fbpx
اسلایدخبر خارجی

هزاران زن در جنوب سودان مورد تجاوز جنسی قرار گرفته‌اند

خبرگزاری یاش: به گزارش الجزیره انگلیسی، طبق اظهارات گروه‌های حقوق بشر که با الجزیره صحبت کرده‌اند، هزاران زن طی جنگ چهارساله در سودان جنوبی مورد تجاوز جنسی قرار گرفته‌اند.

این نهادهای حقوق بشری، نظامیان دولت و اپوزیسیون را در این قضایا متهم می‌دانند. بسیاری از این زنان که موفق به فرار از جنگ‌ها شده و جان سالم به در برده‌اند، شرح می‌دهند که چگونه شوهران‌شان توسط نظامیان دولت کشته شده و سپس آنها مورد تجاوز قرار گرفته‌اند.

یکی از بازماندگان تجاوز جنسی به الجزیره گفته است: «شوهر من در هنگام فرار، فاصلۀ کمی از ما داشت. هنگامی که من توسط نظامیان گرفتار شده و مورد تجاوز قرار گرفتم او برای کمک به من مداخله کرد.» وی افزود که نظامیان سریعاً با چاقو شوهرش را کشتند.

الجزیره داستان‌های مشابهی از دیگر زنانی که در حال حاضر در اردوگاه‌های پناهندگی اوگاندا به سر می‌برند نیز شنیده است.

یک تن دیگر از این قربانیان تجاوز گفت: «سه نفر از آنها بر من تجاوز کردند. آنها سپس چشمانم را بستند، اموالم را بردند و من را رها کردند. در نهایت من در حالی که برهنه بودم کودکم را برداشتم و فرار کردم.»

«کن اسکات» دادستان جنایات جنگی که در محاکم مختلف برای بسیاری از منازعات کار کرده است به الجزیره گفت که خشونت جنسی در سودان جنوبی، بدترین مواردی به شمار می‌رود که تا کنون دیده است. وی افزود: «این حوادث در کنار دیگر جنایات جنگی، آمار زیادی را به خود اختصاص می‌دهد و در نهایت می‌توان گفت که خشونت‌های جنسی در کنار جنایات جنگی اینجا در حال وقوع است». همچنین یکی از سخنگویان نیروهای دولتی به الجزیره گفته است سربازانی که تجاوز جنسی انجام داده‌اند مورد بازپرس، محاکمه و مجازات قرار گرفته‌اند.

«لول روئی کوان» سخنگوی ارتش دولت (SPLA) به الجزیره گفت ما باید اطمینان پیدا کنیم که این ادعاها واقعیت دارند و با اسناد کافی بیان می‌شوند.

اما گروه‌های حقوق بشر می‌گویند که آنها طبق گزارش‌های موجود، خشونت‌های جنسی گسترده‌ای را در سودان جنوبی ثبت کرده‌اند.

پیش از این نیز در ماه جولای، گزارشی از سازمان عفو بین‌الملل منتشر شد که در آن از هزاران مورد خشونت‌های جنسی خبر می داد. این خشونت‌ها شامل تجاوز جنسی، تجاوز گروهی، بردگی جنسی، خشونت جنسی و شکنجه بوده‌اند. طبق گزارش، این جنایات توسط تمامی طرف‌های درگیر انجام شده است. عفو بین الملل از دولت سودان جنوبی خواسته است تا اقدامات جدی برای متوقف ساختن این فجایع جنسی روی دست گیرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن