fbpx
جهانخبر خارجی

وزیر دفاع ترکیه: حضور نظامی فرانسه در سوریه مشروعیت نخواهد داشت

خبرگزاری یاش: نورالدین جانیکلی وزیر دفاع ترکیه در واکنش به اظهارات مقام‌های فرانسه مبنی بر اعزام نیروهای نظامی این کشور به سوریه می‌گوید که حضور نظامی فرانسه در سوریه مشروعیت نخواهد داشت.

آقای جانیکلی، طی سخنانی در نشست خبری که پس از پایان ششمین نشست وزرای دفاع ترکیه، جمهوری آذربایجان و گرجستان برگزار شد، در رابطه به اظهارات مقام‌های فرانسه مبنی بر اعزام نیروهای نظامی این کشور به سوریه به بهانه کمک به نیروهای ائتلاف در مبارزه با گروه تروریستی داعش، گفت: «تهدید داعش به میزان بسیار زیادی رفع شده و به همین علت مشروعیتی برای حضور نظامی فرانسه در سوریه باقی نمانده است. در واقع در صورت این‌که فرانسه به سوریه سرباز اعزام کند، این اقدام از منظر حقوق بین‌الملل مشروعیت نخواهد داشت و به منزله اشغال خواهد بود».

وزیر دفاع ترکیه با اشار به این‌که چنین اقدامی رویکرد صحیح نخواهد بود و از لحاظ حقوق بین الملل نیز سياست غير مشروع به شمار خواهد رفت، تصریح کرد: «به ویژه اگر اعزام نیروهای نظامی به منظور حمایت از عناصر گروه‌های تروریستی در منطقه و محافظت از آنها به طور مستقیم و یا غیر مستقیم صورت گیرد، آن زمان این یک گام بسیار خطرناکی خواهد بود. زیرا نیروهای مدافع خلق (ی‌پ‌گ) و حزب اتحاد دموکراتیک (پ‌ی‌د) بدون تردید شاخه سوری گروه تروریستی حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) هستند حال اگر فرانسه بخواهد با حضور مستقیم نیروهای خود از گروه‌های تروریستی حمایت کند این یک اقدام کاملا اشتباه است و باعث ماجراجویی‌هایی خواهد شد. امیدواریم که آنها چنین گامی را برندارند».

وی با بیان اینکه به غیر از ترکیه تمام کشورها در مبارزه با داعش از نیروهای نیابتی استفاده می‌کنند، اظهار داشت: تنها ارتش ترکیه به صورت مستقیم با این گروه تروریستی مقابله می‌کند.

آقای جانیکلی در رابطه به دلیل و انگیزه حضور نیروهای نظامی ترکیه در شمال سوریه چنین گفت: «نیروهای ارتش ترکیه در چارچوب حق مشروع خود و برای حفاظت از شهروندان‌مان در قبال عناصر تروریستی که مداوم از خاک سوریه به ترکیه حمله می‌کنند، در سوریه حضور دارند و حضور خواهند داشت. مبارزه ما تا پاکسازی کامل منطقه از عناصر تروریستی ادامه خواهد داشت».

وزیر دفاع ترکیه در پایان سخنانش با اشاره به این‌که نیروهای مسلح کشور در شمال سوریه با گروه تروریستی داعش نیز مبارزه می‌کنند، افزود: «در جریان عملیات شاخه زیتون عناصر سابق داعش که در صفوف نیروهای مدافع خلق (ی‌پ‌گ) و حزب اتحاد دموکراتیک (پ‌ی‌د) می‌جنگیدند، نیز از عفرین رانده شده‌اند. با این همه پس هیچ دلیل مشروع و منطقی برای اعزام نیروهای فرانسوی به این منطقه وجود ندارد».

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن