fbpx
اسلایدافغانستاندیدگاهگزارش

بی برنامه‌گی در مجلس نمایندگان؛ نشست عمومی برگزار نشد

خبرگزاری یاش: برگزار نشدن نشست عمومی امروز مجلس نمایندگان با واکنش‌های تند برخی نمایندگان روبه‌رو شد.

رمضان بشردوست، نماینده مردم کابل می‌گوید، رهبران حکومت وحدت ملی و اعضای شورای ملی به جای این که به فکر مردم باشند، بیشتر مصروف زدوبندهای سیاسی و پیش‌برد کارهای شخصی‌شان هستند.

وی افزود: «رهبران حکومت و به‌خصوص اعضاء مجلس نمایندگان و سناتوران به اندازه سر سوزن به فکر جان و مال مردم نیستند و در برابر آنها احساس مسئولیت نمی‌کنند. نماینده مردم باید آینه مردم باشد، اما متأسفانه اکثر اعضای مجلس نمایندگان در ۱۲ سال گذشته، مشغول پیش‌برد امورات شرکت، انجو و تقرری نزدیکان‌شان در پست‌های بلند دولتی بودند، در حال حاضر هم مصروف کمپاین‌های انتخاباتی هستند».

آقای بشردوست بیان داشت، خلاء قانونی در مورد کار اعضای مجلس نمایندگان در زمان کارزار انتخابات وجود دارد. به گفته او باید در زمان کمپاین‌های انتخاباتی، مجلس نمایندگان تعطیل و معاش نمایندگان به افراد نیازمند کمک شود.

برخی دیگر از اعضای مجلس نمایندگان می‌گویند نشست عمومی امروز به دلیل عدم حضور نمایندگان در مجلس و تکمیل نشدن نصاب، از سوی هیئت اداری تعطیل اعلام شده است.

ذکریا سودا، نماینده مردم بدخشان گفت، کارزار ثبت‌نام کاندیدان دور بعدی مجلس نمایندگان و شورای ولسوالی‌ها گرم شده و اکثر نمایندگان برای ثبت‌نام به ولایات رفته‌اند.

وی افزود: «برگزار نشدن نشست عمومی مجلس نمایندگان، بیانگر ضعف مدیریت رئیس مجلس است که نتوانسته در این مدت هیئت اداری و کمیته روسا را به‌گونه‌ درست مدیریت کند».

به گفته او کم‌کاری در کمیسیون‌ها و نداشتن مدیریت در آجندا سازی از سوی کمیته روسا، مجلس نمایندگان را با بی‌سرنوشتی روبه‌رو کرده است.

غلام فاروق مجروح، نماینده مردم هرات در این رابطه گفت: «متأسفانه پس از آغاز روند ثبت‌نام نامزدان برای دور بعدی مجلس نمایندگان، شماری از همکاران ما برای ثبت‌نام به ولایات سفر کرده‌اند و به نسبت تکمیل نشدن نصاب مجلس، کمیته روسا امروز را کار در کمیسیون‌ها اعلام کرده است».

آقای مجروح، با اشاره به شرایط حساس کشور ابراز امیدواری کرد که اعضای مجلس نمایندگان پس از پایان روند ثبت‌نام کاندیدان در نشست‌های مجلس حضور یابند تا وظیفه‌ای که قانون به آنها سپرده به‌گونه بهتر انجام دهند.

کمیسیون مستقل انتخابات روند ثبت‌نام کاندیدان انتخابات پارلمانی و شورای ولسوالی‌ها را به تاریخ ۵ جوزا آغاز کرد، قرار است این روند فردا (۲۲ جوزا) پایان یابد.

آخرین آماری که در این مورد از سوی کمیسیون به نشر رسیده نشان می‌دهد که ۳۱۰۳ تن برای کاندیدا شدن به دور بعدی مجلس نمایندگان و ۸۴۷۶ تن هم برای شورای ولسوالی‌ها فورمه اخذ کردند.

از میان این افراد، ۸۰۴ تن که ۱۱۱ تن آنان را زنان تشکیل می‌دهند، از کاندیدان پارلمانی و ۱۵۱۳ کاندیدای شورای ولسوالی‌ها به شمول ۳۱ زن، فورمه‌های درخواستی‌شان را پس از تکمیل کردن به کمیسیون تسلیم کردند.

بر اساس تقویم انتخاباتی، فهرست ابتدایی کاندیدان ۷ سرطان و لیست نهایی به تاریخ ۱۲ ماه اسد از سوی کمیسیون اعلام می‌‍‌‌شود. کمیسیون پس از سه سال تأخیر در برگزاری انتخابات پارلمانی و شورای ولسوالی‌ها سرانجام روز رأی‌دهی را ۲۸ ماه میزان سال جاری اعلام کرد.

محمد اسلام بهنوش

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن