fbpx
اسلایدافغانستاندیدگاهسیاستگزارش

علی احمد عثمانی: رئیس‎جمهور از تحقیر و تهدید وزیران کابینه دست بردارد

خبرگزاری یاش: علی احمد عثمانی، وزیر برکنار شده وزارت انرژی و آب می‌گوید، حکومت صلاحیت‌های قانونی را از وزیران کابینه و سایر نهادهای پاسخگو گرفته و این اختیارات را به مشاورین نزدیک‌اش محول کرده است.

آقای عثمانی چند روز پس از مهرولاک شدن دفترش از سوی پی‌پی‌اس، امروز (یک‌شنبه ۱۰ سرطان) در برابر رسانه‌ها ظاهر شد و رئیس‌جمهور غنی را به قوم‌گرایی، تملق پروری، تهدید و تحقیر وزیران کابینه متهم کرد.

به گفته او، رئیس‌جمهور باید فضای‌ ارعاب، ترس، تهدید و تحقیر را از جلسات حکومتی بردارد، تا وزیران کابینه بدون ترس از توهین، تحقیر، تهدید و حتی برکناری بتوانند نظرات خود را آزادنه و روشن ارائه کنند.

وی افزود: «صلاحیت‌ قانونی از نهادهای قانونی و پاسخگو چون وزارتخانه‌ها از سوی رئیس‌جمهور به مشاوران، اندیوال و رفقایش انتقال داده شده که این اقدام یکی از بزرگترین چالش‌های فراروی حکومت‌داری خوب بوده و روند توسعه هدفمند در بسیاری از ادارات را زمین‌گیر کرده است».

آقای عثمانی تأکید کرد، بارها در جلسات علنی حکومت، از سوی رئیس‌جمهور توهین و تحقیر شده است؛ اما به دلیل این‌که با کنارگیری‌‎اش از وزارت انرژی و آب با قانون‌شکنان و سیستم گریزان هم‌دست نشده باشد، استعفا نداده است.

رئیس‌جمهور غنی به تاریخ ۱۹ جوزا، طی فرمانی علی احمد عثمانی وزیر انرژی و آب را از سمت‌اش برکنار و معین این وزارت را به جای او سرپرست مقرر کرد.

 عبدالله عبدالله، رئیس اجرائیه در واکنش به برکناری آقای عثمانی از سوی ریاست جمهوری گفته بود که وی تا زمان برگشت رئیس‌جمهور از سفر خارجی به کشور به کارش ادامه بدهد.

ریاست جمهوری پیش از این تغییر و تبدیل در ادارات دولتی را یک امر عادی در حکومت‌داری خوانده بود. اما وزیر برکنار شده انرژی و آب دلیل برکناری‌اش را ایستادگی در برابر فرمایشات غیرقانونی مشاوران رئیس‌جمهور و تجزیه این وزارت عنوان کرد.

وی می‌افزاید: «ایستادگی ما در برابر طرح‌های تجزیه وزارت، مقاومت برای حفاظت ملی در حوزه آب‌های فرامرزی و انجام وظایف و اختیارات قانونی و استفاده از صلاحیت‌ها، تسلیم نشدن در برابر فرمایشات غیرقانونی مشاوران، ایستادگی در برابر افتتاح کمپاینی پروژه‌های زیر بنایی و عام‌المنفعه از سوی رئیس‌جمهور از جمله مواردی است که برای من در این مدت چالش آفرین شده بود».

آقای عثمانی همچنان از جامعه جهانی خواست تا برای بررسی فساد پیشگان در افغانستان یک نهاد معتبر بین‌المللی را بگمارد.

این درحالی است که پیش از این رئیس‌جمهور بارها بدون حضور وزیر انرژی و آب برای افتتاح پروژه‌های برق‌رسانی به ولایات بلخ و خوست سفر کرده بود.

حدود یک ماه پیش رئیس‌جمهور برای افتتاح دو پروژه برق‌رسانی در ولایت بلخ و دو ماه پیش‌تر از آن در مراسم افتتاح پروژه برق‌رسانی در ولایت خوست شرکت کرد.

پس از این واکنش‌ها، چندی نگذشت که خبر مهرولاک شدن دفتر وزیر انرژی و آب و  اخراج‌‌اش به‌گونه‌ اجباری از سوی محافظان رئیس‎جمهور به رسانه‌ها درز کرد.

آقای عثمانی اخراج اجباری از دفتر کارش را رد می‌کند، اما می‌گوید روز پنج شنبه ۳۱ جوزا زمانی که کسی در وزارت انرژی و آب نبود، وزارت توسط قوت‌های مختلف محاصره شده و این نیروها دفترش را مهرولاک کردند.

وی خطاب به ریاست اجرائیه می‌گوید که شریک بودن در تصامیم و اعمال نظرات منطقی به معنای هرج‌ومرج نیست.

به گفته او، تحمل یک‌طرفه و حوصله‌مندی بیش از حد به جایی که ایجاد تعادل و هم‌پذیری کند، بیشتر باعث یکه تازی و تمامیت خواهی شده و انگیزه عدالت‌خواهانه را کم می‌کند.

هرچند وزیر برکنار شده انرژی و آب از شکستش به گفته او در برابر بازی‌های ارگ به گونه‌ آشکار سخن نمی‌گوید، اما به صورت تلویحی امروز اشاره کرد که هر زمانی‌که لازم باشد برای توسعه کشور، به‌خاطر مشوره‌دهی و شریک ساختن تجارب‌‌اش با دیگران حاضر است.

محمد اسلام بهنوش

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن