fbpx
اسلایدافغانستاندیدگاهگزارش

نهادهای ناظر انتخاباتی: کمیسیون انتخابات زمینه نظارت را محدود کرده است

خبرگزاری یاش: نهادهای ناظر انتخاباتی، کمسیون مستقل انتخابات را متهم می‌کنند که زمینه نظارت از پروسه انتخابات را در بسیاری موارد برای‌ آنها محدود کرده است.

فیفا، دیدبان انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان از آنچه وضع محدودیت و عدم همکاری کمیسیون انتخابات با نهادهای ناظر در امر نظارت از انتخابات می‎خواند، به شدت انتقاد می‌کند.

یوسف رشید رئیس فیفا، پروسه ثبت‌نام رأی‌دهندگان، تعیین نشان‌های انتخاباتی و بررسی اسناد و صلاحیت کاندیدان را از مواردی یاد کرد که به گفته او کمیسیون نه تنها با آنها همکاری نکرده حتا محدودیت‌هایی نیز خلق کرده است.

او از پروسه ثبت‌نام رأی‌دهندگان به عنوان نمونه یاد کرد که به دلیل عدم همکاری کمیسیون انتخابات، از آن نظارت نتوانسته است و به همین دلیل صحت و سقم آمار اعلام شده از سوی کمیسیون مستقل انتخابات را مشکوک می‌داند.

پیشتر فضل احمد معنوی، رئیس پیشین کمیسیون مستقل انتخابات نیز در گفت‌وگو با خبرگزاری یاش آمار ثبتنام شدگان برای انتخابات را غیرواقعی و پرسش برانگیز خوانده است.

آقای رشید در گفت‌وگو با خبرگزاری یاش در این مورد گفت: «کمیسیون، ما را در مورد بسیار تشریفاتی مانند استخدام کارمندان که فقط تماشاچی پروسه باشیم، می‌خواهند. در مسایل عمده و اساسی ما را دعوت نمی‎کنند».

جایگاه نظارت در قانون انتخابات

قانون انتخابات، اِعمال نظارت و مشاهده از روند انتخابات توسط نهادهای ملی و بین المللی را به شرط داشتن اعتبارنامه از سوی کمیسیون انتخابات، در چند ماده این قانون تجویز و تصریح کرده است.

در ماده ۱۹هم قانون انتخابات، فقره ۱۳ «صدور اعتبارنامه برای ناظران و مشاهدان ملی و بین المللی، نمایندگان احزاب سیاسی، کاندیدان، نهادهای جامعه مدنی مرتبط به انتخابات و رسانه های همگانی» تذکر رفته است.

در ماده ۲۰، فقره ۳ با یادآوری از موارد مختلف از جمله بررسی اسناد و صلاحیت کاندیدان آمده که این جلسات، علنی و اشتراک ناظران و مشاهدان در آن به شرط داشتن اعتبارنامه، مجاز است.

در حال حاضر در کنار تیفا و فیفا، چند نهاد مدنی دیگر مرتبط به انتخابات نیز فعالیت دارند.

تیفا، بنیاد انتخابات شفاف افغانستان نیز می‌گوید با آن‌که از کمیسیون انتخابات اعتبارنامه دریافت کرده است، اما این کمیسیون در این مورد همکاری لازم را با آنها ندارد.

نعیم ایوب زاده، مسئول اجرایوی تیفا.

نعیم ایوب‌زاده مسئول اجرایوی تیفا در صحبت با خبرگزاری یاش در این مورد گفت: « کمیسیون انتخابات برای ما اعتبارنامه و جواز نظارت از پروسه انتخابات را داده، اما در ارتباطات و هماهنگی ضعیف عمل می‌کند، همکاری لازم را در این مورد ندارد و ما را بیشتر از آنکه همکار بداند، برای خود یک رقیب می داند».

آقای ایوب‌زاده معتقد است که این محدودیت‌ها بیشتر از سوی حکومت ایجاد شده و از تمویل کنندهای انتخابات نیز خواسته که با نهادهای ناظر انتخابات، همکاری نکنند.

او به طور نمونه از شروع جلسات «بررسی اسناد و صلاحیت کاندیدان» یاد کرد و گفت که کمیسیون انتخابات آنها را از شروع این پروسه در جریان نگذاشتند، ولی آنها وقتی اطلاع یافتند خود برای نظارت از آن اقدام کرده اند.

بررسی اسناد و صلاحیت کاندیدان از چند روز پیش از سوی کمیسیون انتخابات شروع شده و بر اساس آن نامزدانی که واجد شرایط نامزدی شناخته شوند، شامل فهرست ابتدایی کاندیدان می‌شوند.

تیفا نیز فیفا متعقد است که کمیسیون انتخابات در امر نظارت از پروسه انتخابات، با نهادهای ناظر حُسن نیت و روحیه همکاری ندارد. این نهاد هشدار می‌دهد که اگر این تک‌روی‌ها ادامه پیدا کند، شفافیت و سلامت انتخابات شدیدا دچار چالش خواهد شد.

غلام‌حسین الهام

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن