fbpx
اسلایدافغانستانگزارش

آگاهان سیاسی: حکومت کار چشم‌گیری در انجام تعهداتش نداشته است

محمد اسلام بهنوش: شماری از نمایندگان مجلس و آگاهان سیاسی، از کم‌کاری رهبران حکومت وحدت ملی در عملی شدن تعهدات افغانستان به کشورهای کمک‌کننده به افغانستان انتقاد کرده می‌گویند، حکومت هیچ اراده‌ا‌ی برای عملی‌شدن تعهداتش ندارد.

همزمان با گزارش‌دهی حکومت وحدت ملی به جامعۀ جهانی، برخی از آگاهان سیاسی از عملی نشدن تعهدات حکومت به کشورهای کمک‌کننده انتقاد کرده می‌گویند بسیاری از این تعهدات عملی نشده و رهبران حکومت، اراده‌ا‌ی جدی برای عملی شدن آن ندارند.

«وحید مژده» کارشناس مسایل سیاسی، در صحبت با خبرگزاری یاش گفت که حکومت گام‌هایی را در این راستا برداشته، اما کاری چشم‌گیر تا هنوز صورت نگرفته است.

او با اشاره به حکومت‌داری خوب، مبارزه با فساد و آوردن اصلاحات در نهاد‌های دولتی بیان داشت: «رهبران حکومت در امر مبارزه با فساد، صداقت نداشته؛ کسانی که در حکومت پیشین متهم به فساد بودند، امروز بدون محاکمه شدن در مقام‌های بلند گماشته شده‌اند که این کار باعث جرأت‌دادن به دیگران گردیده است.»

آقای مژده تأکید می‌کند که جامعۀ جهانی نیز از عملکرد حکومت وحدت ملی مبنی بر عملی‌شدن تعهدات افغانستان، رضایت چندانی ندارد.

«غلام‌حسین ناصری» نمایندۀ میدان‌وردک در مجلس نیز می‌گوید حکومت هیچ‌گونه راهکاری، برای عملی‌شدن تعهداتش نداشته و برخی وزارتخانه‎‌ها و ادارات دولتی در مرکز و ولایت‌ها از سوی سرپرست اداره می‌شود.

آقای ناصری می‌گوید: «فساد در ادارات دولتی بیداد می‌کند، بندرها در اختیار گروه‌های مافیایی قدرت قرار گرفته و حکومت در عملی‌شدن تعهداتش از جمله مبارزه با فساد اداری، حکومت‌داری خوب و آوردن اصلاحات در نهادهای دولتی ناکام بوده است.» به گفتۀ او، حکومت متهمان پروندۀ کابل‌بانک را محاکمه نکرد و این نمایان‌گر، عدم برخورد قاطعانۀ حکومت با فساد‌پیشگان است.

این انتقادها در حالی از سوی آگاهان سیاسی مطرح می‌شود که رئیس‌جمهور غنی روز پنج‌شنبه در سومین نشست کشورهای کمک‌کننده از ارادۀ جدی حکومت در امر مبارزه با فساد خبر داد.

رئیس‌جمهور افزود که ادارۀ مبارزه با فساد، برای نخستین بار توانسته است مقام‌های بلندرتبۀ نظامی و ملکی را به پنجۀ قانون بسپارد.

حکومت‌داری خوب، آوردن اصلاحات در نهادهای دولتی، مبارزه با فساد، توانمند‌سازی زنان و خودکفایی کشور از جمله تعهدات حکومت افغانستان در برابر کمک‌های جامعۀ جهانی در نشست بروکسل و وراسا بود.

به باور آگاهان، عملی‌نشدن این تعهدات باعث کاهش کمک‌های بعدی جامعۀ جهانی به افغانستان خواهد شد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن