fbpx
اسلایدافغانستانخبر داخلیفرهنگ

استقبال گسترده شهروندان از دومین جشنواره دمبوره

خبرگزاری یاش: دومین دور جشنواره دمبوره روز جمعه (۸ سرطان) با حضور شماری زیادی از باشندگان بامیان و ولایت‌های همجوار آن، در این ولایت برگزار شد.

در این جشنواره شماری از هنرمندان معروف کشور و چندین گروه موسیقی محلی از سایر ولایت‌ها، آهنگ اجرا کردند. افتتاح  و بازدید از نمایشگاه‌ صنایع دستی زنان، نمایشگاه‌های کتاب و نقاشی نیز جزء برنامه‌های این جشنواره بوده است.

هدف از راه‌اندازی این جشنواره توسعه موسیقی محلی، رشد صنعت گردشگری گفته شده است. در کنار آن، برگزاری چنین جشنواره‌ها می‌تواند باعث شادمانی و همدلی شهروندان کشور شود که بیش از چندین دهه شاهد جنگ و خشونت است.

در دومین دور از جشنواره دمبوره از فعالیت‌های هنری غلام سرور سرخوش نیز گرامی‌داشت شد. سرخوش در سال ۱۳۲۱ خورشیدی در ولایت دایکندی چشم به جهان گشود و در سال ۱۳۶۲ توسط برخی از عناصر افراطی به‌خاطر فعالیت‌های هنری‌اش کشته شد.

این هنرمند هزارگی و آهنگ‌های محلی‌اش از شهرت خاصی برخودار بود. شماری از آهنگ‌های وی در تلویزیون ملی افغانستان نیز ثبت نشر شده است.

در نخستین دور جشنواره دمبوره که سال پیش در بامیان برگزار شده بود، از نیم‌قرن فعالیت‌های هنری صفدر توکلی هنرمند محلی کشور، تقدیر شد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن