fbpx
اسلایدافغانستانبرگزیدهدیدگاهسیاستگزارش

از هلمند تا کابل؛ جنگ بس است، آتش‌بس می‌خواهیم

خبرگزاری یاش: کاروان مردمی صلح که ۳۷ روز پیش با ندای صلح‌خواهی از مرکز هلمند به راه افتاده بود، امروز (دوشنبه،۲۸ جوزا) به کابل رسید.

اعضای این کاروان در راهپیمایی صبح امروز در داخل شهر کابل، با شعارهای «جنگ بس است» و «تمدید آتش‌بس می‌خواهیم» حرکت خود از غرب کابل را به سوی مسجد عیدگاه در مرکز شهر ادامه دادند.

جایی‌که قرار است در آن طی یک گردهمایی، اهداف و خواست‌های خود را از طریق رسانه‌ها با مردم به خصوص طرف‌های درگیر جنگ مطرح کنند.

راهپیمایی ۳۷ روزه این کاروان، با مشقت‌های زیادی همراه بوده است. اقبال خیبر از اعضای این کاروان، حرکت و راهپیمایی این گروه را تصمیم خطرناک می‌خواند و می‌گوید که به دلیل روزه‌داری و پیاده‌گردی، اعضای این گروه متحمل سردردی، درد و آبله پا، کم آبی و بیماری های جسمی و مشقت‌های زیادی شدند.

او می‌گوید اما استقبال گسترده و دور از تصور مردم و طرف‌های درگیر جنگ از حرکت این کاروان در برخی مناطق، مشقت‌های این سفر را به فراموشی برده است. او می‌گوید هرجا جنگ و ناامنی و خستگی مردم از جنگ بیشتر بود، استقبال مردم از این حرکت هم بیشتر بود.

آقای خیبر که باشنده هلمند و از سازماندهندگان این حرکت است، انگیزه این حرکت را بی‌توجهی طرف‌های جنگ به خصوص طالبان به پیشنهاد قبلی آنها، برای آتش بس یاد می‌کند.

پیشنهاد آتش‌بس که در پی یک حمله انتحاری بر تجمع مردم بر یک مسابقه پهلوانی در روزهای سال نو خورشیدی در شهر لشکرگاه داده شد، اما طالبان به آن توجهی نکردند.

اقبال خیبر می‌افزاید: «وقتی به پیشنهاد ما توجه نشد، ما مجبور شدیم که یک حرکت خطرناک را شروع کنیم تا طرفین بدانند که مردم از جنگ خسته شده و صلح می‌خواهند».

اقبال خیبر از اعضای کاروان مردمی صلح

خستگی طرفین درگیر از جنگ

اعضای این حرکت می‌گویند که دیدارهایی که در مسیر راه با مردم عام، طالبان، عسکر، اردو و پولیس داشته‌اند، همه را از جنگ خسته دیدند.

اقبال خیبر در پاسخ به این سوال که آیا طالبان به صدای صلح‌خواهانه شما چقدر توجه خواهند کرد گفت: «ما باور داریم که طرفین توجه خواهند کرد. چون خواست ملت و خواست خود گروه‌های مسلح است. فقط سران دو طرف مانده که خواست پرسنل و ملت را بپذیرند».

دولت افغانستان در بیش از یک و نیم دهه اخیر بارها و از طریق‌های مختلف برای آوردن مخالفان مسلح دولت به خصوص گروه طالبان به صلح، تلاش کرده است؛ اما طالبان تاکنون به این پیشنهاد پاسخ رد و به حملات خود علیه دولت و مردم ادامه داده‌اند.

با چند عضو دیگر این گروه که از ولایت های زابل، غزنی و میدان وردک به این کاروان پیوسته نیز وقتی گفت‌وگو کردم،  آنها به علاقه‌مندی طالبان به صلح نه تنها خوشبین بل باورمند بودند.

آنها می‌گویند که طالبان هم افغان‌ها هستند، آن‌ها هم تشنه صلح هستند، اما شرایطی برای خود دارند.

کاروان مردمی صلح امروز به کابل رسید

راهکارهای تامین صلح

اعضای این کاروان برای تامین صلح در کشور چهار پیشنهاد یا خواست اساسی دارند:

  • برقراری آتش بس؛
  • مشخص شدن آدرس و محلی برای شروع مذاکرات صلح میان دو طرف؛
  • تشکیل حکومت مشترک بر اساس توافق طرفین جنگ؛
  • تعیین جدول زمانی برای خروج نیروهای خارجی از افغانستان.

اعضای این گروه می‌گویند که اگر به خواست‌های آنها توجه نشود، دادخواهی خود برای صلح را سخت‌تر و گسترده‌تر از پیش ادامه خواهند داد و پیام خود را حتا به قریه و روستاها و پشت خانه های مردم خواهد رساند.

نجیب دانش سخنگوی وزارت امور داخله که امروز به استقبال این گروه آمده بود، در مورد خواست‌های این کاروان گفت: «ما آماده هرنوع گفت‌وگو برای صلح هستیم. صلح نیاز همه است، ما به خواست‌های این گروه لبیک می‌گوییم، امیدواریم که خواست‌های این حرکت جامه عمل پوشد».

این کاروان در آغاز با حضور هشت جوان هلمندی به راه افتاد؛ اما فعلا بیش از یکصد نفر آنرا همراهی می‌کنند. بیشتر اعضای آن جوانان هستند، اما تعدادی نوجوانان و کهن سالان هم در میان آنها دیده می شود.

این کاروان در طول این مدت با عبور از ولایت‌های قندهار، زابل، غزنی و میدان وردک، نزدیک به هفتصد کیلومتر راه را پیاده طی کرده تا امروز به کابل رسیده است. در طول راه ده‌ها تن دیگر نیز در ولایت‌های مختلف در مسیر این حرکت، به آنها پیوسته‌اند.

غلام حسین الهام

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن