fbpx
اسلایدافغانستاندیدگاهگزارش

نگرانی مجلس از حضور کم‌رنگ مردم در ثبت‌نام رأی‌دهندگان

خبرگزاری یاش: اعضای مجلس نمایندگان از حضور کم‌رنگ مردم در روند ثبت‌نام رأی‌دهندگان نگرانی کرده می‌گویند، کمیسیون پروسه آگاهی‌دهی عامه را برای ترغیب مردم بخاطر اشتراک در روند انتخابات ندارد. کمیسیون مستقل انتخابات روند ثبت‌نام رأی‌دهندگان را به تاریخ ۲۵ حمل در مراکز ولایات آغاز کرد.

فوزیه کوفی، نماینده مردم بدخشان، امروز در جلسه عمومی مجلس گفت تاکنون۴۲ هزار نفر خود را ثبت نام کرده و اگر روند ثبت‌نام رأی‌دهندگان این‌گونه ادامه یابد ضربه جدی به دموکراسی وارد می‌شود.

وی افزود: «مردم از روند ثبت‌نام رأی‌دهندگان آگاهی ندارند و حضور مردم در مراکز ثبت‌نام قناعت بخش نیست. کمیسیون باید برنامه آگاهی‌دهی عامه را روی دست داشته باشد تا مردم برای شرکت در انتخابات تشویق شوند».

خلیل احمد شهید زاده، نماینده مردم هرات می‌گوید، با آن‌که چهار روز از روند ثبت‌نام رأی‌دهندگان می‌گذرد در مرکز شهر هرات در بعضی مراکز ۴ نفر و در برخی مراکز دیگر ۷ نفر در این مدت ثبت نام کرده‌اند.

برخی دیگر از نمایندگان شیوه ثبت‌نام رأی‌دهندگان را برای مردم در مناطق ناامن خطر ساز عنوان کرده می‌گویند، هشدارهای طالبان مانع مشارکت مردم در روند ثبت نام شده است.

شکریه پیکان، نماینده مردم قندوز گفت، طالبان در مناطق ناامن این ولایت به مردم هشدار داده که در انتخابات شرکت نکنند.

 وی تصریح کرد: «عدم آگاهی مردم و هشدارهای طالبان در قندوز باعث شده تا مردم در روند ثبت‌نام شرکت نکنند و دیگر این‌که اکثر زنان در این ولایت تا هنوز تذکره تابعیت ندارند. این گروه اخطار داده در صورتی که تذکره‌‌های مردم نشان کمیسیون انتخابات را داشته باشد، احکام این گروه بالای آن‌ها تطبیق خواهد شد».

در همین حال عبدالرئوف ابراهیمی، رئیس مجلس نمایندگان، آگاهی‌دهی عامه را برای مشارکت مردم در پروسه انتخابات مهم پنداشته گفت، کمیسیون باید روی این بخش توجه جدی نماید.

وی افزود: «پروسه ثبت‌نام رأی‌دهندگان مهم است، در گذشته کمیسیون پروسه آگاهی‌دهی عامه را داشت و این بار سیستم کاری کمیسیون تغییر کرده و این پروسه را تا هنوز ندارد و باید این روند را داشته باشد».

مجلس نمایندگان هفته گذشته، مسئولان اداره ثبت و احوال نفوس و کارمندان تخنیکی کمیسیون مستقل انتخابات را استجواب کرد.

به گفته اعضای مجلس نمایندگان اگر روند ثبت‌نام رأی‌دهندگان این‌گونه ادامه یابد بیش از ۲ میلیون تن ثبت‌نام نخواهد کرد.

محمد اسلام بهنوش

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن