fbpx
اسلایدافغانستاندیدگاهگزارش

سرور دانش: حکومت در عرصه توسعه فرهنگی ناکام است

خبرگزاری یاش: سروردانش معاون دوم رئیس جمهور می‌گوید که حکومت در عرصه توسعه‌ فرهنگی در عمل ناکام بوده و پدیده‌های فرهنگی در اولویت برنامه‎های دولت قرار نداشته است.

آقای دانش امروز (دوشنبه، ۴ سرطان) در مراسم معرفی سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ به قول خودش بی‌پرده و انتقادی سخن گفته و ناکامی حکومت در زمینه‌های توسعه فرهنگ ملی، تقویت زبان‌های ملی، مبارزه با افراط‌گرایی‌ مذهبی، حفظ آثار باستانی و رسانه‌ها را بررسی و به شدت مورد انتقاد قرار داد.

آقای دانش گفت، با دریغ و تأسف باید اعتراف کنیم که دولت در عرصه فرهنگی، در عمل ناکامی‌های زیادی داشته و در تطبیق قوانین و پالیسی‌ها موفق نبوده است. او افزود، برخلاف دولت بخش‌های غیردولتی در خلق فرهنگ، اندیشه، اطلاع‌رسانی و کار رسانه‌ا‌ی همیشه پیش‌گام و نقش‌آفرین بوده است.

معاون دوم رئیس جمهور گفت: «ما به فرهنگ و پدیده های فرهنگی اولویت قایل نشدیم و اهمیت آن را برای سرنوشت جمعی و حیات ملی خود درست درک نکردیم و به همین جهت امروز بسیاری از معضلات و مشکلات سیاسی، اجتماعی و اقتصادی ما و حتا مشکل امنیتی ما ریشه در نابسامانی‌های فرهنگی و فقر فکری و معنوی ما دارد».

او با اشاره به شکاف‌های قومی در کشور یاد آور شد که نفرت قومی که از در و دیوار اجتماع پخش می‌شود و رنجی را که ما از شکاف‌های قومی می‌بریم، همه این‌ها شاهد این مدعاست که ما به فرهنگ بها نداده‌ایم.

انتقادها از عمل‌کرد فرهنگی حکومت و به خصوص وزارت اطلاعات و فرهنگ درحالی مطرح می شود که این وزارت طی دوسال گذشته توسط سرپرستان اداره می‌شد.

این درحالی است که بانو حسینه صافی به عنوان سرپرست جدید وزارت اطلاعات و فرهنگ معرفی شد. معاون رئیس جمهور معرفی بانو صافی را نمادی از تعهد حکومت وحدت ملی به مشارکت زنان در رهبری کشور عنوان کرد.

ازسوی هم آقای دانش گفت که زبان‌های ما نسبت به گذشته عقب‌گرد داشته و دچار آسیب‌ها و آفت‌های گوناگون شده است. به گفته او هیچ برنامه مؤثری هم برای توسعه و تقویت آن‌ها روی‌دست نیست و حتا در سطح کشور یک پژوهشکده معیاری برای زبان‌های ملی هم وجود ندارد.

آقای دانش هم چنان افزود که آثار باستانی نه تنها در افغانستان حفاظت نمی‌شود بل‌که گاهی تخریب هم می‌شود. آقای دانش گفت: «آثار تاریخی ما در غور، بامیان، هرات، بلخ، غزنی و قندهار و سایر ولایات در حال فروریختن و متلاشی شدن است و ما فقط فروریختن آن ها را نظاره می کنیم». 

 معاون دوم رئیس جمهور در خصوص فعالیت رسانه‌ها نیز اشاره کرد: «در عرصه رسانه‌ها هرچه تحول مثبت داریم از برکت فعالیت سکتورهای خصوصی و رسانه‌های آزاد است».

او از شیوه فعالیت رسانه‌های دولتی انتقاد کرد و گفت:«رسانه های دولتی ما هم اعم از تلویزیون، رادیو و نشرات چاپی در وضعیتی هستند که می توان گفت از کمترین جاذبه و از کمترین بیننده و خواننده برخوردار هستند».

به گفته آقای دانش، دولت حتا نتوانسته است که رسانه‌های خصوصی را تابع یک نظم و ساختار قانونمند بسازد تا برای منافع ملی کشور مفید واقع شود. به باور آقای دانش به همین دلیل است که گاهی آزادی بیان به یک انارشی افسار گسیخته تبدیل شده است.

علی‌شاه حقمل

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن