fbpx
اسلایدافغانستاندیدگاهسیاستگزارش

بشردوست: حکومت و مجلس نمایندگان مسئول کشتار نیروهای امنیتی و مردم هستند

خبرگزاری یاش: شماری از اعضای مجلس نمایندگان در واکنش به تعطیل بودن جلسه عمومی امروز مجلس می‌گویند، با توجه به افزایش فعالیت مخالفان مسلح دولت، رهبران حکومت، مسئولان نهادهای امنیتی و مجلس نمایندگان مسئول کشتار نیروهای امنیتی و شهروندان کشور هستند.

به گفته آنان، هم زمان با بدتر شدن اوضاع امنیتی در برخی ولایات به‌ویژه ولایت فراه، مجلس نمایندگان باید نشست فوق‌العاده‌ را در مورد امنیت ولایات برگزار می‌کرد.

رمضان بشردوست، نماینده مردم کابل گفت، ناامنی در اکثر ولایات شدت یافته است. مردم غرق کشتار، گرسنگی و تجاوز هستند. اما رهبران حکومت، مسئولان نهادهای امنیتی و اعضای مجلس نمایندگان در خوش‌گذرانی به‌سر می‌برند.

وی افزود: «مسئول اصلی خونریزی و کشتار در کشور مجلس نمایندگان است. سند موثق که در این مورد ارائه کرده می‌توانیم تعطیل بودن جلسه عمومی امروز مجلس نمایندگان و رأی اعتماد اعضای مجلس به مسئولان نهادهای امنیتی است. درحالی‌که مردم با مشکلات چون کشتار نیروهای امنیتی در درگیری با مخالفان مسلح و گرسنگی دست‌وپنجه نرم می‌کنند، مسدود بودن دروازه پارلمان بزرگ‌ترین خیانت ملی است».

به گفته او، اعضای مجلس نمایندگان و مسئولان نهادهای امنیتی به جای این که به فکر تأمین امنیت جان مردم باشند به فکر جیب و حفظ مقام‌شان هستند.

این انتقادها درحالی مطرح می‌شود که هیئت اداری مجلس نمایندگان روز گذشته، امروز (چهارشنبه ۲۶ ثور) را به مناسبت اولین روز ماه مبارک رمضان رخصتی اعلام کرده بود.

عبدالستار درزابی، نماینده مردم جوزجان

عبدالستار درزابی، نماینده مردم جوزجان می‌گوید، پس از آن‌که هیئت اداری روز گذشته جلسه عمومی امروز را تعطیل اعلام کرد، حوالی ساعت ۸ صبح به اعضای مجلس پیامی در مورد برگزاری جلسه فوق‌العاده از سوی رئیس مجلس نمایندگان ارسال گردید.

به گفته وی، قرار بود مجلس نمایندگان در باره وضعیت امنیتی در ولایت فراه و کشته و زخمی شدن مسلمانان در فلسطین، جلسه فوق‌العاده دایر کند اما به دلیل حاضر نشدن اعضای مجلس این نشست برگزار نشد.

وی افزود: «در حالت بحران اگر نیاز باشد تا ختم جنگ، مجلس نمایندگان حتی شب‌ها جلسات خود را دایر کند. بی‌جا شدگان جنگ در ولایت فراه و ولایت‌های شمالی با مرگ دست و پنجه نرم می‌کنند».

طالبان حوالی ساعت ۲:۳۰ بامداد (سه‌شنبه ۲۵ ثور) به‌گونه‌ گروهی به ولسوالی شیب‌کوه و پس از آن حمله تهاجمی دوم را از مناطق شمال، شهر ولایت فراه آغاز و بعضی مناطق مرکز شهر را تصرف کردند. اما وزارت دفاع امروز در اعلامیه‌ای گفته است، مناطقی که روز گذشته از سوی طالبان تصرف شده بود دوباره تحت کنترول نیروهای دولتی درآمده است.

با این همه عزیزه جلیس، نماینده مردم سرپل می‌گوید، با توجه به وضعیت شکننده امنیتی، هیئت اداری شب گذشته باید پیام‌رسانی می‌کرد تا امروز جلسه عمومی مجلس نمایندگان تعطیل نمی‌بود.

 وی تصریح کرد: «با توجه به شرایط حساس، هر لحظه احتمال سقوط ولسوالی‌ها و برخی ولایات می‌رود، اعضای مجلس باید در چنین شرایطی که نبردهای سنگین میان نیروهای دولتی و مخالفان مسلح دولت در ولایت فراه جریان دارد، حاضر می‌شدند و بالای وضعیت امنیتی بحث و گفت‌وگو می‌کردند».

این نخستین بار نیست که جلسه عمومی مجلس نمایندگان از سوی هیئت اداری تعطیل اعلام می‌شود. حدود یک ماه پیش نیز به دلیل نبود آجندا در کمیته روسا، هیئت اداری جلسه علنی مجلس را تعطیل اعلام کرده بود.

محمد اسلام بهنوش

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن