fbpx
اسلایدافغانستاندیدگاهگزارش

مجلس نمایندگان ادعاهای توزیع تذکره جعلی و تقلب در روند‌ ثبت‌نام را بررسی می‌کند

خبرگزاری یاش: در ادامه ادعاهای اعضای مجلس مبنی بر توزیع تذکره‌های جعلی و تقلب در روند ثبت‌نام رأی‌دهندگان، مجلس نمایندگان برای بررسی این ادعاها کمیسیونی را ایجاد می‌کند.

شماری از اعضای مجلس نمایندگان امروز (چهارشنبه، ۱۶ جوزا) در نشست عمومی مجلس، از توزیع تذکره جعلی و چاپ بیش از حد برچسپ ابراز نگرانی کرده و خواستار بررسی این موارد از سوی مجلس نمایندگان شدند.

چمن شاه اعتمادی، نماینده مردم غزنی گفت: «چاپ بیش از حد برچسپ از سوی کمیسیون انتخابات و توزیع ۱۰ میلیون تذکره ورقی زمینه تقلب گسترده را در انتخابات فراهم می‌کند. بر اساس آمارها تاکنون کمیسیون حدود ۵ میلیون رأی‌دهنده را ثبت‌نام کرده، ولی تکلیف متباقی تذکره‌ها و برچسپ‌ها چه می‌شود»؟

داوود کلکانی، نماینده مردم کابل در این رابطه گفت: «با ایجاد یک کمیسیون، باید شکایت‌ها در مورد انتخابات را همراه با کمیسیون انتخابات به شکل تخنیکی، فنی و عملی بررسی کند. تا انتخابات پیش‌رو کشور را به سقوط مواجه نسازد».

با این‌همه قاضی حنفی، نماینده مردم هرات می‌گوید، این اقدام کمیسیون تقلب‌زا است و مجلس نمایندگان باید از آن جلوگیری کند.

وی افزود: «چاپ ۱۸ میلیون برچسپ، کار غیر قابل انتظار و ثابت کننده تقلب، بدون تکلف است. آنهایی که حق رأی دارند و رأی می‌دهند، هیچ‌گاه به ۱۸ میلیون نمی‌رسند. مجلس نمایندگان باید جلو این جنایت کمیسیون را بگیرد».

امیرخان یار، معاون دوم مجلس که ریاست جلسه را به‌عهده داشت گفت، توزیع ۱۰ میلیون تذکره و چاپ ۱۸ میلیون برچسب ثبت‌نام رأی‌دهندگان،کمبود فورم تذکره و برچسب ثبت‌نام در بسیاری مراکز ثبت‌نام نیاز به بررسی جدی دارد.

وی می‌افزاید: «برای بررسی ادعاها در مورد توزیع تذکره‌های جعلی و تقلب در روند ثبت‌نام رأی‌دهندگان باید یک کمیسیون ویژه ایجاد شود. این کمیسیون موظف است تا راه‌حل درستی را برای پایان دادن به مشکلات موجود در روند ثبت‌نام رأی‌دهندگان پیدا کند».

آقای یار از کمیسیون‌های دائمی مجلس خواست که یک نفر را برای ایجاد این کمیسیون ویژه معرفی کند.

هم‌زمان با این، برخی نمایندگان مجلس نیز مدعی شدند که در نتیجه تقلب و جعل‌کاری، فورم توزیع تذکره و برچسب رأی‌دهندگان در برخی مراکز ثبت‌نام در ولایت‌ها با کمبود روبه‌رو شده است.

محمد اسلام بهنوش

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن