fbpx
اسلایدافغانستاندیدگاهسیاستگزارش

حزب جنبش نوین: تمام اقوام به‌گونه مساویانه در حکومت سهم ندارند

خبرگزاری یاش: حزب جنبش نوین مردم افغانستان با انتقاد از سهیم نبودن تمام اقوام ساکن کشور در حکومت، آن‌را یکی از معضلات کنونی عنوان نموده و روی تأمین حقوق اقلیت‌ها تأکید نمود.

کنگره موسس حزب جنبش نوین مردم افغانستان، امروز (شنبه ۱ ثور) در کابل برگزار گردید. جماهیر انوری رئیس شورای موقت این حزب با انتقاد شدید از نابسامانی‌های موجود در کشور، یکی از عوامل عمده‌ آن‌را رفتار سیاست‌مداران با قانون عنوان کرد.

به گفته او، کشور در شرایط حساسی قرار دارد که باید برای گذار از معضلات موجود راه‌حل‌های درست روی دست گرفته شود. او افزود: «حزب جنبش نوین متعهد است که برای بیرون رفت از چالش‌های کنونی در کشور دست و آستین بالا زده و در عرصه‌‌های مختلف از جمله تحکیم وحدت ملی و همدیگر پذیری در کشور تلاش نماید».

انوری ادامه داد، سیاست‌مداران کشور منافع شخصی خویش را بر منافع ملی ترجیح می‌دهند، به همین دلیل آنان قانون اساسی کشور را زیر پا می‌گذارند که یکی از مشکلات اصلی عملی نشدن قانون به‌گونه‌ای درست در کشور می‌باشد.

آقای انوری، همچنان روی برگزاری انتخابات شفاف و به‌ موقع در کشور تأکید نموده گفت: «در صورتی‌که انتخابات پارلمانی مانند انتخابات ریاست‌جمهوری قبلی با تقلب همراه باشد، هیچ‌گونه تغییری در وضعیت کنونی کشور به‌وجود نخواهد آمد».

به باور او، قانون انتخابات نیز به اصلاحات جدی نیاز دارد که باید به زودترین وقت این قانون تغییر یافته و یک قانون پاسخ‌گو که در آن شفافیت انتخابات تضمین گردد، ساخته شود.

 

 

رئیس شورای موقت حزب جنبش نوین مردم افغانستان، با تأکید بر نهادینه شدن فرهنگ حکومت‌داری در کشور گفت، در طول چندین سال گذشته فرهنگ حکومت‌داری درست در کشور نهادینه نگردیده و نیاز است که روی این موضوع جدی کار شود.

وی از وجود نا امنی‌ها در کشور انتقاد کرده و گفت، باید در این زمینه توجه جدی صورت گیرد تا شهروندان کشور بتوانند بدون ترس و هراس در کشور زندگی نمایند.

آقای انوری، جان ‌فشانی‌های سربازان نیروهای امنیتی کشور را قابل قدر و ستایش عنوان نموده از عدم رسیدگی درست به آنان انتقاد کرد. وی افزود، با آن‌که نیروهای امنیتی کشور زحمات زیادی را برای تأمین امنیت شهروندان متحمل می‌شوند، اما به آنان به‌صورت درست رسیدگی نمی‌شود.

به گفته او، معاش سربازان نیروهای امنیتی به موقع پرداخت نمی‌گردد و این کار سبب دلسردی نیروهای امنیتی کشور می‌گردد که باید در عرصه پرداخت به موقع معاش آنان توجه جدی صورت گیرد.

آقای انوری، یکی از عوامل روی آوردن جوانان به گروه‌های تروریستی را نبود زمینه کار در کشور خوانده، می‌گوید: «جوانان به دلیل نبود کار از روی مجبوریت به گروه‌های تروریستی می‌پیوندند».

حزب جنبش نوین مردم افغانستان همچنان بر تأمین امنیت، رشد تعلیم و تربیه، اقتصاد، ایجاد زمینه بهتر تحصیلی برای بانوان و اتفاق و اتحاد میان شهروندان کشور تأکید کرده و آنها را از اهداف عمده‌ای این حزب عنوان نمود.

باقر ابراهیمی

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن