fbpx
اسلایدافغانستانگزارش

تغییر در سیاست‌خارجی ایالات متحده؛ دوستی با هند یا پاکستان؟

باقر ابراهیمی

خبرگزاری یاش: به باور آگاهان روابط بین‌الملل، ایالات متحده امریکا شریک دیرینه‌اش را به این آسانی از دست نخواهد داد.

آنها معتقدند که امریکا تنها فشار را برای مهار کردن پاکستان بیشتر می‌کند.

به گفته آنان این فشارها می‌تواند پاکستان را به سمتی ببرد که در رفتارهای خویش تغیر ایجاد کند.

آگاهان روابط بین‌الملل، راهبرد جدید امریکا در قبال پاکستان را یک چرخش واضح در سیاست‌های خارجی ایالات متحده عنوان می‌کنند.

داکتر محمدموسی جعفری، استاد روابط‌الملل در دانشگاه، بر این نظر است که پس از اعلان این راهبرد، پاکستان تلاش‌های گسترده‌ای را آغاز کرده تا ثابت کند که در مبارزه با تروریزم صادق است.

وی گفت: «بعد از اعلان این استراتژی، فشارهایی بر پاکستان وارد گردیده است. پاکستان سیاست خارجی خود را فعال نموده است، رایزنی های گسترده را با روسیه، چین و دیگر کشورهای دخیل در مبارزه با تروریزم روی دست گرفته تا نشان دهد که در مبارزه با تروریزم صادق است».

رحمت‌الله بیژن‌پور، آگاه سیاسی می‌گوید که امریکا به این باور رسیده که پاکستان در مبارزه با تروریزم صادق نیست و ایالات متحده، فشارهای بیشتری را به پاکستان وارد می‌کند تا سیاست‌های خویش را در این راستا تغیر دهد.

به باور وی پاکستان با ایجاد آشفتگی‌ها و حمایت از تروریزم، آبرویی برای کشورهای غرب باقی نگذاشته و حال امریکا قصد دارد که از این مرحله عبور نماید.

آقای بیژن‌پور گفت: «امریکا به این باور است که پاکستان در مبارزه با تروریزم صادق نیست و ما فشار بیشتر به آن وارد می‌کنیم. از سویی هم شاید برای امریکا این ایده به‌وجود آمده باشد که پاکستان با ایجاد آشفتگی‌ها، هراس‌افکنی و حمایت از تروریزم، هیچ آبرو و عزتی برای کشورهای غرب باقی نگذاشته و باید امریکا از این مرحله عبور کند».

اگرچه تا هنوز معلوم نیست که تیر امریکا چقدر به هدف نزدیک است، اما آقای ترامپ در تلاش است تا به گفته‌های خویش در مبارزه با تروریزم جامه عمل بپوشاند.

آیا وقت آن رسیده که امریکا هند را جایگزین پاکستان نماید؟

پاکستان از متحدین دیرینه امریکا است که تا کنون ایالات متحده برای حفظ این دوستی، سرمایه‌گذاری زیادی از کمک‌های نظامی و ملکی گرفته تا کمک‌های مالی به این کشور نموده است.

آیا وقت آن رسیده است که ایالات متحده در سیاست‌خارجی خویش در قبال پاکستان تجدید نظر کند؟

آقای جعفری به این باور است که امریکا با روابط گسترده‌ای که با پاکستان دارد، به نظر نمی‌رسد که به این آسانی به آن نقطه پایان داده و هند را جایگزین پاکستان کند.

به گفته وی در صورتی که امریکا معادله بازی را به سوی هند تغیر دهد، در آن صورت، پاکستان در تعامل با روسیه و چین که رقیب سرسخت امریکا به شمار می‌رود یک تهدید خواهد بود، زیرا در آن صورت رازهای استخباراتی امریکا در اختیار روسیه و چین قرار خواهد گرفت. از سویی هم پاکستان نمی‌تواند به این سادگی از ائتلاف با امریکا دست بکشد.

داکتر جعفری می‌افزاید: «اگر پاکستان وارد بازی جدید شود و بخشی از همکاری‌های‌شان را با روسیه و چین گسترش بدهد، از این لحاظ نگرانی برای امریکا وجود دارد. به همین دلیل است که حدود دو یا سه هفته است ما شاهد هستیم که فشارهای جدی از سوی ایالات متحده به پاکستان وارد نشده صرفا در حد حرف بوده».

آقای بیژن‌پور هم به این باور است که اگر ایالات متحده از ادامه همکاری با شریک دیرینه خود یعنی پاکستان دست بکشد، این کشور به دامن روسیه پناه خواهد برد. در این صورت، پاکستان اطلاعاتی که از امریکا در دست دارد را در اختیار روسیه قرار خواهد داد، آن وقت پلان‌های سازمان‌های استخباراتی امریکا افشا شده و روسیه با یک دستاورد بزرگ مواجه خواهد شد.

از سویی هم روسیه یکی از متحدان نیرومند خود یعنی هند را از دست خواهد داد. با در نظرداشت تمام این موارد، احتمال جایگزینی هند بجای پاکستان برای ایالات متحده کاهش می‌یابد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن