fbpx
اسلایدافغانستاندیدگاهسیاستگزارش

مجلس نمایندگان روی طرح صلح با طالبان کار می‌کند

خبرگزاری یاش: پس از آن که ۲۰ عضو مجلس نمایندگان خواستار تهیه طرح صلح از سوی خانه ملت شدند، سایر نمایندگان نیز در رأی‌گیری علنی با آن موافقت کردند.

نادرخان کتوازی نماینده مردم پکتیکا امروز(چهارشنبه، ۳۰ جوزا) در نشست عمومی مجلس گفت: «یک کمیسیون باید در مورد تدوین طرح صلح که اعضای آن از اعضای کمیسیون‌های دایمی مجلس باشند، تشکیل و بالای این طرح کار نمایند. پس از آن مجلس نمایندگان این طرح را به حکومت پشنهاد کرده تا مطابق آن عمل کند».

عبدالروف ابراهیمی رئیس مجلس نمایندگان گفت که کمیسیون‌های داخلی مجلس در خلال ۱۰ روز نظریات‌شان را در مورد چگونگی صلح با گروه‎‌های مخالف مسلح دولت با کمیسیون امنیت داخلی در میان گذاشته و آن را نهایی سازند، تا به عنوان مصوبه مجلس نمایندگان به حکومت و شورای عالی صلح فرستاده شود.

وی افزود: «امیدواری‌هایی که نسبت به صلح در روزهای عید در دل مردم پیدا شد، خوب است که در آغاز این امید، ما و شما منحیث یک نهاد قانونمند، رسالتی که در قبال مردم و دست یافتن به صلح داریم، مسئولانه برخورد کنیم».

آقای ابراهیمی ضمن حمایت از کاروان صلح‌خواهان هلمندی، به کمیسیون‌های امنیت داخلی و امور دفاعی وظیفه داد تا از نزدیک طرح صلح آنها را ارزیابی کنند.

مجلس نمایندگان در حالی روی طرح صلح کار می‌کند که پیش از این شماری از اعضای مجلس خواستار تهیه طرح امنیتی نیز شده بودند.

شکیبا هاشمی عضو کمیسیون امنیت داخلی مجلس نمایندگان گفت که طرح امنیتی نهایی شده و برای غنامندی آن نیاز است دیدگاه اعضای مجلس و کاروان صلح‌خواهان هلمندی را در آن بگنجاند.

خانم هاشیمی افزود: «پیش از آن که ما طرح امنیتی خود را با نمایندگان در داخل تالار شریک کنیم، هیئت اداری باید اعضای کاروان صلح‌خواهان هلمندی را به کمیسیون‌های امنیت داخلی و امور دفاعی بخواهد؛ زیرا آنها نیز در باره امنیت و صلح طرح دارند. ما پس از شنیدن، دیدگاه آنان را در طرح امنیتی گنجانیده و آن را نهایی می‌کنیم».

این روزها موضوع جنگ و صلح در افکار عمومی و محافل سیاسی داغ است. رئیس‌جمهور غنی روز گذشته با رهبران جهاد و سیاسی در مورد آتش بس و پروسه صلح در ارگ ریاست‌ جمهوری دیدار کرد.

شاه گل‌رضایی نماینده مردم غزنی می‌گوید، موضوع جنگ و صلح از خطوط اساسی سیاست کشور می‌باشد و باید مجلس نمایندگان از تمام روند صلح آگاه باشند.

وی افزود: «حضور طالبان پس از آتش بس در شهرها و سفر هیئت افغانی به پاکستان برای پی‎گیری روند صلح، موضوعاتی‌اند که در آن ابهامات جدی وجود دارد. مجلس نمایندگان در برابر موضوع جنگ و صلح که سرنوشت مردم با آن گره خورده است، نباید بی‌تفاوت باشد. یک اعتراض‌نامه رسمی در این مورد به آدرس حکومت فرستاده شود».

این انتقادها درحالی از سوی اعضای مجلس نمایندگان مطرح می‌شود که حکومت هم زمان با پایان آتش‌بس یک طرفه، برای ۱۰ روز این آتش بس را تمدید کرد. این درحالی است که جنگ‌جویان طالب پس از پایان آتش‌بس سه روزه نیروهای امنیتی و دفاعی را هدف قرار دادند.

تنها در حملات تهاجمی طالبان بر پاسگاه‌های نیروهای امنیتی در ولایت‌های بادغیس و فراه در کمتر از ۲۴ ساعت گذشته، نزدیک به ۵۰ تن از این نیروها کشته شدند.

محمد اسلام بهنوش

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن