fbpx
اسلایدافغانستانگزارش

توزیع ده‌ها دستگاه مکانیزه‌سازی به دهقانان از سوی وزارت زراعت

خبرگزاری یاش: وزارت زراعت، آبیاری و مالداری، ۳۶ دستگاه لایزر لیول یا هموارکاری زمین را به دهقانان پیشتاز ۵ زون کشور کمک کرد.

این دستگاه‌ها به منظور میکانیزه‌سازی زراعت و رفتن به‌سوی کشت‌وکار با میزان بلند حاصلات توزیع شده است.

در نشست خبری که امروز (شنبه ۱ثور) در کابل برگزار شد، نصیراحمد درانی، وزیر زراعت آبیاری و مالداری حین توزیع این دستگاه‌ها گفت: «یکی از عواملی که در رشد زراعت موثر است، استفاده از تکنولوژی‌هاست. با تعهدی که من در ابتدای کارم به دهاقین داده بودم، امروز اولین قدم را به‌طرف عملی شدن تعهدات به دهاقین می‌گذاریم».

درانی افزود، در مدت ۲ ماه ارزش تکنالوژی‌هایی که در دسترس دهاقین گذاشته بودیم، بیشتر از ۴۰ میلیون افغانی بود. تا زمانی که دهاقین مطمئن نشوند که این تکنولوژی که به آنان می‌دهیم نتیجه‌بخش است، به آسانی قبول نمی‌کنند.

۳۶ دستگاه لایزرلیول با هزینه‌ای بیش از ۱۱ میلیون افغانی هزینه داشته که توسط پروژه آب در مزرعه وزارت زراعت خریداری شده است. هر کدام از این دستگاه‌ها ۳۲۲ هزار افغانی ارزش دارند که ۳۰ درصد هزینه آنان را دهقانان و ۷۰ درصد دیگر را وزارت زراعت به‌صورت رایگان پرداخته است. هم‌چنان ۸۶ پایه دیگر از این دستگاه تا پایان سال آماده توزیع می‌گردد.

وی تصریح کرد با استفاده از این تکنالوژی، دهاقین برای کشت ۲۰ تا ۳۰ درصد تخم و کود کمتر استفاده می‌کنند و ۵۰ درصد دیگر در مصرف آب صرفه‌جویی می‌شود.

وزیر زراعت می‌گوید محصولات ما در سطح منطقه از پر مصرف‌ترین تولیدات است که اگر محصولات زراعتی ما را با ایران، پاکستان، هندوستان و قزاقستان مقایسه شود، مصرف فی هکتار ما بالاتر است.

درانی یادآور شد که از ۲ ماه به این‌سو، پروژه تنظیم آب در مزرعه وزارت زراعت، برای ریاست‌های زراعت ۱۶ ولایت کشور، بسته‌های کمک‌های ماشین‌آلات زراعتی را فراهم کرده است. این کمک‌ها که ۱۸ عراده به هر ولایت شامل تراکتور، تریلی، ماشین درو بوده به ۱۶ ولایت کشور توزیع شده است.

وی با ابراز خرسندی از بارش باران‌های اخیر گفت: «هرچند بارش باران در این اواخر خوب بود، اما این مقدار بارش بسنده نیست و نمی‌تواند کشور را از خشکسالی نجات دهد. ما یک پلان عاجل را روی دست داریم که ۱۵ ولایت که در کتگوری حاد که بیشترین نیازمندی را به علوفه دارند، به آنان علوفه مورد نیاز را توزیع نماییم».

وزرات زراعت از افزایش روند حمایت از دهقانان با توزیع وسایل و پشتیبانی‌های تخنیکی خبر داده می‌گوید، این حمایت با شدت بیشتری ادامه پیدا خواهد کرد.

نازنین شفایی

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن