گوید: «با آنکه هردو طرف اقدامات  خود را قانونی می‌خوانند، اما بدون شک هرگونه نفاق قومی و ایجاد شکاف میان مردم و حکومت در شرایط فعلی، از نگاه سیاسی و اقتصادی زیانبار و به نفع دشمن تمام خواهد شد».

با این حال هنوز معلوم نیست که پس‌لرزه‌های این رویداد تاکی و تا کجا ادامه خواهد یافت.

غلام‌حسین الهام

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن