fbpx
اسلایدافغانستاندیدگاهسیاستگزارش

نگرانی‌ها از تبدیل شدن بامیان به مسیر ترانزیت مواد مخدر

خبرگزاری یاش: بامیان در شمار ولایت‌هایی است که زرع مواد مخدر در آن اندک است؛ اما موقعیت حساس آن سبب شده است که باند‌های قاچاق مواد مخدر تلاش کنند تا این ولایت را به مسیر انتقال مواد مخدر تبدیل کنند.

محمد یوسف مظهری عضو شورای ولایتی بامیان می‌گوید: « قاچاق مواد مخدر در بامیان یک امر مسلم است. از ولایت های هم‌جوار قاچاق می‌شود. از بغلان، غزنی، سرپل، دایکندی می‌آید. تجمع و افزایش معتادان در بامیان هم نشان می‌دهد که مواد مخدر قاچاق می‎شود».

افزایش روز افزون معتادان مواد مخدر در بامیان، مسئولان این ولایت را نگران کرده است. آقا حسین نظری رئیس مبارزه با مواد مخدر، نگران تبدیل شدن این ولایت به مسیر ترانزیت مواد مخدر شمال، جنوب و جنوب، شمال است.

آقای نظری، در این مورد به خبرگزاری یاش گفت : « یافته‌های ما نشان می‌دهد که به شدت اعتیاد در بامیان رو به افزایش است. ما نگران هستیم که همچو دست‌هایی کار می‌کند».

به گفته او، باندهای کلان مافیایی و قاچاق‌بران دارای ساختار پیچیده و راز آلود است. آن‌ها به سادگی اسناد و مدارک از خود برجای نمی‌گذارند. اما مسئولان در بامیان نگران کار کردن دست‌هایی به هدف تبدیل کردن این ولایت به چهار راه ترانزیت و قاچاق مواد مخدر است.

آقا حسین نظری، رئیس مبارزه با مواد مخدر بامیان

آقای نظری با این استدلال که علاقمندان مواد مخدر افغانستان در کشور‌های آسیای مرکزی و روسیه قرار دارند و قاچاق‌بران کلان و خطرناک مواد مخدر در اطراف آمو دریا به سر می‌برند گفت که تلاش‌ها برای تبدیل کردن بامیان به مسیر‌ بی‌خطر انتقال و قاچاق مواد مخدر بسیار محتمل است.

عبدالرحمان احمدی سخنگوی والی بامیان در صحبت با خبرگزاری یاش ضمن تأیید قاچاق و ترانزیت مواد مخدر از مسیر بامیان، تأکید کرد: « اداره محلی به هیچ وجه به کسی اجازه نمی دهد، که از مسیر بامیان با امنیت خاطر مواد مخدر را قاچاق کند».

گزارش‌های تازه حاکی از آن است که شماری از معتادان از کابل به بامیان انتقال داده شده است. بر اساس این گزارش‌ها، کسانی معتادان را با وعده این‌که مواد مخدر در بامیان ارزان است و هوای مناسب دارد، به این ولایت انتقال داده‌اند.

سال گذشته نیز در موردی مشابه، شماری از معتادان از ولایت فراه به ولایت بامیان انتقال داده شده بودند که باعث نگرانی جدی مردم و اداره مبارزه با مواد مخدر بامیان شد.

اما این‌که چه کسانی در عقب نقل و انتقال معتادان قرار دارند، اداره محلی هنوز نتوانسته و یا نخواسته است که هویت آنها را مشخص کند. رئیس مبارزه با مواد مخدر بامیان در این مورد گفت که شاید قاچاق‌بران خرده فروش، معتادان را به بامیان انتقال داده باشند، تا بتواند مواد مخدر خودشان را به قیمت بلندتر بفروشند.

بر اساس گزارش مشترک وزارت مبارزه علیه مواد مخدر، اداره مبارزه علیه مواد مخدر و جرایم سازمان ملل متحد (UNODC)  درسال ۲۰۱۷، بامیان در شمار ده ولایتی قرار داشت که عاری از کشت مواد مخدر بوده است.

با وجودی که این ولایت خود در تولید مواد مخدر سهم ندارد؛ اما به گفته‌ شماری از شهروندان و نمایندگان شورای ولایتی بامیان، همیشه مواد مخدر از و لایت‌های همجوار به این ولایت قاچاق شده و از این مسیر به دیگر ولایت‌ها انتقال داده می‌شود.

شمار دقیق افراد معتاد به مواد مخدر در بامیان مشخص نیست. بر بنیاد آماری که جرایم سازمان ملل متحد با همکاری ریاست مبارزه با مواد مخدر بامیان چند سال قبل تهیه کرده بود، شمار معتادان در این ولایت به ۵۰ هزار نفر می‌رسید.

با وجودی که شمار معتادان در بامیان هر روز رو به افزایش است؛ اما مسئولان محلی این ولایت می‌گویند که امکانات برای تداوی آنان، بسیاراندک است. در بامیان صرف دو شفاخانه تداوی معتادان با ظرفیت های ۲۰ بستر وجود دارد، که با توجه به شمار معتادان، کافی نمی‌باشد.

 یکی از علت‌های روی آوری به مواد مخدر بی‌کاری خوانده‌ می‌شود. مسئولان در ریاست مبارزه با مواد مخدر بامیان می‌گویند که آنان سال گذشته، برای مبارزه با پدیده‌ اعتیاد ۱۰ پروژه عامه‌المنفعه را در بخش معیشت بدیل تطبیق کرده‌اند که همین اکنون بخشی از آن در ولسوالی یکاولنگ جریان دارد و قرار است به دیگر ولسوالی‌های بامیان نیز گسترش یابد.

ریاست مبارزه با مواد مخدر تأکید می‌کند با وجود که امکانات پولیس مبارزه با مواد مخدر ولایت بامیان محدود است، اما این اداره دربخش‌های آگاهی‌عامه در هماهنگي با ادارات و اقشار مختلف جامعه براي مقابله با مواد مخدر، فعالیت چشم‌گیر داشته است.

علی‌شاه حقمل

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن