fbpx
اسلایدافغانستاندیدگاهسیاستگزارش

تأخیر در گزینش کمیشنران ولایتی، روند ثبت و بررسی شکایات را صدمه زده است

خبرگزاری یاش: کمیسیون شکایات انتخاباتی از تأخیر در گزینش کمیشنران ولایتی این کمیسیون توسط رئیس جمهور انتقاد کرده، آنرا برای ثبت و رسیدگی شکایات ناشی از تخطی، تخلف و جرایم مربوط به انتخابات، چالش جدی یادکرد.

اعضای این کمیسیون امروز (یکشنبه ۱۰سرطان) با برگزاری نشست خبری، از حکومت خواستند که به ارزش‌های دموکراسی و نهادهای تمثیل کننده آن احترام بگذارد.

این کمیسیون می‌گوید که فهرست پیشنهادی ۱۰۲ تن از داوطلبان را ۴۵ روز پیش به رئیس جمهور ارسال کرده اما وی هنوز آن‌را منظور(تأیید) نکرده و دلیل خاصی هم برای آن ذکر نکرده است.

علی‌رضا روحانی کمیشنر، منشی و سخنگوی کمیسیون شکایات انتخاباتی با نگران کننده خواندن این موضوع، این مسئله را در پیش‌برد درست، موثر و قانونی روند ثبت و رسیدگی شکایات و اعتراضات چالش جدی توصیف کرد.

او گفت: «کمیسیون شکایات انتخاباتی از عدم منظوری کمیشنران ولایتی توسط رئیس جمهور به گونه جدی ابراز نگرانی کرده، آن‌را در امر رسیدگی شکایات ناشی از تخطی، تخلف و جرایم مربوط به انتخابات یک چالش جدی می‌خواند».

بر اساس ماده ۳۱ قانون انتخابات، کمیسیون‌های ولایتی شکایات، یک‌ماه پیش از ثبت نام کاندیدان ایجاد می‌شود و وظیفه آن‌ ثبت و رسیدگی شکایات در ولایات مربوط است.

کمیسیون‌های ولایتی کمیسیون شکایات، متشکل از سه عضو است که دو عضو آن با رعایت ترکیب جنسیتی (یک زن و یک مرد) از سوی کمیسیون شکایات انتخاباتی و یک عضو دیگر آن از سوی کمیسیون مستقل حقوق بشر با پیشنهاد کمیسیون مرکزی شکایات و منظوری رئیس جمهوری تعیین می‌‎شود.

این کمیسیون می‌گوید در حال حاضر دفاتر ولایتی این کمیسیون با داشتن دارلانشاءها فعال و آماده ثبت شکایات و اعتراضات احتمالی در پیوند به تخلف و جرایم انتخاباتی است. به گفته اعضای این کمیسیون اما به دلیل عدم گزینش کمیشنران ولایتی تاکنون، تمامی شکایات ثبت شده در ولایات، به کمیسیون مرکزی منتقل و در کابل بررسی و رسیدگی خواهد شد.

بر اساس مصوبه‌ای که کمیسیون شکایات انتخاباتی به تازگی تصویب کرده، اشخاص می‌توانند در رابطه به حذف شخص از فهرست ابتدایی و یا سایر مسایل مربوط به این فهرست تا دو هفته و اما افراد، احزاب سیاسی و سایر نهادها که در مورد عدم واجدالشرایط بودن شخص یا اشخاصی در فهرست ابتدایی اعتراض داشته باشند، در خلال دو روز کاری بعد از نشر فهرست ابتدایی کاندیدان، شکایات خود را در دفاتر این کمیسیون ثبت کنند.

کمیسیون شکایات همچنین اعلام فهرست ابتدایی کاندیدان از سوی کمیسیون انتخابات به صورت مرحله‌ای را خلاف تقویم انتخاباتی یاد کرد و تصریح کرد که زمان تعیین شده برای ثبت شکایات احتمالی، از اعلام فهرست کامل ابتدایی نامزدان، قابل محاسبه است. هرچند وی گفت که فعلا هم دفاتر این کمیسیون برای ثبت شکایات باز است.

کمیسیون شکایات انتخاباتی در پاسخ به پرسشی در مورد تصمیم اخیر کمیسیون انتخابات مبنی بر حوزه‌ای کردن انتخابات ولایت غزنی، آنرا تبعیض آمیز، غیر قانونی و خارج از موعد زمانی خواند.

سخنگوی این کمیسیون گفت هرگاه شاهد اتلاف حق شهروندی در این مورد باشد و یا شکایاتی در این زمینه دریافت کند، آنرا بررسی خواهد کرد.

کمیسیون شکایات انتخاباتی همچنین کمیسیون ویژه‌ای زیر نام «کمیسیون بررسی افراد دارای عضویت یا فرماندهی گروه‌های مسلح غیرقاونی به حیث کاندید» ایجاد و فعال کرده است.

این کمیسیون وظیفه دارد افراد دارای عضویت و یا فرماندهی گروه‌های مسلح غیرقانونی را که در گسترش ناامنی، انجام جرایم سازمان یافته، قاچاق مواد مخدر، غصب زمین، همکاری با دشمن، نقض حقوق بشر و سایر موارد خلاف قانون دخیل و برای هریکی از کرسی‌های انتخابی کاندید باشد، در صورت موجودیت اسناد معتبر از لیست کاندیدان حذف کند.

غلام حسین الهام

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن