fbpx
اسلایدافغانستاندیدگاهسیاستگزارش

مسئولان نهادهای امنیتی در جلسه استجوابیه مجلس حاضر نشدند

خبرگزاری یاش: با افزایش ناامنی‌ها و شعله‌ور شدن آتش جنگ در بخش‌هایی از کشور مجلس نمایندگان مسئولان نهادهای امنیتی را امروز استجواب کرده بود، اما وزیران دفاع، امور داخله و رئیس عمومی امنیت ملی در این جلسه برای پاسخگویی حاضر نشدند.

طارق شاه بهرامی، ویس احمد برمک و محمد معصوم استانکزی با ارسال مکتوبی به دبیرخانه‌ مجلس نمایندگان گفتند که به‌ دلیل افزایش تهدیدهای امنیتی و شرایط حساس جنگی در کشور نمی‌توانند در نشست‌های علنی مجلس نمایندگان شرکت کنند.

حاضر نشدن مسئولان نهادهای امنیتی در جلسه استجوابیه پارلمان با واکنش‌های گوناگون اعضای مجلس روبرو شد. برخی از نمایندگان آن را خلاف قانون و بی عزتی خانه ملت خوانده و شماری هم از آن حمایت کردند.

بشیراحمد ته‌ینج، نماینده مردم جوزجان گفت، حاضر نشدن مسئولان نهادهای امنیتی در مجلس مسئولیت‌گریزی است و مجلس نمایندگان باید در مورد سرنوشت آنها تصمیم جدی بگیرد.

آقای ته‌ینج، گفت: «ولایت فاریاب در حالت سقوط قرار دارد، مردم در صفحات شمال در به‌در شده اند؛ اما وزیر دفاع، داخله و رئیس امنیت ملی حاضر به پاسخگویی نیستند؛ اگر مکلفیت خود را انجام داده نمی‌توانند، باید استعفاء دهند یا هم مجلس نمایندگان در این مورد تصمیم بگیرد».

عبدالقادر زازی وطن‌دوست، گفت در برابر استجواب مسئولان نهادهای امنیتی برخورد شخصی شده و این اقدام کمیته روسا مورد قبول برخی از اعضای مجلس نیست.

به گفته او، ضرورت استجواب وزرای امنیتی باید از سوی کمیسیون امنیت داخلی مجلس مطرح شود، نه سایر نمایندگانی که غرض شخصی دارند.

عبدالقیوم سجادی، دیگر عضو مجلس استدلال طرفداران عدم حضور مقام‌های امنیتی را نادرست عنوان کرده بیان داشت، مسئولان نهادهای امنیتی با حضور نیافتن در جلسه استجوابیه مجلس در برابر خانه ملت بی‌عزتی کرده و نمایندگان باید از  حیثیت پارلمان دفاع کنند.

او در واکنش به حمایت آقای زازی از مسئولان نهادهای امنیتی گفت، موضوع استجواب از جانب هر عضو مجلس که مطرح شود در کمیته روسا بالای آن رأی‌گیری می‌شود. درصورتی‌که از سوی اعضای کمیته رأی گرفت شامل آجندای مجلس می‌گردد.

وی افزود: «با توجه به شرایط کنونی که برخی ولایات در معرض سقوط قرار دارد، تجهیزات پولیس به غارت برده می‌شود و امکانات نیروهای امنیتی در اختیار دشمن قرار داده می‌شود، آیا این مسایل نیاز به توضیح خواستن ندارند».

از سویی هم برخی دیگر اعضای مجلس نمایندگان پیشنهاد کردند که یک‌بار دیگر به مسئولان نهادهای امنیتی فرصت داده شود تا برای پاسخگویی به مجلس حاضر شوند در غیر آن، صلاحیت نظارتی مجلس سلب خواهد شد.

این در حالی است که مقام‌های امنیتی روز گذشته در نشست استجوابیه مجلس سنا نیز حاضر به پاسخگویی نشدند که انتقاد سناتوران را نیز به همراه داشت.

محمد اسلام بهنوش

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن