fbpx
اسلایدافغانستاندیدگاهگزارش

انتقاد مجلس از گشت‌وگذار موترهای زرهی بدون نمبر پلیت

خبرگزاری یاش: شماری از اعضای مجلس نمایندگان از گشت‌وگذار موترهای زرهی بدون نمبر پلیت و شیشه سیاه در پایتخت انتقاد کرده، می‌گویند وزارت امور داخله باید موترهای شیشه سیاه مربوط به کارمندان بلند پایه‌ این وزارت را جمع‌آوری کند.

غلام حسین ناصری، نماینده مردم میدان وردک، امروز (شنبه ۱۲ جوزا) در نشست عمومی مجلس نمایندگان گفت، مهاجمان انتحاری به همکاری حلقات درون حکومتی به موترهای شیشه سیاه انتقال داده می‌شوند.

وی افزود: «روسای تمام ادارات وزارت امور داخله با موترهای شیشه سیاه گذشت‌وگذار می‌کنند. حلقاتی درون حکومتی زمانی که تروریستان را انتقال دادند، پس از آن موضع می‌گیرند که مهاجمان از موترهایی استفاده کردند که مربوط به اعضای شورای ملی می‌شود». 

لیلما ولی حکمی، نماینده مردم ننگرهار، می‌گوید وزارت امور داخله در ابتدا باید موترهای شیشه سیاه که مربوط به کارمندان این وزارت می‌شود را جمع آوری کند؛ و پس از آن انگشت انتقاد بر دیگران بلند کند. وی تأکید کرد که وزارت امورداخله همچنان توزیع نمبر پلیت (و-ج) را توقف دهد.

خانم حکمی افزود: «استفاده از نمبر پلیت (و، ج) این روزها سروصدای زیادی را در شبکه‌های اجتماعی بلند کرده است. اعضای مجلس نمایندگان باید از نمبر پلیت‌های شخصی‌شان استفاده کنند نه از موترهای با پلیت (و،ج)، به‌خاطر این‌که هر مشکلی که برای این موترها به‌وجود می‌آید تمام نمایندگان بدنام می‌شوند و خانه ملت زیر سوال می‌رود».

هاشم مهدوی، نماینده مردم کابل می‌گوید، ۵ هزار موتر زرهی بدون نمبر پلیت در سراسر کشور به‌گونه آزادانه گشت‌وگذار می‌کند و وزارت امور داخله برای متوقف کردن آن تاکنون هیچ اقدامی نکرده است.

پولیس ملی در حال متوقف کردن موتر شیشه سیاه

آقای مهدوی، افزود: «وزیر امور داخله تعهد کرده بود که در اولین روزهای کاری‌اش در این وزارت به موترهای زرهی نمبر پلیت توزیع می‌کند. اما تاکنون در این زمینه اقدام نکرده است. باید مسئولین نهادهای امنیتی در این مورد به مجلس خواسته شوند».

این انتقادها پس از آن مطرح می‌شود که مهاجمان انتحاری روز چهار شنبه هفته گذشته، با استفاده از ۲ موتر زرهی و لباس نیروهای خارجی وارد محوطه وزارت امور داخله شده و پس از انفجار‌های پی‌هم بر نگهبانان این وزارت گلوله باری کردند.

عبیدالله بارکزی، نماینده مردم ارزگان، خارجی‌ها را به دست داشتن در حملات تروریستی متهم کرده گفت: «مجلس نمایندگان باید قانونی را تصویب کند که بر بنیاد آن تمام وسایط مقام‌های داخلی و خارجی  از وزیران کابینه گرفته تا اعضای مجلس و مقام‌های خارجی که با موترهای زرهی عبور و مرور می‌کنند، از سوی نیروهای امنیتی بازرسی شوند».

در همین حال امیرخان یار نائب دوم مجلس نمایندگان که ریاست نشست امروز را به عهده داشت، از کمیسیون‌های اختصاصی مجلس نمایندگان خواست انتقال مهاجمان انتحاری با استفاده از موترهای زرهی و شیشه‌ سیاه را بررسی کند.

پیش از این ویس احمد برمک وزیر امور داخله گفته بود، موترهای شیشه سیاه که در آن مهاجمان انتحاری انتقال داده می‌شود، مربوط به اعضای شورای ملی است. این درحالی است که برخی دیگر از اعضای مجلس از وزارت امور داخله‌ می‌خواهند تا نام‌های نمایندگانی را که به همکاری با تروریستان متهم اند، مشخص کند.

محمد اسلام بهنوش

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن