fbpx
اسلایدافغانستانبرگزیدهدیدگاهسیاستگزارش

فضل احمد معنوی: آمار ثبت نام ‌رأی‌دهندگان غیر واقعی و پرسش برانگیز است

خبرگزاری یاش: در حالی که تاریخ برگزاری انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی(در ۲۸ میزان امسال) کم‌ کم نزدیک‌ می‌شود، همزمان پرسش‌ها و نگرانی‌ها نیز در این مورد با گذشت هرروز بیشتر می‌شود.

یکی از موضوعات تازه و مهم در انتخابات پیشرو، ترتیب فهرست رأی دهندگان است. فهرست رأی‌دهندگان هرچند بعد از بحث و دادخواهی‌های زیاد، اما برای نخستین بار به هدف تامین شفافیت انتخابات در کشور تهیه می‌شود.

اما چگونگی ترتیب این لیست و آماری که کمیسیون مستقل انتخابات تاکنون اعلام کرده، با توجه به نبود سیستم‌های شفاف و معتبر، برای بسیاری‌ها قابل سوال است.

افزایش سریع و سرسام آور آمار ثبت‌نام شدگان

فضل احمد معنوی رییس پیشین کمسیون مستقل انتخابات، آمار فعلی ثبت نام شدگان را غیرقابل باور و بیشتر از سطح اشتراک مردم می‌خواند. او می‌گوید برخلاف روزهای اول، این آمار به صورت سرسام آور در حال افزایش است.

آقای معنوی در مصاحبه با خبرگزاری یاش در این مورد گفت: « در روزهای اول آمار بسیار پایین و برای حکومت نگران کننده بود. اما شما در روزهای اخیر شاهد بالا رفتن آمار ثبت نام شدگان به صورت سرسام آور، هستید. من باور ندارم که این لیست واقعی و مبتنی بر اشتراک مردم باشد».

فضل احمد معنوی در انتخابات پارلمانی قبلی، رییس کمیسیون انتخابات بود.

بر اساس آماری که کمیسیون مستقل انتخابات به صورت روزانه در وبسایت خود منتشر می‌کند، تاکنون (از ۲۵ حمل تا ۱۵ جوزا) حدود ۵ میلیون و ۲۵۰ هزار تن برای انتخابات ثبت نام کرده‌اند.

معنوی می‌گوید که قرار گرفتن بسته‌های تذکره و کتاب‌های استیکر در اختیار افراد و اشخاص در ولایات، آمار رأی‌دهندگان را با سرعت و به صورت تصاعدی افزایش داده است.

ملیحه حسن یکی از کمیشنران کمیسیون مستقل انتخابات، به تازگی موضوع فروش کتاب استیکر توسط کارمندان این کمیسیون را در مصاحبه با خبرگزاری یاش، تایید کرده بود. به گفته خانم حسن، یک کتاب استیکر در بدل ۱۵۰ افغانی هم توسط کارمندان کمیسیون انتخابات به فروش رسیده است.

هنوز بانک اطلاعاتی کمیسیون ساخته نشده است

بانک اطلاعاتی، سیستمی است که تمام معلومات در مورد رأی‌دهندگان، با تفکیک محل‌های رأی‌دهی، حوزه‌های انتخاباتی، ولایات، ولسوالی‌ها و نواحی، پس از ثبت‌نام واجدان شرایط شرکت در انتخابات، در آن درج می‌شود.

این سیستم به هدف افزایش شفافیت و نظارت‌پذیر ساختن روند انتخابات قرار بود راه‌اندازی شود؛ اما تا هنوز فعال نشده است. هرچند کمیسیون انتخابات اعلام کرده است که به تازگی روی ایجاد این سیستم کار می‌کند.

 

مرکز جمع آوری و ثبت اطلاعات کمیسیون انتخابات

فضل احمد معنوی می‌گوید که کمسیون انتخابات برای ایجاد این سیستم، فرصت های زیادی را از دست داده و فعلا نیز برای ایجاد بانک اطلاعاتی مورد قبول، امکانات مالی و تخنیکی آن را ندارد. او می‌افزاید که بانک اطلاعاتی هرچند با کاربرد متفاوت‌تر، اما در تمام دوره‌های انتخاباتی پیش از این وجود داشته است.

مداخلات حکومت و تکرار تجربه گذشته

رییس پیشین کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید که یک بار دیگر نگران تکرار وضعیت انتخابات سال ۹۳ است. آقای معنوی معتقد است که حکومت در حال حاضر تمام روند و سیستم انتخاباتی را در کنترول دارد و هیچ‌چیزی از نظر حکومت به دور نیست.

نصب و بعد عزل رئیس پیشین کمیسیون، نصب رئیس فعلی، نصب و عزل رئیس دارالانشا و استخدام تمامی کارمندان(دایمی یا موقت) کمیسیون توسط کمیسیون اصلاحات اداری که از دید آقای معنوی یک کمیسیون حکومتی است، نمونه‌هایی از مداخلات حکومت در کار کمیسیون انتخابات می‌باشند.

علاوه بر این، وجود ناهماهنگی‌ها و سلیقه محوری‌ها و خالی بودن پست ریاست دارالانشای کمیسیون انتخابات، از چالش‌های دیگری است که روی پیشبرد موفقانه کارهای کمیسیون تأثیر منفی گذاشته است.

آقای معنوی با آن‌که بر خوشبینی به آینده تاکید دارد؛ اما می‌گوید وقتی نیت حکومت و عملکرد کمیسیون انتخابات را می‌بیند، در مورد شفافیت انتخابات پیشرو خوشبین نیست.

این درحالی است که اعضا و مسوولان کمیسیون انتخابات، تاکنون همواره بر بی‌طرفی این کمیسیون و برگزاری انتخابات شفاف تاکید کرده اند.

غلام‌حسین الهام

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن