fbpx
اسلایدافغانستاندیدگاهگزارش

تجلیل از روز پناهندگی در کابل؛ شش میلیون مهاجر و افزایش بی‌جاشدگان داخلی

خبرگزاری یاش: وزارت امور مهاجرین و عودت کنندگان می‌گوید که در ۵ ماه نخست سال روان میلادی بیش از سه صد هزار پناهجو به افغانستان بازگشته‌اند؛ اما هنوز بیش از ۶ میلیون شهروند افغانستان در کشورهای مختلف مهاجر هستند.

از سوی‌هم این وزارت می‌گوید که به دلیل جنگ، ناامنی و خشکسالی شماری بی‌جاشدگان داخلی نیز افزایش یافته است.

سیدحسین عالمی بلخی وزیر امور مهاجرین و عودت کنندگان امروز (سه‌شنبه ۲۹جوزا) در نشستی در پیوند به روزجهانی پناهندگی در کابل گفت که درسال جاری حدود ۳۳۲ هزار و ۴۵۳ پناهجو از کشورهای مختلف به افغانستان بازگشته‌اند.

به گفته او، از مجموع پناهجویانی که به افغانستان باز گشته‌اند، ۳۲۰ هزار و ۴۰ تن آن‌ها از ایران و پاکستان هستند. وی افزود که ۹۵۵ تن از کشورهای‌های اروپایی دواطلبانه و ۲۴۴ تن دیگر بازگشت اجباری داده شده است.

وزارت مهاجرین می‌گوید که مشکل زمین و سرپناه از چالش‌های جدی برای پناهجویان بازگشته به کشور می‌باشد که این وزارت در تلاش است تا با همکاری کشورهای کمک کننده به این مشکل رسیدگی کند.

براساس آماری که مسئولان وزارت امور مهاجرین و عودت کنندگان با رسانه‌ها شریک کرده است در بین سال‌های ۹۴ الی ۹۷ بیش از دو و نیم میلیون بی‌جا شده‌اند که از این میان فقط ۵۰۰ هزار تن آن دوباره به خانه‌های شان بازگشت کرده‌اند.

ازسویی‌هم وزیر مهاجرین از افزایش بی‌جاشدگان داخلی اظهار نگرانی کرده و هشدار داد در صورتی که به وضعیت آن‌ها رسیدگی نشود ممکن است، آن‌ها کشور را ترک کنند

آقای عالمی می‌گوید که به رغم بازگشت بیش از هشت میلیون مهاجر به کشور هنوز هم شش میلیون تن آواره در کشورهای دیگر به سر‌می‌برند. شمار زیادی این مهاجران درکشورهای ایران و پاکستان هستند.

آقای بلخی دراین مورد گفت :«به رغم برگشت بیشتر از ۸ میلیون پناهجو به کشور،  هنوز هم ۶ میلیون تن از هموطنان ما در خارج از کشور به سر می‌برند. در پاکستان، ۱/۴ میلیون نفر ثبت شده، ۷۵۰ نفر ثبت ناشده، و ۳۰۰ هزار فاقد هرنوع سند و مدرک هستند. در ایران، ۹۵۰ هزار تن ثبت شده، ۴۵۰ نفر دارای اقامت کوتاه مدت، ۳۰ هزار نفر داری اقامت بلند مدت و یک میلیون دیگر فاقد اسناد و مدارک می‌باشند».

بر اساس گفته وزیر مهاجرین تاکنون ۵۴۱ هزار و ۹۳۲ پناهجوی افغان مدرک پناهندگی را در کشورهای امریکایی، استرالیا و اروپایی، به‌دست آورده‌اند . این وزارت امیدوار است که درخواست پناهدگی بیش از ۶۰۰ هزار پناهجوی دیگر افغان از سوی کشورهای امریکایی، اروپایی و استرالیا پذیرفته شود.

پناهنده به کسانی گفته می‌شود که به دلیل تهدیدات ناشی از خشونت و آزار و اذیت و تغییرات اقلیمی مجبور به ترک کشور خود می‌شود، و نیاز به حمایت بین المللی دارد. پناهندگان به صورت داوطلبانه به کشور‌ اصلی‌اش بازگشت داده می‌شود.

درهمین حال کمیساریای عالی سازمان ملل درگزارش تازه‌اش اعلام کرده است که در حال حاضر نزدیک به ۷۰ میلیون تن به‌خاطر جنگ، خشونت و تعقیب از زادگاه و مناطق خود آواره شده‌اند.

بر اساس این گزارش روزانه درحدود ۴۴ هزار و ۵۰۰ نفر و یا درهریک ثانیه دو نفر آواره می‌شود. به همین اساس سال گذشته بیتشرین بی‌جا شدگان را دارد.

 در گزارش کمیساری سازمان ملل آمده است که  ۸۵ درصد از این مهاجران و بیجاشدگان در کشورهای در حال توسعه به سر می‌برند و بسیاری از آن ها به شدت فقیر هستند و اکثراَ از کشورهای افغانستان، سوریه، سودان جنوبی، میانمار، سومالیا، سودان و کانگو اند.

علی‌شاه حقمل

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن