fbpx
اسلایدافغانستاندیدگاهسیاستگزارش

برای نخستین‌بار از روز جهانی دسترسی بانوان به تکنالوژی تجلیل شد

خبرگزاری یاش: شهزاد گل آریوبی، وزیر مخابرات می‌گوید که برای تشویق و پررنگ سازی حضور زنان در بخش دسترسی به تکنالوژی معلوماتی، دولت امکانات مورد نیاز را در اختیار آنان قرار خواهد داد.

وی که در نخستین تجلیل از روز جهانی دسترسی بانوان به تکنالوژی که امروز (سه‌شنبه ۱۱ ثور) برگزار شد، گفت: «این برنامه به مدت یک هفته برای بانوانی که در بخش تکنالوژی فعالیت می‌کنند، جریان دارد. ما می‌خواهیم از این طریق یک ساحه کاری خوب و محفوظ برای بانوان مهیا سازیم تا بانوان بتوانند از این طریق برای خود کار پیدا کنند».

روز جهانی دسترسی بانوان به تکنالوژی سالانه در ۱۶۶ کشور جهان تجلیل می‌شود.

وزیر مخابرات در این نشست گفت، زنان می‌توانند از طریق این سکتور به آسانی رشد نمایند و کار کنند. برای بانوان امکانات زیادی هست تا در این عرصه بتوانند فعالیت و سرمایه‌گذاری نمایند.

آریوبی تصریح کرد که من به عنوان نماینده دولت با آنان همکاری نموده و امکانات مورد نیاز را در اختیارشان قرار خواهم داد. ما در بخش ظرفیت‌سازی و سکتور خصوصی برنامه خاصی داریم. چند روز پیش قرارداد بانک جهانی امضاء شده و این برنامه به‌طور رسمی از ماه جون آغاز خواهد شد.

وی یادآور شد که این برنامه به غیر از کابل، در هرات هم آغاز خواهد شد. کوشش ما این است که این برنامه را در سایر ولایات دیگر نیز توسعه بدهیم.

او با تشویق بانوان برای سهم گرفتن در این برنامه گفت بانوان این توانایی را دارند که هر برنامه‌ای را به خوبی پیش ببرند و پیشرفت نمایند.

وزیر مخابرات افزود، در بخش دسترسی بانوان به تکنالوژی در قسمت سکتور خصوصی ۲۳۶۲ بانو در بخش ict کار می‌کنند، هر چند این آمار خوب است، اما باید این تعداد افزایش پیدا کند.

اداره تکنیشن هر سال تحت برنامه تیک وومن، ۲۰ بانو را آموزش و سند فراغت می‌دهد. این اداره پس از آن  زمینه‌های کاری را در داخل و خارج از کشور برای این بانوان مساعد می‌سازد.

وزارت مخابرات در تلاش است تا ظرفیت‌ها بانوان را رشد داده و افغانستان را به اهداف مشخص سازمان ملل در سال ۲۰۲۰ برساند.

نازنین شفایی

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن