fbpx
اسلایدافغانستاندیدگاهگزارش

مجلس نمایندگان: وزارت‌های دفاع، امور داخله و معارف در فساد غرق هستند

خبرگزاری یاش: شماری از اعضای مجلس نمایندگان با انتقاد از فساد گسترده در نهادهای امنیتی و دفاعی می‌گویند، وزارت‌‎‌های دفاع، امور داخله و معارف غرق در فساد‌اند و تمام تقرری‌ها در این نهادها بر اساس روابط صورت می‌گیرد.

الله گل مجاهد، نماینده مردم کابل امروز در جلسه عمومی مجلس گفت، فساد گسترده در وزارت‌های امور داخله و معارف وجود دارد و باید مسئولان درجه یک این وزارت‌خانه‌ها مورد بازپرسی قرار بگیرند.

به گفته او، فساد در این وزارت‌خانه‌ها مانع آغاز پروژه‌های انکشافی شده و تا هنوز هیچ پروژه‌ای در وزارت معارف آغاز نشده و این پروژه‌ها در سال مالی بعدی خواهند ماند.

احمد الله موحد، نماینده مردم نورستان، وزارت امور داخله را در واگذاری پوسته‌های امنیتی به مخالفان مسلح دولت در این ولایت متهم کرده گفت، سربازان خیالی دلیل اصلی سقوط پوسته‌های امنیتی در نورستان است. به گفته او، تشکیل پوسته‌های امنیتی در این ولایت به بیش از ۲۰ نفر می‌رسد اما در این پوسته‌ها بیش از ۵ سرباز حضور ندارند.

وی افزود: «برخی پوسته‌های امنیتی در ولسوالی‌های وایگل، نورگرام، کامدیش و برگ متال از چند ماه به این طرف از سوی حکومت تخلیه و یا هم به مخالفان مسلح دولت واگذار می‌شود. یک ماه پیش یک دیپو جنگ افزار و مهمات نیروهای امنیتی در ولسوالی وایگل از سوی وزارت امور داخله به طالبان تسلیم شد. متأسفانه عملکرد حکومت نشان می‌دهد که تصمیم واگذاری این ولایت را به مخالفان مسلح دارد».

وی تأکید کرد، اکثر فرماندهان نهادهای امنیتی در این ولایت از سوی وزارت امور داخله و ریاست امنیت ملی بر اساس روابط معرفی شده و این فرماندهان توان تأمین امنیت نورستان را ندارند.

سال گذشته رئیس جمهور وزارت امور داخله را قلب فساد خوانده بود. ویس احمد برمک وزیر امور داخله هنگام ارائه پلان‌کاری‌اش در پارلمان گفته بود مبارزه با فساد از الویت کاری او در این وزارت است.

ظاهرا نه تنها که دامن فساد در این وزارت برچیده نشده بلکه قراردادی‌های این وزارت نیز زیر این چتر قرار گرفته و از سوی اعضای مجلس نمایندگان متهم به فساد می‌شوند.

محمد عارف رحمانی، نماینده مردم غزنی می‌گوید، براساس نظام قراردادی‌‎های‌ جدید برخی افراد پول‌های هنگفت بدست می‌آورند، اما اعاشه نیروهای امنیتی از سوی این قراردادی‌ها در میدان‌های نبرد تأمین نمی‌شود.

وی افزود: «نظام اعاشوی نیروهای امنیتی و دفاعی باید از سوی مجلس نمایندگان بررسی شود در بیشتر اوقات آنها حتی به نان خشک هم دست‌رسی ندارند. فرماندهان و سربازان که برای تهیه اعاشه‌شان به روستاها می‌روند و بسیاری از آن‌ها تا رسیدن به روستا از سوی مخالفان مسلح هدف قرار داده می‌شوند».

همایون همایون، نایب اول مجلس می‌گوید، فساد گسترده در قراردادی‌های وزارت دفاع و امور داخله وجود دارد و از همین رو پوسته‌های امنیتی به دست مخالفان مسلح سقوط می‌کند.

نایب اول تصریح کرد: «فساد در این وزارت‌ها باعث شده که اکثر قرار‌دادی‌های وزارت دفاع و داخله  از قرارداد دست بکشند و این امر سبب می‌شود تا اعاشه نیروهای امنیتی در مناطق دور دست تأمین نشود. رئیس‌جمهور باید توجه جدی در قراردادی‌های این وزارت‌ها داشته باشد تا سبب سقوط پوسته‌های امنیتی نشود».

 وی هم چنان تأکید کرد، نهادهای امنیتی باید در مورد امنیت نورستان توجه جدی نمایند.

وزارت‌های دفاع، امور داخله و معارف درحالی به فساد متهم می‌شوند که روز گذشته مسئولان بیش از ۲۰۰ شرکت‌ قراردادی در پیوند به بدهکاری وزارت داخله از آنها در برابر دروازه ورودی پارلمان خیمه تحصن برپا کردند.

محمد اسلام بهنوش

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن