fbpx
اسلایدافغانستاندیدگاهگزارش

رئیس ثبت احوال نفوس: توزیع تذکره‌های جعلی در کشور جریان دارد

خبرگزاری یاش: با این‌که اعضای مجلس نمایندگان از توزیع تذکره‌های جعلی از سوی کارمندان اداره ثبت احوال نفوس و زورمندان محلی انتقاده می‌کنند، اما رئیس این اداره می‌گوید توزیع تذکره‌های جعلی گپ تازه نیست.

مجلس نمایندگان امروز (دوشنبه ۱۷ ثور) مسئولان نهادهای امنیتی و رئیس اداره ثبت احوال نفوس را در رابطه به چگونگی توزیع تذکره‌های کاغذی، تأمین امنیت محلات ثبت‌نام رأی‌دهندگان و چگونگی جلوگیری از عملیات خندق طالبان در سال روان، فرا خوانده بود.

عبدالستار درزابی، نماینده مردم جوزجان، می‌گوید که برخی از زورمندان در ولایت فاریاب توزیع تذکره را در اختیار خود گرفته و به مردم تذکره‌های جعلی توزیع می‌کنند.

وی افزود: «امنیت مراکز توزیع تذکره و ثبت‌نام رأی‌دهندگان تأمین نیست و این مراکز تحت تهدید بلند امنیتی قرار دارد. متأسفانه جریان توزیع تذکره، شرایط و زمینه تقلب و زورگویی را فراهم کرده است. تعدادی از زورمندان با استفاده از قدرت‌شان توزیع تذکره را به اختیار خود گرفته و این کار باعث شده تا اتباع کشورهای خارجی نیز تذکره تابعیت افغانستان را دریافت کنند».

امیرخان یار، نائب دوم مجلس نمایندگان گفت: «توزیع تذکره‌های جعلی در ولایت ننگرهار جریان دارد. اگر اداره ثبت احوال نفوس ثبوت می‌خواهد، صدها مدرک و شواهد در این زمینه وجود دارد که به مردم تذکره جعلی توزیع و استکر (نشان ثبت‌نام رأی‌دهندگان) در آن چسپانده شده است». 

در همین حال همایون محتاط، رئیس اداره ثبت احوال نفوس، توزیع تذکره جعلی را پذیرفته می‌گوید برگزاری انتخابات با استفاده از تذکره کاغذی میکانیزم مطمئن نیست.

وی تصریح کرد: «جعل و تزویر تذکره گپ تازه نیست. ما در هر هفته یک مورد از بازداشت کارمندان اداره ثبت احوال نفوس و مردم در این زمینه داریم. هفته گذشته متعمد ما در ولایت فاریاب به دلیل ناپدید شدن یک هزار تذکره سفید از سوی امنیت ملی بازداشت شد. روز گذشته یک گروپ چند نفری در حوزه سه کابل از سوی استخبارات وزارت امور داخله بازداشت شد که در نزد آنها مهر اداره ثبت احوال نفوس، مهر پاسپورت و مهر محکمه موجود بود».

آقای محتاط افزود، کسانی که دو بار تذکره گرفته باشند، به نهادهای عدلی وقضای معرفی خواهد شد.

عبدالرئوف ابراهیمی، رئیس مجلس نمایندگان می‌گوید که مراکز ثبت‌نام رأی‌دهندگان و توزیع تذکره تحت تهدیدات بلند امنیتی قرار دارد و به همین دلیل مسئولان نهادهای امنیتی و رئیس اداره ثبت احوال نفوس فراخوانده شده است.

محمد معصوم استانکزی، رئیس امنیت ملی می‌گوید از میان بیش از ۷ هزار مرکز رأی‌دهی ۱۱۲۰ مرکز تحت تهدیدات بلند امنیتی قرار دارد. به گفته او، ۴۱۶۵ مرکز رأی‌دهی از امنیت کامل برخوردار است و ۱۱۲۲ مرکز دیگر امنیت نسبی دارند.

ویس احمد برمک، وزیرامور داخله می‌گوید برای جلوگیری از حملات تروریستی بالای مراکز توزیع تذکره و ثبت‌نام رأی‌دهندگان پلان مشترک امنیتی از سوی وزارت دفاع، ریاست امنیت ملی و وزارت امور داخله گرفته شده است.

به گفته او، ۱۰ هزار پولیس مسئول تأمین امنیت برگزاری انتخابات است و در هر مرکز رأی‌دهی بین ۴ تا ۱۰ تن از نیروهای امنیتی گماشته شده‌اند.

ازسویی هم طارق شاه بهرامی، وزیر دفاع می گوید این وزارت ۷۱۸۳ تن از سربازان ارتش را برای تأمین امنیت مراکز رأی‌دهی در ولسوالی گماشته است.

به گفته او، برای تأمین امنیت انتخابات در ۲۱۶ ولسوالی که مراکز رأی‌دهی تحت تهدیدات امنیتی قرار دارد، قبل از آغاز برگزاری انتخابات عملیات راه‌اندازی خواهد شد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن