fbpx
اسلایدافغانستاندیدگاهگزارش

روایت لحظات پرمخاطره؛ چشم‌دیدهای مردم از هشتم ثور ۱۳۷۱

خبرگزاری یاش: «نیروهای مربوط به احمدشاه مسعود از طرف شمال به صورت مسالمت‌آمیز وارد کابل شدند، چند روز کارمندان حکومتی با مجاهدین تفاهم داشت و هیچ مشکلی بین آنها وجود نداشت و امورات به گونه عادی به پیش می‌رفت.

با گذشت چند روز، مجاهدین دیگر قبل از حزب اسلامی وارد کابل شدند. در زمان ریاست جمهوری موقت صبغت‌الله مجددی، وضعیت اقتصادی خوب بود و فراوانی در میان مردم حاکم و مردم خوشحال بودند.

پس از گذشت سه ماه و روی کار آمدن حکومت مجاهدین به رهبری برهان‌الدین ربانی، جنگ‌های تنظیمی در کابل رخ داد. عبدالعلی مزاری که از مزار به کابل آمده بود در غرب کابل، احمدشاه مسعود به طرف شمال و حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار در جنوب کابل علیه همدیگر سنگرگیری کردند».

این‌ها بخشی از سخنان «حاجی مختار» است که در زمان سقوط رژیم کمونیستی به رهبری داکتر نجیب، در وزارت ترانسپورت و هوانوردی کار کرده است.

هشتم ثور یا روز پیروزی مجاهدین که هرساله از آن تجلیل می‌شود، زندگی پایتخت‌نشینان را در آن زمان دگرگون کرد. به گفته شماری از شهروندان که خبرگزاری یاش با آنها گفت‌وگو کرده است، با روی کار آمدن حکومت مجاهدین در کابل و پس از آغاز جنگ‌های میان‌حزبی، گلیم آرامی از زندگی مردم برچیده شد.

پس از سقوط رژیم کمونیستی به رهبری نجیب، مجاهدین در هشتم ثور سال ۱۳۷۱ وارد کابل شدند و حکومت موقت روی کار آمد. رهبری موقت حکومت مجاهدین را برای سه ماه آقای مجددی به عهده داشت و پس از آن بر اساس تفاهم، برهان‌الدین ربانی به عنوان رئیس‌جمهور انتخاب شد.

حاجی مختار که در حال حاضر در پل باغ عمومی کتاب می‌فروشد، با بیان این‌که در روزهای اول حکومت مجاهدین، فراوانی بود و مردم خوش بودند، افزود: «یک ماه پس از انتخاب شدن آقای ربانی به عنوان رئیس‌جمهور، تعهدات مجاهدین بهم خورد و جنگ‌های تنظیمی به راه افتاد».

وی افزود: «در سال ۱۳۷۲ شهر کابل از طرف تنظیم‌ها محاصره شده بود و درگیری در هر نقطه شهر میان نیروهای مجاهدین وجود داشت. ما هر روز شاهد کشتار مردم از کارمندان دولت گرفته تا کسبه‌کار بودیم. راکت‌های BM40 مربوط به شورای نظار در منطقه پل باغ عمومی نصب بود که چهار آسیاب را هدف قرار می‌داد».

حاجی مختار در ادامه سخنان خود گفت، افراد حکمتیار، نیروهای شورای نظار راکت‌باران می‌کرد. در یک روز ۷ راکت در این منطقه اصابت کرد. ما ۳۰ جسد را انتقال دادیم و تا پایان حکومت وضعیت همین‌گونه پیش می‌رفت. ما مشکلات زیادی را در دوران حکومت مجاهدین دیدیم.«دگروال کرامت» که فرماندهی شاهراه کابل-لوگر را در آن زمان به عهده داشت می‌گوید، مجاهدین به صورت وحشیانه وارد کابل شده و تمام امکانات و تجهیزات نظامی از طیاره‌های جنگی گرفته تا تانک‌های زره‌پوش را به غارت برده و جنگ‌های تنظیمی را به راه ‌انداختند.

در نتیجه این جنگ‌ها نزدیک به یک و نیم میلیون تن جان خود را از دست دادند. به گفته او، با روی کار آمدن حکومت مجاهدین کابل به ویرانه مبدل شد و بنابراین مردم از هفت و هشت ثور خاطره خوش ندارد.

عبدالولی صالح

«عبدالولی صالح» نیز با یادآوری آن روزها می‌گوید: «پس از سقوط رژیم کمونیستی و روی کار آمدن حکومت مجاهدین در کابل، مردم آنها را فرشته‌ها خطاب می‌کردند. اما دیری نگذشت که جنگ میان شورای نظار و حزب اسلامی در گرفت. به گفته او دامنه جنگ‌های تنظیمی تا جایی گسترش یافت که هر روز، مردم زیر بمباردمان و راکت‌پراکنی‌های آنان، جان خود را از دست می‌دادند».

وی تصریح کرد: «اگر با استقبالی که مردم در ابتدا از مجاهدین کردند و وضعیت به همان منوال پیش می‌رفت، افغانستان پیشرفت‌های زیادی می‌کرد. دشمنان افغانستان نخواستند که نیروهای مجاهدین و نیروهای داکتر نجیب یکجا شوند، بنابراین آنها را به پارچه‌های مختلف تقسیم کردند و جنگ‌های حزبی در کابل راه افتاد. بعد از آن حکومت مجاهدین در کابل روی کار آمد؛ زندگی مردم خراب شد و هزاران خانواده آواره شدند. مردم خیلی از این وضعیت به تنگ آمدند، یک تعداد زیادی از مردم نزدیکان‌شان را از دست دادند، خانه‌های‌شان خراب شد، برخی دیگر هم بخاطر نجات یافتن از این معرکه به بیرون از کشور مهاجر شدند».

او اظهار داشت، در پایان کار رژیم کمونیستی در کشور بالاتر از ۵۰۰ طیاره پیشرفته بمب‌افکن، تانک‌های غول‌پیکر و راکت‌های قوی داشت و مجاهدین هم جنگ‌افزارهای پیشرفته داشتند.

مجاهدین برای چهارده سال در برابر رژیم کمونیستی که از حمایت مستقیم شوروی سابق برخوردار بود به قیام ادامه دادند و سرانجام در سال ۱۳۷۱ حکومت اسلامی را در کابل بنا کرد. حکومت مجاهدین هم به دلیل جنگ‌های حزبی دیری تدوام نکرد و سرانجام طالبان در سال ۱۳۷۵ وارد کابل شد.

هشتم ثور، هر ساله در افغانستان به پاس جهاد تنظیم‌های مردمی در مقابل رژیم کمونیستی وابسته به شوروی سابق گرامیداشت می‌شود که امسال نیز بیست و ششمین سالگرد آن در ارگ ریاست جمهوری از سوی محمد اشرف غنی، تجلیل شد.

محمد اسلام بهنوش

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن