fbpx
اسلایدافغانستاندیدگاهگزارش

افزایش ۲۰۳ درصدی عواید وزارت ترانسپورت

خبرگزاری یاش: وزارت ترانسپورت می‌گوید که عواید این وزارت در دو ربع سال مالی جاری نسبت به ربع اول و دوم سال مالی گذشته بیشتر شده است. به گفته مقام‌ها عواید این وزارت به دلیل اصلاحات، کاهش فساد، استخدام کارمندان مسلکی، چاب تازه اوراق بهادار و پارچه‌های کمیشن که امکان تزویر در آن ناممکن است، افزایش یافته است.

محمد حمید طهماسی وزیر ترانسپورت امروز (سه‎شنبه ۱۲ سرطان) در نشست ارائه گزارش ربع‌وار وزارت ترانسپورت، گفت که جمع‌آوری عواید از شعبات مرکزی و ولایتی این وزارت نسبت به سال گذشته مالی ۲۰۳ درصد افزایش را نشان می‌دهد.  

بر اساس معلومات وزارت ترانسپورت، در دو ربع اول سال مالی ۱۳۹۶ این وزارت، ۷۲ میلیون و  ۴۳۶ هزار و ۴۰۱ افغانی عواید داشته است و در سال جاری مالی این رقم به ۲۱۹ میلیون و ۴۹۲ هزار و ۴۷۵ افغانی افزایش یافته که تفاوت ۴۸ درصدی را نسبت به سال گذشته نشان می‌دهد.

وزیر ترانسپورت هم‌چنان از تعدیل قانون ترانسپورت جاده باتوجه به نیازمندی فعلی، نیز خبر داد. آقای طهماسی در رابطه گفت که قانون ترانسپورت جاده که از سال ۱۳۶۴ به این طرف در کشور نافذ بوده، به تازگی تعدیل و از سوی رئیس جمهور توشیح شده است.

قانون جدید ترانسپورت جاده، این نهاد را مکلف می‌سازد تا برای جلوگیری از فساد و ائتلاف عواید، جمع‌آوری عواید را در ظرف یک‌ونیم سال الکترونیکی بسازد و از تبادله پول فیزیکی خودداری کند.

صدور جواز فعالیت شرکت‌های ترانسپورتی از طریق پروسه آزاد، اعمار زیربناهای ترانسپورتی و استفاده از حق عضویت کشور در کنوانسیون بین المللی ترانسپورت جاده (TIR) برای تسهیل ترانزیت و تجارت بین‌المللی از جمله مکلفیت‌های تازه است که  قانون جدید بدوش این وزارت قرار می‌دهد.

پیش از این ۶۴ کارمند وزارت ترانسپورت به اتهام فساد به دادستانی معرفی شده بودند. وزیر ترانسپورت در این مورد گفت که دوسیه این افراد تحت بررسی قرار دارد.

آقای طهماسی می‌گوید که  فرهنگ اخاذی غیرقانونی در جاده‌ها را از بین برده است، هرچند او تأیید می‌کند که در گذشته چنین چیزی وجود داشته و کارمندان این وزارت نیز شریک بودند.

در همین حال این وزارت از آغاز روند ساخت‌و‌ساز ترمینل‌های شهری در چهار دروازه کابل خبر داده و می‌گوید که در شرق و جنوب کابل زمینی مورد نیاز ترمینل‌ها مشخص شده و در غرب کابل نیز قرار است زمین آن به‌زودی در اختیار این وزارت قرار گیرد.

هم‌چنان وزیر ترانسپورت گفت که میزان حادثات ترافیکی در مسیر شاهراه‌ها نسبت به گذشته کاهش یافته است. اما او همکاری وزارت داخله را در این راستا بسیار مهم خواند.

علی‌شاه حقمل

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن