fbpx
اسلایدافغانستانخبر داخلی

دهلیز هوایی میان ترکیه و افغانستان افتتاح خواهد شد

خبرگزاری یاش: سمیر رسا، مسئول روابط عامه دفتر مشاوریت مقام عالی ریاست جمهوری در امور مالی و بانکداری می‌گوید که تفاهمنامه ایجاد دهلیز هوایی میان افغانستان و ترکیه تا دو روز دیگر امضاء خواهد شد.

آقای رسا که امروز (شنبه ۲۲ ثور) در یک کنفرانس خبری در مرکز اطلاعات و رسانه‌های حکومت در مورد برنامه‌های مهم اقتصادی حکومت وحدت ملی سخن می‌زد، گفت: «تا پایان هفته روان نخستین محموله ۱۵ تنی اموال تجارتی از طریق این دهلیز به ترکیه انتقال می‌یابد».

میوه خشک، میوه تازه، قالین، نباتات طبی، سنگ های قیمتی ونیمه قیمتی وپوست، شامل اقلام تجارتی است که پس از این از طریق دهلیز هوایی، از افغانستان به ترکیه نیز منتقل می‌شوند.

آقای رسا همچنان گفت که در هفته آینده هم نخستین پرواز حامل اموال تجارتی به عربستان سعودی صورت خواهد گرفت. این محموله شامل ۵ تن زعفران و میوه خشک خواهد بود.

مسئول روابط عامه دفتر مشاوریت مقام عالی ریاست جمهوری در امور مالی و بانکداری افزود: «قرار است امسال میزان گشایش دهلیزهای هوایی برای انتقال اموال تجارتی افزایش یابد و از این طریق تا پایان سال به ارزش یک میلیارد دالر اموال تجارتی از افغانستان به کشو های مختلف انتقال خواهد یافت».

افغانستان پیش از این تفاهمنامه های ایجاد دهلیز هوایی با کشورهای هند و قزاقستان را امضاء کرده است و تا کنون در۸۶ پرواز به شهرهای ممبی، دهلی و آلماتی در حدود ۲۵۰۰ تُن اموال تجارتی به این کشورها انتقال یافته است.

در هفته روان هم قرار است در هشتاد و هفتمین پرواز، ۴۰ تُن اموال تجارتی از کابل به شهر مومبای هندوستان انتقال یابد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن