fbpx
اسلایدافغانستاندیدگاهسیاستگزارش

آقای عضلات: اگر حکومت کمک نکند، زیر پرچم امارات وارد مسابقه می‌شوم

خبرگزاری یاش: یاسین قادری آقای عضلات آماتور جهان با انتقاد از نهادهای ورزشی کشور می‌گوید، اگر حکومت تا آخر هفته جاری ویزه کشور ایتالیا را برای او مهیا نکند، او مجبور است که زیر پرچم کشور امارات در مسابقات رینگ کینگ المپیا شرکت کند.

آقای قادری امروز (یک‌شنبه ۱۶ ثور) طی نشست اعتراضی گفت، از سه ماه به این سو برای گرفتن ویزه ایتالیا تلاش کرده اما موفق به این کار نشده و از شرکت در مسابقات پرورش اندام که به تاریخ ۵ ماه می در کشور دانمارک تحت نام (Iron Rebel Europe) برگزار شده بود، باز مانده است.

او با انتقاد از عدم همکاری حکومت و نهادهای ورزشی در زمینه فراهم سازی ویزه برای سفر ورزشکاران به خارج از کشور اظهار داشت: «اگر حکومت و نهادهای ورزشی تا ختم هفته جاری زمینه شرکت در مسابقات رینگ کنیگ المپیا یا (Glaxy pro) را فراهم نکند. او زیر پرچم کشور امارات متحده عربی در این مسابقات شرکت خواهد کرد».

او افزود: «سه ماه برای گرفتن ویزه ایتالیا پشت دروازه رئیس‌جمهور و رئیس اجراییه رفتم، اما نتیجه بخش نبود. با وجود نارسایی‌های زیادی که در برابر ورزشکاران در کشور وجود دارد بازهم علاقمند بودم که زیر پرچم افغانستان در مسابقات بیرون از کشور شرکت کنم، اما این نارسایی‌ها مانع رسیدن به آرزوهایم می‌شود. بارها شرکت در مسابقات بیرون مرزی به‌نام کشوری دیگر برایم پیشنهاد شده اما نپیذیرفتم. حالا اگر حکومت زمینه شرکت در مسابقات رینگ کنیگ المپیا را تا روز پنج‌شنبه هفته جاری فراهم نکند، با امارات متحده عربی توافق کردم که زیر پرچم این کشور در این مسابقات شرکت خواهم کرد».

مسابقات رینگ کنیگ المپیا به تاریخ ۱۱ الی ۱۳ ماه می با اشتراک ۵۳ ورزشکار از کشورهای مختلف جهان در کشور ایتالیا برگزار می‌شود در این مسابقات از میان ورزشکاران کشورهای جنوب آسیا یاسین قادری و از کشورهای آسیای «بکرمی» از کویت دعوت شده‌اند.

یاسین قادری سال گذشته در مسابقان پرورش اندام آماتور جهان در وزن بالای ۹۰ کیلوگرام، مدال طلا گرفت و سپس در رقابت با ده ورزشکار برتر دیگر، توانست لقب آقای عضلات جهان را به دست آورد.

نورالهدی شیرزاد سرمربی تیم ملی پرورش اندام می‌گوید، حکومت از سه سال به این طرف پاسپورت خدمت، ورزشکاران را ملغی کرده و این کار برای شرکت ورزشکاران در مسابقات خارجی مشکل‌زا شده است.

به گفته او، این نخستین بار نیست که آقای قادری به دلیل دریافت نکردن ویزه کشورهای خارجی از مسابقات باز می‌ماند.

وی تصریح کرد: «اخذ ویزه از کشور سومی برای شرکت یک ورزشکار در مسابقات خارجی زمان‌بر است. ما برای دریافت ویزه کشور ایتالیا از طریق پاکستان اقدام کردیم، اما به دلیل طولانی بودن پروسیجر ویزه برای پاسپورت‌های سیاحتی نتوانستیم ویزه دریافت کنیم. این دومین‌بار است که ما با چنین مشکل روبرو می‌شویم. حکومت و پارلمان باید بالای پاسپورت خدمت ورزشکاران بررسی کنند».

با این همه برخی از فعالان مدنی به این باورند کشور در سیاست‌زدگی قرار گرفته و همه بخش‌ها دولتی سیاسی شده است.

سمیع دره‌ای عضو یکی از فعالان مدنی در این رابطه گفت: «متأسفانه امروز همه بخش‌های دولتی سیاسی شده و این کار فاجعه‌بار است. ورزش که همیشه برای کشور افتخار آفرین بوده، از آن استفاده سیاسی می‌شود. همه ورزشکاران برای بلند کردن پرچم افغانستان در هر بخش تلاش می‌کنند، اما زمانی که حکومت با آنها دوگانه برخورد می‌کند، برای مردم قابل قبول نیست».

این درحالی است که ریاست تربیت بدنی کم‌کاری این نهاد در فراهم سازی سفرهای بیرون مرزی ورزشکاران را رد می‌کند. به گفته مسئولان این اداره ۹۰ درصد کارهای ثبت و راجستر ورزشکاران برای شرکت در مسابقات بیرون از کشور مربوط به فدراسیون‌های این ریاست می‌شود.

محمد اسلام بهنوش

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن