fbpx
اسلایدافغانستاندیدگاهگزارش

کندی در توزیع تذکره، تعدادی از مردم را از شرکت در انتخابات محروم خواهد کرد

خبرگزاری یاش: شهروندان شهر کابل از کندی در روند توزیع تذکره شکایت دارند. یکی از مراکز توزیع و صدور تذکره در مقر حوزه سیزدهم امنیتی موقعیت دارد.

در این مرکز روزانه صدها تن مراجعه می‌کنند؛ اما فقط تعدادی کمی موفق می شوند آن‌هم بعد از روزها مراجعه، تذکره به دست آورند.

مریم(نام مستعار) می‌گوید حدود دو هفته است به خاطر گرفتن تذکره سرگردان است. او در این مورد به ما چنین گفت: « امروز ساعت هفت صبح آمده‌ایم و تاهنوز که ساعت ۱۱ قبل از ظهر است ما این‌جاهستیم. دیروز که آمدیم، گفتند چرا زودتر نیامدید. امروز که آمده‌ایم می‌گویند شنبه بیایید. کار مردم را از این روز به روز دیگر می‌مانند و مردم را سرگردان می‌کنند».

مثل مریم، صدها مراجعه کننده دیگر نیز هستند که مشکل و تجربه مشابهی دارند. مسئولان امنیتی، ما را اجازه داخل شدن و عکس گرفتن از مراجعه کنندگان در داخل حوزه ندادند، ولی مردم می‌گویند که روزانه حدود پنج‌صد مراجعه کننده زن و مرد این‌جا می‌آیند ولی تنها حدود ۵۰ الی ۱۰۰ نفر موفق می‌شوند، تذکره به دست آورند.

نرگس، بعد از ده روز موفق شده است برای خود تذکره بگیرد.

نگرانی از محروم شدن برای شرکت در انتخابات

بر اساس تصمیم کمسیون مستقل انتخابات، شرط اصلی برای مشارکت مردم در انتخابات پیشرو، داشتن تذکره است. از این‌رو مردم نگران‌اند، اگر تا مهلت باقی مانده موفق به گرفتن تذکره نشوند، از شرکت در انتخابات محروم خواهند شد.

این درحالی است که بر اساس جدول زمانی کمسیون مستقل انتخابات، حدود یک هفته دیگر مهلت ثبت نام رأی‌دهندگان، در مراکز شهرها به پایان می رسد.

ناحیه سیزده، از نواحی وسیع و پرجمعیت شهر کابل است. اکثریت مراجعه کنند‌گان و متقاضیان تذکره در این حوزه، زنان هستند که به دلایلی تاکنون تذکره نداشته‌اند.

خانم فوزیه که برای گرفتن تذکره به این مرکز آمده است، می‌گوید: « حدود ده روز است که به‌خاطر گرفتن تذکره این‌جا میاییم و می‌رویم. اگر تذکره به دست نیاوریم، در انتخابات شرکت کرده نمی‌توانیم».

قانون اساسی کشور تاکید کرده است که هیچ فردی بدون دلایل قانونی از شرکت در انتخابات محروم شده نمی‌تواند.

عوامل کندی پروسه

مراجعه کنندگان، دلایل مختلف را باعث کندی در روند توزیع تذکره در این مرکز بر می‌شمارند. ازدحام و تقاضای بیش از حد برای اخذ تذکره، دیر آمدن کارمندان، کمبود و ظرفیت محدود این مرکز و مهمتر از همه، مراحل پیچیده اداری از عوامل عمده کندی کار گفته می‌شود.

یکی از متقاضیان تذکره

یکی از مراجعه کنندگان به خبرگزاری یاش گفت که مسوول تعیین سن، که وظیفه مشخص کردن سن در تذکره را دارد، هنوز نیامده و تعداد زیادی مردم به دلیل نبودن وی، آن‌جا منتظراند.

در ساحه دشت برچی تنها دو مرکز توزیع تذکره فعال است که به گفته مردم محل با توجه به شمار زیاد متقاضیان، به هیچ صورت کافی نیست. آن‌ها از مسئولان ذیربط می خواهند که به دلیل کندی در پروسه تذکره، پروسه ثبت نام رأی دهندگان را تمدید کنند.

اداره ثبت احوال نفوس به تازگی گفته که ظرف چهار ماه گذشته، حدود چهار و نیم میلیون تذکره ورقی را در کشور صادر کرده و این پروسه تا ماه سرطان سال روان ادامه خواهد داشت.

غلام‌حسین الهام

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن