fbpx
اسلایدجهانخبر خارجی

سازمان جهانی صحت: آلودگی هوا سالانه جان ۷ میلیون نفر را می‌گیرد

خبرگزاری یاش: سازمان جهانی صحت در تازه‌ترین گزارش خود گفته است که هوای آلوده سالانه جان هفت میلیون تن را در سرتاسر جهان می‌گیرد. این آمار با ارزیابی‌هایی که دو سال پیش انجام شده، مطابقت دارد.

به گزارش رویترز، تدروس ادهانوم غیبریسوس، مدیرکل این سازمان می گوید که همه انسان‌ها در معرض خطرات ناشی از هوای آلوده هستند، اما فقیرترین اقشار جوامع بیشتر از دیگران در خطر هستند.

به گفته او، بیش از ۹۰ درصد از موارد مرگ و میر ناشی از آلودگی هوا در آسیا یا افریقا و در کشورهایی رخ می‌دهد که میزان درآمد در آن‌جا پایین یا متوسط است.

ماریا میرا، مدیر سازمان جهانی صحت برای صحت همگانی در این رابطه گفته است: «در بسیاری از شهرهای بزرگ جهان، میزان مواد آلوده در هوا پنج برابر بیشتر از حدی است که سازمان جهانی صحت تعیین کرده است». او افزود که هوا در کشورهایی با میزان بلند درآمد (اروپا، امریکا، کانادا، استرالیا و زیلاند نو) بهترین کیفیت را دارد.

با این همه، در گزارش سازمان صحت جهانی آمده است که در سرتاسر جهان ۹ نفر از ۱۰ نفر هوایی را  تنفس می‌کنند که میزان بسیار بالایی از مواد آلاینده مانند سولفات، نیترات و دود دارد.

 طبق ارزیابی‌های سازمان صحت جهانی، اینگونه ذرات سمی، عامل یک چهارم همه موارد مرگ و میر ناشی از بیماری‌های قلبی و سکته‌های مغزی بزرگسالان می‌باشند. به گفته این سازمان،۳۰ درصد از همه موارد سرطان شُش و بیماری‌های مزمن شُش به آلودگی هوا نسبت داده می‌شود.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن