fbpx
اسلایدافغانستانبرگزیدهدیدگاهفرهنگگزارش

بنیاد معارف ترکیه: مکاتب افغان-ترک حمایت و تقویت می‌شود

خبرگزاری یاش: مسئولان بنیاد معارف ترکیه در دیدار با مقام‌های محلی ولایت هرات به تعهدات خود در حمایت و تقویت مکاتب افغان –ترک، تأکید کردند.

این دیدار که با ترتیب برنامه افطاری در هتل ارگ ولایت هرات برگزار شده بود. در این برنامه حدود ۱۵۰ نفر از مقام‌های محلی به شمول محمد آصف رحیمی والی هرات، نمایندگان مردم هرات در شوراهای ملی و ولایتی و متنفذین این ولایت حضور داشتند.

مجیب الوداغ رییس بنیاد معارف ترکیه در افغانستان، در جریان سخنرانی‌اش‌ به پیشینه و نزدیکی روابط افغانستان و ترکیه اشاره کرد و از ادامه روابط و همکاری دولت ترکیه با افغانستان در آینده اطمینان داد.

آقای الوداغ در بخشی از سخنانش بنیاد معارف ترکیه را به معرفی گرفت و در مورد سرمایه‌گذاری این بنیاد در بخش معارف در افغانستان صحبت کرد. او گفت که حمایت کننده این بنیاد، شرکت خصوصی یا شخص نبوده بلکه مستقیما دولت و ملت ترکیه می‌باشد.

دیدار مسئولان بنیاد معارف ترکیه با والی هرات

رئیس بنیاد معارف ترکیه درباره روابط دو دولت افزود که همکاری‌های ترکیه با دولت و ملت افغانستان، استوار به منفعت خاص مادی نبوده؛ بلکه روابط صمیمی و عمیق قلبی می‌باشد.

وی یادآور شد که در «جنگ کورتولوش» مردم شجاع افغان با ترک‌ها در یک صف بخاطر نجات ترکیه جنگیدند و ما با درک آن فداکاری افغان‌ها، در اینجا هستیم.

مجیب الوداغ همچنین در مورد روند تسلیم‌گیری مدیریت مکاتب افغان-ترک گفت: «ما در ۳ ماه اخیر با سرعت کامل، کارهای خویش را دوام داده و در ۶ ولایت افغانستان همراه با استادان مجرب ترک آماده تسلیم‌گیری این مکاتب هستیم».

محمد آصف رحیمی والی هرات، ضمن سپاسگزاری از همکاری‌های ترکیه به خصوص بنیاد معارف ترکیه برای افغانستان، وعده کرد که در مورد تطبیق پرتوکول بین دو دولت مبنی بر انتقال مکاتب افغان-ترک به بنیاد معارف ترکیه آماده همکاری همه‌جانبه است.

طبق تفاهمنامه‌ای که میان دولت افغانستان و ترکیه در ماه حوت سال گذشته صورت گرفت، مدیریت مکاتب افغان-ترک به بنیاد معارف ترکیه واگذار گردید. این نهاد تا کنون در بخش همکاری در زمینه معارف، با دولت افغانستان نیز همکاری‌هایی داشته است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن